W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty? To nasza przyszłość…

Rozwój przemysłu 4.0 postawił przed firmami nowe wyzwania, które wymagają wprowadzenia nowoczesnych technologii. Transformacja, jakiej jesteśmy świadkami, obejmuje nowe modele biznesowe, a także cyfryzację produktów i usług. Do celów przemysłu 4.0 należy między innymi: optymalizacja czasu pracy oraz uelastycznienie systemu produkcyjnego. Projektowanie inteligentnych fabryk wymaga wprowadzenia między innymi: autonomicznych maszyn i urządzeń. W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty?

 

Spis treści:

 

Roboty we współczesnym świecie 

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii jest jedną z cech współczesnego świata. Możemy dostrzec go zarówno w codziennym życiu, jak i w różnych gałęziach przemysłu. Mimo to sztuczna inteligencja, roboty czy automatyzacja procesów i systemów wzbudzają wiele wątpliwości. Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciw wprowadzeniu ich do przestrzeni przeznaczonej wcześniej dla człowieka jest ryzyko utraty pracy przez fizycznych pracowników czy popełnianie przez roboty kosztownych błędów z powodu braku elastyczności i zdolności dostosowania się do zmieniających się warunków. 

Jednym z najprostszych sposobów na obalenie tych przekonań jest uświadomienie sobie, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia tego tematu, warto zwrócić uwagę na wątpliwości dotyczące miejsc pracy. Specjaliści z zakresu robotyki i automatyki pracują nieustannie nad rozwiązaniami, które mają ułatwić zachowanie ciągłości łańcucha dostaw, a także zautomatyzować zadania cykliczne. 

Tak innowacyjne rozwiązania wymagają jednak szczególnego podejścia oraz kontroli, co prowadzi do powstawania nowych stanowisk pracy dla osób wyspecjalizowanych w obszarze automatyki i robotyki. Roboty we współczesnym świecie generują więc nowe miejsca pracy dla kadry wykwalifikowanej w konkretnym kierunku. Przykładem mogą być specjaliści ds.:

  • sztucznej inteligencji,
  • analitycy danych,
  • operatorzy maszyn,
  • inżynierii i przetwarzania w chmurze.

 

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty?

Jeżeli nadal pojawiają się wątpliwości dotyczące realnych miejsc pracy, które powstają w wyniku automatyzacji, warto zwrócić uwagę, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty. Tak naprawdę, w każdej fabryce oraz hali produkcyjnej pojawiają się elementy automatyzacji i robotyki. Zazwyczaj są one przeznaczone do usprawnienia procesu produkcji, zachowania ciągłości łańcucha dostaw oraz zoptymalizowania czasu pracy. 

Wśród nich pojawiają się między innymi: 

  • branża meblarska, 
  • elektronika i technologia,
  • metale i obróbka,
  • przemysł motoryzacyjny,
  • tworzywa sztuczne i obróbka,
  • przemysł farmaceutyczny i chemiczny,
  • badania i rozwój.

 

Rola robotów w realiach przemysłu 4.0

Szybkość, bezpieczeństwo oraz wydajność to cele, jakie realizują firmy w przemyśle 4.0. Jednym ze sposobów na podniesienie efektywności procesów jest wprowadzenie robotów na hale produkcyjne. Dzięki nim możesz zoptymalizować czas poświęcany na wykonywanie cyklicznych zadań, zwiększyć precyzyjność działania systemów oraz usprawnić realizację czynności takich jak:

  • podnoszenie i przenoszenie ciężkich towarów,
  • wykonywanie działań niebezpiecznych dla ludzi,
  • precyzyjny montaż czy też
  • szybsza paletyzacja.

Ponadto roboty zyskują możliwość szybkiej lokalizacji konkretnego miejsca dzięki technologii SLAM. Maszyna definiuje nie tylko swoje położenie, ale również jest w stanie aktualizować na bieżąco stworzone wcześniej mapy otoczenia. Dzięki temu roboty są w stanie poruszać się bezkolizyjnie po hali produkcyjnej w przestrzeni z człowiekiem.

 

Sprawdź również artykuł: Co to jest SLAM i jaką funkcję pełni w aplikacji?

 

Robotyka i automatyzacja to nasza przyszłość…

Wiemy już, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty, warto jednak zwrócić uwagę na technologie wprowadzane na hale produkcyjne. Wśród nich pojawiają się między innymi:

  • ramiona robotów, które mają zazwyczaj wbudowany chwytak lub inne urządzenie umożliwiające wykonywanie procesu (na przykład spawarka). Wymagają dodatkowego wygrodzenia umożliwiającego bezpieczną pracę w zakładzie produkcyjnym. Są szybkie, powtarzalne i elastyczne,

    Sprawdź więcej informacji w artykule: Manipulator robotyczny, czyli nowoczesna edukacja inżynierska i badania akademickie
  • roboty współpracujące, czyli maszyny zdolne do pracy obok człowieka bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci wygrodzenia lub barier ochronnych, maszyny posiadają w takich przypadkach własny system zabezpieczeń: mniejsza prędkość maksymalna, wbudowany czynnik siły powodujący zatrzymanie robota po wykryciu przeszkody, sensory dotyku czy odległości,

    Sprawdź więcej informacji w artykule: Robot współpracujący – jak działa cobot i co można dzięki niemu zyskać?

  • roboty mobilne posiadające zdolność do zmiany położenia w przestrzeni, wśród nich pojawiają się roboty pływające, latające czy jeżdżące,
  • mobilne roboty autonomiczne są wyposażone w dodatkowe czujniki, dzięki którym robot porusza się bez konieczności zdalnego kierowania.

    Sprawdź więcej informacji w artykule: Robot AMR. Czy autonomiczne roboty mobilne staną się standardem?

 

Jakie roboty przygotują studentów do wyzwań współczesnego przemysłu?

Aby przygotować swoich studentów do pracy w przemyśle 4.0, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie laboratorium. Poniżej znajdziesz rozwiązania dostępne w ofercie Edu4Industry:

Ramiona robotów Quanser

 

Ramiona robotów Kinova

 

Ramiona robotów Universal Robots

 

Roboty mobilne

 

Roboty kroczące Unitree
Roboty mobilne Husarion

 

Roboty mobilne Quanser

 

Roboty mobilne Clearpath
 
Roboty Mobile Industrial Robots
 
Lidary