Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak rewolucjonizuje świat robotyki

Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak to jedna z technologii, która okazała się niezwykle pomocna w obliczu nauki zdalnej. Umożliwiła również naukę na tym samym poziomie większym grupom studentów. Limity osób uczestniczących w zajęciach laboratoryjnych wynikają zazwyczaj z ograniczonej liczby stanowisk. Cyfrowy bliźniak pozwolił na redukcję tego problemu.

Jak działa digital twin i dlaczego warto mieć go na uczelni? Odpowiadają nasi eksperci.

Spis treści:


Czym jest cyfrowy bliźniak (digital twin)?

Cyfrowy bliźniak, czyli z języka angielskiego digital twin, to technologia, która była udoskonalana przez wiele lat. Polega na stworzeniu wirtualnej kopii rzeczywistego, fizycznego obiektu. W obecnej formie może być aktualizowana w czasie rzeczywistym. Cyfrowy bliźniak posiada więc wszystkie funkcje i cechy charakterystyczne dla pierwowzoru. Dzięki temu możesz wprowadzać zmiany na wirtualnej kopii, które nie będą widoczne we właściwym, fizycznym obiekcie. Jest to duże ułatwienie zarówno z perspektywy edukacji, jak i realizacji badań naukowych. 

Dane gromadzone za pomocą czujników sprawiają, że digital twin jest na bieżąco aktualizowany. Im większa baza informacji, tym cyfrowy bliźniak lepiej odwzorowuje swój fizyczny pierwowzór. Pomysł na stworzenie digital twin ma swój początek w koncepcji wirtualnego ekwiwalentu świata fizycznego. Jak wyglądała droga cyfrowego bliźniaka do momentu dynamicznego rozwoju, jakiego jesteśmy świadkami?


Dynamiczny rozwój rynku digital twin

Digital twin to technologia, która jest obecna i rozwijana już od lat. Po raz pierwszy tworzenie wirtualnych modeli zostało wprowadzone przez NASA. Cyfrowy bliźniak kapsuły kosmicznej umożliwił testowanie montowanego w niej sprzętu oraz oprogramowania, co pozwoliło na optymalizację kosztów. Z raportu firmy Deloitte wynika, że rynek wykorzystujący digital twin rocznie będzie wzrastał nawet o 38%, Te prognozy mają swoje źródło w obserwacjach rynku nowych technologii w 2020 roku. To właśnie wtedy cyfrowy bliźniak stał się jednym z najważniejszych trendów.

 

Wpływ na rozwój rynku digital twin miały również inne innowacyjne technologie, które pojawiły się w dobie przemysłu 4.0. Wśród nich można wymienić między innymi: rozwój czujników LIDAR, rosnące możliwości infrastruktury obliczeniowej czy też IoT. 

digital twin, cyfrowy bliźniak

Quanser Qlabs Arm: https://edu4industry.com/produkt/quanser-qlabs-qarm/

 

 Jakie korzyści zapewnia cyfrowy bliźniak (digital twin)?

Korzyści, które zapewnia możliwość wykorzystania cyfrowego bliźniaka, są ogromne. Wśród podstawowych można wymienić przede wszystkim optymalizację kosztów testowania prototypów urządzeń oraz wprowadzenie korekt w projektach. Zyskujesz szansę na weryfikację wytrzymałości bez obaw o straty materialne.  Dodatkowo zbierane dane można weryfikować i na ich podstawie usprawniać realizowane koncepcje. W ten sposób możesz zredukować ryzyko pojawienia się błędów krytycznych, które wpłyną na kondycję finansową, a nawet grożą kryzysem wizerunkowym.

 

Cyfrowy bliźniak – nowa rzeczywistość na uczelniach

Cyfrowy bliźniak daje wiele możliwości, które przyczyniają się do rozwoju robotyki oraz poziomu edukacji w szkołach i na uczelniach wyższych. Wirtualne roboty odegrały bardzo ważną rolę podczas nauki zdalnej. Kiedy profesorowie stanęli przed wyzwaniem prowadzenia laboratoriów zdalnie, cyfrowy bliźniak pozwolił na realizację programu zajęć bez większych problemów. Każdy uczestnik mógł wykonywać zaplanowane prace na wirtualnej wersji robota. 

Digital twin pozwala na odpowiednie przygotowanie studentów do pracy w środowisku przemysłu 4.0. Sprzęty dostępne w naszej ofercie są powszechnie stosowane w wielu firmach, a znajomość ich obsługi oraz programowania okazuje się kluczowa. Cyfrowy bliźniak umożliwia również szybki rozwój eksperymentalnych badań naukowych. Dzięki nim zoptymalizujesz koszty tworzenia prototypów, symulacji, a także testowania i weryfikacji różnych funkcji. 

Wirtualny robot umożliwia przeprowadzanie zaawansowanej analizy predykcyjnej i łączenie danych, które pochodzą z różnych źródeł. Dzięki temu znalezienie odpowiedzi na stawiane pytania naukowe lub wątpliwości staje się łatwiejsze. Dodatkowo cyfrowy bliźniak umożliwia wizualizację wprowadzanych zmian oraz przeprowadzanych symulacji. Następnie możesz wrócić do pierwotnej wersji obiektu.


Po co cyfrowy bliźniak w przedsiębiorstwie?

Cyfrowy bliźniak w przedsiębiorstwie pomoże Ci w udoskonaleniu posiadanych maszyn oraz sprawdzeniu poprawności ich działania. Nie musisz wykonywać testów na rzeczywistym sprzęcie, co pozwoli uniknąć ewentualnych strat. Dzięki symulacji procesów produkcyjnych możesz pracować nad ich optymalizacją oraz wprowadzeniem nowych koncepcji, które pozwolą na poprawę wydajności firmy. 

Wirtualizacja obejmuje nie tylko sprzęty, ale również nierzadko wszystkie procesy biznesowe. Bez wątpienia jest to ważny krok nie tylko dla rozwoju robotyki i edukacji, ale również całego sektora przemysłu oraz nowoczesnych technologii.

 

Oferta Edu4Industry: Cyfrowy bliźniak

W naszej ofercie znajdziesz Quanser Qlabs Qbot2e, czyli narzędzie, które służy do przenoszenia fizycznego laboratorium do domu każdego uczestnika zajęć za pomocą wirtualizacji. Cyfrowy bliźniak robota mobilnego QBOT2e pozwala studentom na samodzielne programowanie zaawansowanych algorytmów sterowania i przetwarzania danych.

 

Sprawdź więcej informacji na temat Quanser Qlabs Qbot2e!

 

Możesz również zamówić Quanser Qlabs QArm, w którym cyfrowym bliźniakiem jest fizyczne ramię QArm. Swobodne sterowanie robotem jest możliwe w środowisku Matlab/Simulink – tak jak w przypadku fizycznego obiektu.

 

Sprawdź więcej informacji na temat Quanser Qlabs Qarm!

 

Quanser Qlabs Controls to narzędzie, które umożliwia przeniesienie fizycznego laboratoria do domu studentów. Sercem systemu jest digital twin, czyli cyfrowy bliźniak jednego z poniższych obiektów:

 

 

Sprawdź więcej informacji na temat Quanser Qlabs Controls!