Husarion robot autonomiczny dopasowany do różnych potrzeb akademickich

Z roku na rok naukowcy dbają o to, by roboty stawały się coraz szybsze, wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Przykładem rozwiązania, które wciąż są udoskonalane po to, aby sprostać potrzebom wszystkich Klientów, jest robot od polskiego producenta Husarion. Robot Husarion wyróżnia się elastycznością i otwartą architekturą, dzięki czemu świetnie sprawdza się w dydaktyce i przy badaniach naukowych. Jak to rozwiązanie prezentuje się w praktyce? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. 

 

Spis treści:

 

Husarion — robot edukacyjny dla ROS

System operacyjny ROS to niezwykle elastyczna platforma, która powstała do tworzenia oprogramowania dla robotów autonomicznych. Od 10 lat największą zaletą tego systemu jest nie tylko potężny zestaw sterowników, ale przede wszystkim zaimplementowanie wielu kluczowych algorytmów wykorzystywanych w robotyce. Jest także przygotowany pod kątem przyszłości i zastosowania w szerszej kanwie — od robotyki akademickiej, po domową, przemysłową oraz konsumencką.

ROS, z którego korzysta robot Husarion, otwiera szereg możliwości pod kątem edukacyjnym. Pozwala na jeszcze łatwiejszą naukę programowania przeznaczoną dla osób zainteresowanych nowoczesną technologią. Ponadto dostarcza szereg interesujących narzędzi online, daje możliwość symulacji i oferuje wiele materiałów edukacyjnych dostępnych w postaci samouczków.

 

Rozwój AMR dzięki Husarion — robot autonomiczny

Husarion – robot autonomiczny może być wykorzystywany jako wspomaganie rozwoju aplikacji AMR (Autonomous Mobile Robots) przy użyciu między innymi użyciu lidarów, kamer 3D i czujników odległość. Dzięki wysokiej jakości technologiom oraz komponentom umożliwia pełne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje robotyka.

Na szczególną uwagę zasługuje tylny panel, który w razie potrzeby można dodatkowo rozbudować. Platforma programistyczna i dołączone do niej praktyczne samouczki pozwalają na intuicyjne budowanie kodu, a następnie przeskalowanie go do rzeczywistego rozwiązania.

Firma Husarion ma ogromne doświadczenie w budowaniu autonomicznych robotów mobilnych do celów akademickich, rolniczych czy transportowych. Co więcej, urządzenia, które mają zainstalowane oprogramowanie Husarion Client, komunikują się ze sobą niezwykle szybko, bez wcześniejszego przesyłania informacji do tzw. centralnej chmury.

 

Niestandardowa budowa robotów Husarion

Czym się wyróżnia niestandardowa budowa robotów Husarion? Roboty te są przystosowane do pracy na zewnątrz, a dzięki dużym kołom i niezwykle wytrzymałej obudowie mogą swobodnie pokonywać rozmaite przeszkody. Co więcej, istnienie możliwość zamontowania do nich dodatkowych elementów w postaci różnych czujników i ramion robotów tworząc mobilny manipulator, by jeszcze lepiej dostosowały się do wytycznych projektów z różnych dziedzin np. inspekcyjnych, rolniczych lub logistycznych.

Roboty Husarion mogą być także z powodzeniem wykorzystywane jako pomoc edukacyjna. Programowanie w środowisku ROS daje studentom możliwość niezwykle łatwego prototypownia i testowania algorytmów z zakresu robotyki mobilnej. Platforma umożliwia naukę szerokiego zakresu zagadnień – od podstawowego przetwarzania obrazów aż po rozwiązanie zaawansowanych problemów typu SLAM lub praca autonomiczna.

 

Poznaj modele Husarion — robot dostosowany do potrzeb

Robot Husarion Panther to wysokiej klasy robot mobilny, który został zaprojektowany z myślą o pracy na zewnątrz, z udźwigiem aż do 80kg. Jest to autonomiczna platforma typu open source działająca w systemie ROS. W zależności od jego zastosowania może być w wyposażony w lidary, kamerę RGB-D, ramię robota lub inny sprzęt. Najczęściej pełni funkcję jako baza do urządzeń w branży rolniczej, logistyce, ratownictwie oraz inspekcjach. Montując ramię robota na platformie, otrzymujemy mobilny manipulator, który jeszcze lepiej dopasuje się do indywidualnych potrzeb i celów naszych Klientów.

Robot Husarion ROSbot 2 jest autonomiczną platformą open source przeznaczoną do badań naukowych i szybkiego wykonywania prototypów. Może być także wykorzystywany jako platforma edukacyjna dla systemów operacyjnych innych robotów lub baza do aplikacji robotycznych np. inspekcyjnych oraz usługowych. Ten model wyróżnia się pokaźną liczbą sensorów, bogatą biblioteką przykładów oraz samouczków, które pozwalają na szybkie uruchomienie zajęć na dowolnym poziomie zaawansowania.

Aktualnie dostępny jest w 4 wersjach:

  • ROSbot 2 Pro z lidarem 2D 360 st., zasięg 25 m i kamerą RGBD;
  • ROSbot 2R;
  • ROSbot 2R z lidarem 2D 360 st., zasięg 12 m;
  • ROSbot 2R z lidarem 2D 360 st., zasięg 12 m i kamerą RGBD.

 

Robot Husarion ROSbot XL to model z napędem 4 × 4, wyposażony w LIDAR, kamerę RGB-D, IMU, enkodery. Robot dostarczany jest z dwoma zestawami kół – standardowymi i mecanum, dzięki którym może poruszać się w dowolnym kierunku. Platforma jest przeznaczona do prac naukowych i badawczo-rozwojowych, błyskawicznego prototypownia i tworzenia niestandardowych robotów do użytku w rozmaitych przestrzeniach zamkniętych. Świetnie sprawdzi się także jako baza do robotów inspekcyjnych lub pracujących w rojach. Jego oprogramowanie układowe jest dostępne na GitHub z gotowymi do użycia szablonami o różnych zastosowaniach między innymi autonomicznej nawigacji lub zdalnego sterowania za pomocą gamepada.

Jeżeli jesteś zainteresowany jednym z tych urządzeń, możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami!