Robot dla studentów – jakie rozwiązania warto wprowadzić na uczelnie?

Roboty współpracujące to idealny sposób na stworzenie ciekawych scenariuszy zajęć na uczelni. Te zaawansowane urządzenia doskonale sprawdzą się podczas poznawania zagadnień z zakresu robotyki, automatyki oraz programowania. Roboty dla studentów, rozwijają umiejętności praktyczne i odpowiadają standardom narzuconym przez rynek pracy oraz nowoczesny przemysł. Przedstawiamy najpopularniejsze urządzenia i ważne informacje na ich temat.

 

Spis treści:

 

Jakie roboty wspierające dla studentów znajdują się w Edu4Industry?

W ofercie Edu4Industry można znaleźć zaawansowane roboty wspierające, które pomagają w nauce robotyki, automatyki i programowania. Roboty dla studentów są przeznaczone dla każdego uczestnika zajęć, bez względu na jego poziom zaawansowania technicznego. W ofercie posiadamy także przydatne akcesoria i oprogramowanie. Rekomendujemy takie produkty jak:

 

Roboty Universal Robots

Universal Robots to seria sprzętu dopasowanego do wymagań akademickich. Modele takie jak UR3/3E, UR5/5E, UR10/10E, UR16E są elastyczne, łatwe w programowaniu i bezpieczne, dzięki systemowi zapobiegającemu kolizji maszyny z człowiekiem. Robotyczne ramiona są przeznaczone do przeprowadzania prostych eksperymentów, w których nie jest potrzebny duży udźwig.

Ze względu na szerokie zastosowanie roboty Universal Robots są stosowane na uczelniach wyższych, w szkołach średnich, a także w przemyśle. Są one kompatybilne z wieloma aplikacjami, dzięki czemu każda placówka może znaleźć dla siebie odpowiednią platformę do obsługi urządzeń.

 

Roboty Dobot

Dobot to popularna firma, oferująca zarówno roboty, jak i akcesoria. Zaletą tych cobotów są niewielkie wymiary, duża elastyczność w kwestii doboru oprogramowania, wielozadaniowość i wysoki poziom bezpieczeństwa. Robotyczne ramiona są w stanie rysować, pisać, grawerować i wykonywać druk 3D.

Warto dodać, że produkty Dobot z serii Edu są przeznaczone dla zaawansowanych i początkujących adeptów robotyki. Sprzęt pozwala zgłębić tajniki robotyki i sztucznej inteligencji. Dla chcących pogłębić temat polecamy roboty takie jak Dobot Magician, Dobot Magician Lite czy Dobot CR.

 

Roboty Unitree

Unitree Robotics to firma zajmująca się projektowaniem i produkcją czworonożnych robotów. Wszystkie produkty są inspirowane naturalnym ruchem zwierząt, zwłaszcza psów, co pozwala im na elastyczne poruszanie się w różnych warunkach terenowych. Jednym z robotów na czterech nogach jest Unitree Go1. Ten innowacyjny projekt jest zwinny, stabilny i dobrze radzi sobie z napotkanymi przeszkodami.

Dzięki systemowi śledzenia bocznego nie wchodzi on w kolizję z człowiekiem, a system sensoryczny pozwala mu ciągle śledzić obiekty. Roboty Unitree są stosowane w przemyśle i nauce. Wersje edukacyjne tych produktów doskonale nadają się do nauki programowania i wykorzystania zaawansowanych funkcji w praktyce. Egzemplarz Unitree Go1 jest więc godnym polecenia robotem dla studenta.

 

Roboty Husarion

Inną pomocą dydaktyczną jest Husarion – robot autonomiczny dla uczelni. Dzięki systemowi operacyjnemu ROS jest on łatwy w obsłudze, a także elastyczny. Jego główną zaletą jest łatwa nauka programowania. Husarion to model robota wspierającego, który został stworzony z myślą o poznawaniu technologii.

 

 W naszej ofercie dostępny jest robot dla studentów Husarion ROSbot XL oraz Husarion Panther. Obie platformy edukacyjne można wykorzystać w szerokim zakresie, począwszy od podstawowego przetwarzania obrazów, aż do zaawansowanych problemów typu SLAM, czy też pracy autonomicznej. Wszystkie produkty Husarion są dostępne z samouczkami i szablonami do wykorzystania w trakcie nauki.

