Roboty edukacyjne dla szkół – nauka w praktyce

Kreatywne wykorzystywanie swoich predyspozycji przez uczniów wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony placówek edukacyjnych. Bez odpowiedniego zaplecza w postaci specjalistów oraz wyposażenia laboratoryjnego nie będą w stanie rozwijać się w obranym kierunku. Dotyczy to szczególnie instytucji oferujących techniczne kierunki. Roboty edukacyjne dla szkół są jednym z elementów, które pomogą Ci stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi.

Jakie roboty edukacyjne dla szkół sprawdzą się najlepiej? Dlaczego warto je wprowadzić? Odpowiadają nasi eksperci.

 

Spis treści:

 

Roboty edukacyjne dla szkół – największą wartość niesie ze sobą nauka w praktyce

Sztuczna inteligencja staje się naszą codziennością. Innowacyjne rozwiązania pomagają w kontakcie ze znajomymi oraz usprawniają wykonywanie obowiązków. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że młodsze pokolenia dorastają i rozwijają się wraz z nowymi technologiami. Nie powinniśmy traktować tego jako wadę czy negatywne zjawisko. Warto potraktować je jako potencjał do kształtowania specjalistów, dla których innowacyjne rozwiązania nie mają tajemnic.

Jak wykorzystać tę nową rzeczywistość w nauczaniu? Odpowiedzią są roboty edukacyjne dla szkół. Dzięki nim możesz pomóc swoim uczniom w odkryciu nowego kierunku, którym warto podążać. Prezentacja zagadnień teoretycznych nie wystarczy, by przygotować ich do dalszej edukacji lub pracy w realnych warunkach. Największą wartość niesie ze sobą nauka w praktyce, którą umożliwiają roboty edukacyjne dla szkół.

Wprowadzenie podstaw robotyki w formie zajęć praktycznych pozwoli na opanowanie zagadnień z kilku dziedzin. Wśród nich pojawiają się między innymi: programowanie, konstruowanie, automatyka, informatyka oraz mechanika. Wszystko zależy od tego, jakie roboty edukacyjne dla szkół zdecydujesz się wprowadzić. Zanim przejdziemy do prezentacji szczegółowych rozwiązań, zacznijmy od podstaw.


Co to jest robot edukacyjny?

To, co możesz osiągnąć dzięki robotom edukacyjnym, zależy od wybranego przez Ciebie modelu maszyny. Różnią się one przede wszystkim pod kątem możliwości oraz przeznaczenia. Co to jest robot edukacyjny? Na początku scharakteryzujmy ogólną kategorię urządzeń. Robot to urządzenie techniczne przeznaczone do realizacji niektórych funkcji lokomocyjnych oraz manipulacyjnych człowieka. Wyróżniają się one możliwością wykonywania serii zautomatyzowanych czynności, które można samodzielnie zdefiniować i zaprogramować.

Roboty edukacyjne dla szkół średnich mogą być wyposażone w dodatkowe element, między innymi: 

  • interfejsy umożliwiające połączenie za pomocą WiFi, Bluetooth, USB czy Ethernet, 
  • czujniki momentu siły, prądu czy temperatury,
  • akcesoria do ćwiczeń, 
  • chwytaki,
  • kamery. 

Wspomniane wyżej wyposażenie pozwoli na napisanie programu definiującego konkretne ruchy robota edukacyjnego dla szkoły czy umożliwiającego omijanie przeszkód. To tylko kilka z funkcji, które zapewni Ci sprzęt dostępny dla placówek kształcących w Edu4Industry.

 

Czy warto wprowadzić roboty edukacyjne dla szkół?

Nie ulega wątpliwości, że roboty edukacyjne dla szkół otwierają nowe możliwości przed wykładowcami oraz uczniami. Dzięki nim zyskują one szansę na doskonalenie umiejętności przy zastosowaniu sprzętu wprowadzanego powszechnie nawet przez największe firmy na rynku. Uczniowie poznają w ten sposób: budowę urządzeń, ich możliwości, a także sposób programowania w dostępnych językach.