Roboty Clearpath

Dla wszystkich poszukujących robota badawczego do pracy w terenie polecamy Clearpath Husky. Jest on w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej wymagającymi warunkami terenowymi, takimi jak błoto, czy strome podjazdy. Husky podnosi ładunki o wadze do 75 kg, a dzięki wielu sensorom i otwartej infrastrukturze można wykorzystać go w różnych projektach badawczych.

Warto dodać, że producent przeznaczył urządzenie do współpracy ze środowiskiem ROS oraz Gazebo. Ze względu na parametry i elastyczne rozwiązania, ten produkt idealnie nadaje się do laboratorium badawczego lub do sali wykładowej.

Roboty MiR

Model MiR to robot dla studentów, którzy stoją przed wyzwaniem transportowania ciężkich przedmiotów. Mobile Industrial Robots to producent z Danii, który przywiązuje dużą wagę do detali. W jego ofercie znajdziemy roboty mobilne przeznaczone do automatycznego transportu ładunków w zamkniętych obszarach. W naszym asortymencie posiadamy takie modele jak MIR 1350 oraz MIR 250. Ostatni z wymienionych jest dostępny z opcjonalną stacją dokującą.

Oba te roboty transportujące mogą być zaopatrzone w dodatkowe akcesoria, takie jak roboty współpracujące. Poza zastosowaniem edukacyjnym, roboty MiR są stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu na całym świecie.

Roboty Kinova

Robot dla studentów musi być uniwersalny i łatwy w obsłudze. Właśnie takie są produkty Kinova. Producent ultralekkich ramion robotycznych jest znany zarówno przez uczelnie, jak i przez instytuty badawcze. Sprzęty sprawdzą się do zaawansowanych operacji oraz dydaktyki i rozwoju prostych projektów badawczych.

Produkty Kinova łączą wieloletnie doświadczenie, nowoczesne rozwiązania i najnowsze technologie. Na naszej stronie każdy użytkownik może zapoznać się z modelem Kinova Gen 3 Lite. Oferujemy również Ultralekkie ramię robota Kinova o 6 stopniach swobody. Egzemplarz ten umożliwia sterowanie za pomocą zdalnego manipulatora, czy współpracę z człowiekiem.

 

Digital twin, czyli wirtualny robot dla studentów

Roboty współpracujące na uczelni stanowią doskonały wstęp do pełnienia zawodu robotyka. Studenci mogą poznać najbardziej zaawansowane technologie przyszłości, takie jak digital twin, czyli cyfrowy bliźniak. System polega na stworzeniu wirtualnej kopii obiektu istniejącego w rzeczywistości.

Fizyczna wersja może być aktualizowana w czasie rzeczywistym, po wprowadzeniu zmian w jej replice. Innymi słowy, cyfrowy bliźniak odwzorowuje swój pierwowzór za pomocą bazy danych, która jest na bieżąco aktualizowana. Takie rozwiązanie pozwala na swobodną naukę obsługi robotów, bez ryzyka popełnienia kosztownych w skutkach błędów.

 

Digital twin w Edu4Industry

Technologia digital twin występuje także w oferowanych przez nas produktach. To rozwiązanie występuje między innymi w Quanser Qlabs QArm, czyli platforma pozwalająca przenieść laboratoria do domu studentów.

Platforma Quanser Qlabs QArm działa na tej samej zasadzie, tyle że studenci mogą sterować tu wirtualną wersją robota QArm. Systemy są nie tylko bezpieczne, ale także wygodne, ponieważ każdy uczestnik zajęć może przeprowadzać testy w swoim zaciszu domowym. Wirtualny robot dla studenta to szansa na skuteczną i bardziej dynamiczną edukację.

 

Podsumowanie: Kompleksowe wyposażenie laboratoriów automatyki i robotyki z Edu4Industry

W naszej ofercie znajdziesz roboty, które niosą za sobą walory edukacyjne dla szkół średnich oraz uczelni. Dzięki nim uatrakcyjnisz zajęcia i pobudzisz ciekawość uczestników zajęć. Nasze artykuły z zakresu automatyki przemysłowej, robotyki, teorii sterowania i telekomunikacji pomogą w zrozumieniu technicznych zagadnień.

Poza samymi robotami oferujemy również czujniki i kamery oraz silniki i kontrolery. Posiadamy niezbędne oprogramowanie oraz gotowe stanowiska dydaktyczne. Nasze produkty są wytwarzane przez renomowane marki, które mają na względzie standardy i cele edukacyjne. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Skontaktuj się z nami!