Roboty edukacyjne dla szkół umożliwią również naukę na zasadzie prób i błędów. Uczeń ma okazję sprawdzić w praktyce, czy przygotowany przez niego kod wywołuje zamierzoną czynność. W zależności od programu zajęć możesz również wprowadzić dodatkowe akcesoria, które umożliwią dostosowanie sprzętu do pracy w środowisku produkcyjnym.

Jeżeli chcesz stworzyć laboratorium na uczelni wyższej, sprawdź również artykuły:

 

Jak tworzyć laboratoria przyszłości w szkołach? Robot edukacyjny do programowania

Laboratoria przyszłości umożliwią Ci realizację założenia: efektywnej nauki poprzez praktykę. Taka przestrzeń pozwoli na stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu umiejętności niezbędnych na rynku pracy, a także odkrywanie nowych obszarów zainteresowań. Podstawową kwestią jest przeanalizowanie dostępnych rozwiązań pod kątem wymagań nałożonych przez realizowany program nauczania. 

Robot edukacyjny do programowania sprawdzi się doskonale w przypadku szkół średnich i zawodowych, które chcą przybliżyć swoim uczniom tajniki różnych języków w praktyce. Takie rozwiązanie umożliwi Ci zweryfikowanie w rzeczywistych warunkach, czy i w jaki sposób działa wprowadzony kod. 

Zwróć uwagę również na dostęp do akcesoriów kompatybilnych z wybranym sprzętem. Dzięki temu robot edukacyjny do programowania znajdzie więcej praktycznych i wartościowych zastosowań. Przykładem może być możliwość połączenia urządzenia z taśmociągiem. Taki zestaw sprawdzi się doskonale jako odwzorowanie konstrukcji wprowadzanych halach produkcyjnych i automatyce przemysłowej.

Pamiętaj, korzystniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie zestawów edukacyjnych niż pojedynczych urządzeń.

 

Sprawdź szczegółową ofertę:
 

Jak roboty edukacyjne do programowania wpływają na rozwój umiejętności i pogłębianie wiedzy?

Edukacyjny robot powinien znaleźć się w każdej placówce, która wprowadza do swoich szkół takie profile kształcenia jak: Technik mechatronik, Technik robotyk, Technik automatyk, Technik elektronik czy Technik informatyk. Oczywiście jest to również świetne rozwiązanie do zastosowania na technicznych kierunkach szkół wyższych związanych z robotyką i automatyką. Te sprzęty umożliwią Ci prowadzenie prac grupowych nad projektami, wprowadzenie wielu dróg rozwoju dla uczniów i studentów. Ponadto roboty edukacyjne do programowania pomogą Ci w opanowaniu umiejętności cenionych na rynku pracy.

 

Jakie roboty edukacyjne warto wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz roboty edukacyjne dla szkół, które są powszechnie stosowane na uczelniach i instytutach badawczych na całym świecie. Zaprezentowane poniżej roboty pojawiają się również w wielu zakładach przemysłowych w Polsce. Dlaczego warto wprowadzić je do szkolnego laboratorium? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

 

  • Kinova Gen3 Lite to ultralekkie ramiona robotów, które warto zastosować w aplikacjach wymagających precyzji i delikatności, na przykład służących do rozbrajania bomb czy pomocy niepełnosprawnym. Urządzenia Kinova sprawdzą się doskonale także w zaawansowanych projektach badawczych. Posiadają one otwartą architekturę, która zapewnia nam dostęp do wszystkich sygnałów robota.


    6-osiowe ramię Kinova: Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 6 Stopniach Swobody
    7-osiowe ramię Kinova: Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 7 Stopniach Swobody

    Kinova_Gen3_Lite

    Najmniejsze ramię Kinova: Kinova Gen3 Lite
  • Roboty współpracujące Universal Robots także wyróżniają się lekkością i łatwością programowania. Posiadają zabezpieczenia umożliwiające bezpieczną pracę w jednej przestrzeni z człowiekiem. Te maszyny sprawdzą się doskonale w szkołach średnich ze względu na ich elastyczność i praktyczne zastosowanie w przemyśle.

    Roboty edukacyjne UR znajdziesz w różnych rozmiarach:

    Najmniejsze ramię: UR3/3e
    Średnie ramię: UR5/5e
    Duże ramię: UR10/10e
    Universal Robots UR16e
    Największe ramię: UR16e


    Każde z urządzeń możesz wyposażyć w dodatkowe akcesoria, wśród których pojawiają się: chwytak 2- lub 3-palczasty, chwytak ciśnieniowy, miniaturowy taśmociąg do ćwiczeń, kamerę czy zestaw do wkręcania śrub z podajnikiem.

  • Podczas kompletowania wyposażenia laboratorium musisz pamiętać o niezbędnych akcesoriach takich jak stół montażowy. Dzięki niemu zyskasz stabilną konstrukcję nawet w przypadku ultralekkich robotów przemysłowych.

    Przykładem może być stół montażowy pod robota Universal Robots UR3/UR3e. Ta oferta obejmuje również możliwość skonstruowania dodatkowego zabezpieczenia z płyt plexi uzupełnionych systemami safety dedykowane robotom UR.

    Sprawdź: stół montażowy pod robota Universal Robots UR3/UR3e

 

Roboty mobilne w ofercie Edu4Industry

W naszej ofercie znajdziesz również roboty mobilne, które sprawdzą się w przypadku zaawansowanych zajęć oraz nauki programowania. 

 

  • Roboty przemysłowe MIR (Mobile Industrial Robots) to sprzęt, który sprawdzi się doskonale do przenoszenia ładunków i jest stosowany powszechnie w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość prostego programowania z poziomu każdego komputera, tabletu czy telefonu. Czujniki obecne w robotach MIR umożliwiają zaawansowaną analizę i funkcje sterowania.

    W Edu4Industry znajdziesz:
    Najmniejszy MIR100 do przenoszenia niewielkich ładunków w małych przestrzeniach,
    Średni robot MIR 250 do przenoszenia niewielkich ładunków w małych przestrzeniach,
    Duży robot MIR 600 do przenoszenia ciężkich elementów,
    mir1000
    MIR 1350, czyli największy robot do przenoszenia ciężkich palet i ładunków.



  • Edu4Industry to również oferta obejmująca sprzęt do badań naukowych i nauki programowania. Wśród dostępnych rozwiązań pojawiają się:

    Roboty Clearpath przeznaczone do poruszania się w bardzo trudnych warunkach terenowych. Dodatkowo mogą unieść ciężkie ładunki. Pozwala na zamontowanie dowolnych czujników lub niewielkiego manipulatora.

    Wśród nich pojawiają się między innymi:
    Clearpath Husky
    Robot Clearpath Warthog
    Clearpath Jackal
    Clearpath Jackal

 

  • Roboty Unitree, czyli psy roboty, to czteronożne platformy kroczące, które zostały wyposażone w zaawansowany system czujników oraz inteligentnego śledzenia. Sprawdzi się w przypadku badań nad mapowniem przestrzeni czy śledzenia obiektów.

    Unitree Go1


    Dowiedz się więcej o Unitree Go1


  • Robot mobilny QBot2e z otwartą architekturą i dużą liczbą wbudowanych czujników. Istnieje możliwość łatwej rozbudowy robota. Dzięki temu sprawdzi się w przypadku nauki zagadnień z obszaru: robotyki oraz mechatroniki. Quanser zapewnia również dostęp do systemu, którego sercem jest cyfrowy bliźniak robota mobilnego Qbot2e. W Edu4Industry znajdziesz również Laboratorium Pojazdów Autonomicznych.

    Dowiedz się więcej:
    Quanser QBot2e
    Laboratorium samochodu autonomicznego QCar
    Laboratorium pojazdów autonomicznych
    Qaunaser Qlabs Qbot2e
  • Roboty Husarion z otwartą architekturą sprawdzi się w przypadku pracy w terenie. Wyróżniają się dużymi kołami i mocną konstrukcją. Istnieje możliwość doposażenia sprzętu w dodatkowe czujniki oraz ramiona robotów.


    Dowiedz się więcej:
    Husarion Panther
    Husarion ROSbot 2.0