Roboty współpracujące na uczelni dla studentów

Współpraca ludzi i robotów jest jednym z charakterystycznych elementów przemysłu 4.0. Dzięki temu obsługiwanie skomplikowanych maszyn, wykonywanie operacji i innych rodzajów czynności jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem. Z kolei obecność robotów współpracujących na uczelni stanowi dla studentów okazję do nauki programowania oraz samodzielnego wykonywania złożonych doświadczeń i projektów. Dlaczego warto wprowadzać do procesu dydaktycznego tego typu maszyny?

 

Spis treści:

 

Roboty współpracujące na uczelnię a roboty tradycyjne

Roboty współpracujące na uczelnie wyróżniają się na tle tradycyjnych robotów przemysłowych pod wieloma względami. Po pierwsze, są one wyposażone w odpowiednie czujniki, co pozwala na bezpieczną współpracę z ludźmi przy złożonych operacjach bez konieczności stosowania klatek bezpieczeństwa.

Po drugie, roboty współpracujące na uczelnie w wielu przypadkach posiadają otwartą architekturę umożliwiającą pełną modyfikację. Dzięki temu:

  • świetnie sprawdzają się do dydaktyki i prowadzenia badań naukowych
  • mogą współtworzyć stymulujące środowisko dla studentów i
  • umożliwiają samodzielne wykonywanie złożonych doświadczeń i projektów.

 

Po trzecie, roboty współpracujące na uczelnie są łatwe w obsłudze i programowaniu, co czyni je bardziej dostępnymi dla początkujących użytkowników.

Warto podkreślić, że roboty firmy Universal Robots, które obecnie znajdują się praktycznie na każdej uczelni technicznej w Polsce, zapewniają wyjątkową kombinację precyzji, elastyczności i bezpieczeństwa. Dzięki temu sprawdzają się doskonale do zastosowań naukowych oraz dydaktycznych.

Ważną cechą wyróżniającą coboty jest także możliwość programowania ich do wykonywania wielu zadań w jednym cyklu pracy. Dzięki możliwości wyposażenia robota w dodatkowe sensory, takie jak czujniki bezpieczeństwa czy kamery można ograniczyć ryzyko kolizji z innymi maszynami oraz człowiekiem.

 

Jakie możliwości zapewniają roboty współpracujące na uczelni?

Jak wiadomo, teorii uczy się najlepiej w praktyce. Dzięki temu łatwiej zrozumieć skomplikowane zagadnienia. Dlatego też tak ważne jest, by dostarczyć studentom maksymalnie dużo możliwości do zdobywania wiedzy oraz wykorzystywania jej podczas eksperymentów. Pomagają w tym między innymi roboty współpracujące.

Na uczelniach technicznych studenci mogą wprowadzać modyfikację, które pozwalają na personalizację urządzenia. Dzięki wprowadzanym modyfikacjom roboty umożliwiają wykonywanie wielu monotonnych prac, zwłaszcza tych wymagającej dużej precyzji. Wykorzystanie odpowiednio skonfigurowanych robotów zmniejsza ryzyko tzw. błędu ludzkiego. To niezwykle ważny aspekt tych urządzeń w zakładach produkcyjnych, dlatego tak istotne jest wprowadzenie praktycznych zajęć z robotyki na uczelni i zaznajomienie studentów z wiedzą, którą będą mogli wykorzystać w przyszłym zawodzie inżyniera.

Roboty Universal Robots (UR) są bardzo wszechstronne i umożliwiają przeprowadzanie różnych prac praktycznych i eksperymentów. Łatwe sterowanie robotem z panelu operacyjnego oraz programowanie robotów w środowisku ROS (Robot Operating System) umożliwiają naukę wielu zagadnień związanych z robotyką i dostosowanie do różnych zadań i wymagań.

Ponadto, roboty UR są także przyjazne dla użytkownika i bezpieczne w pracy z ludźmi, co czyni je idealnymi narzędziami dla studentów i naukowców. Dzięki tym cechom mogą być użytkowane w bezpieczny sposób w laboratorium badawczym uczelni, pozwalając na przeprowadzanie różnych eksperymentów i badań naukowych. W ten sposób roboty współpracujące na uczelni stają się nie tylko narzędziami dydaktycznymi, ale także badawczymi.

Przygotowanie studentów do przemysłu 4.0

Roboty współpracujące na uczelni są doskonałym sposobem na przygotowanie uczniów do pracy w dobie przemysłu 4.0. Praca cobotów i ludzi jest w nim niemal równie ważna — działania człowieka i robota doskonale się uzupełniają. Im wcześniej uda się uświadomić studentom istotę procesu współpracy z robotami, tym wejdą oni na rynek pracy lepiej przygotowani.

Obsługa i programowanie robotów to kompetencje, które stają się coraz ważniejsze dla wielu pracodawców z różnych branż. Roboty współpracujące na uczelni mogą więc być kluczem do lepszej pracy w przyszłości dla wielu studentów.

Dzięki możliwości uczestnictwa w zajęciach studenci mogą także tworzyć własne aplikacje z zastosowaniem robotów, co z kolei wpływa na ich kreatywność. Jak się okazuje, to jedna z cech, która wyróżnia najlepszych specjalistów w dziedzinie robotyki.

 

Roboty współpracujące na uczelnie w ofercie Edu4Industry

Zastosowanie robotów współpracujących na uczelni przynosi wiele korzyści wykładowcom i studentom, umożliwiając im proces edukacji oparty na praktyce. Dodatkową korzyścią jest podnoszenie prestiżu uczelni, co powoduje, że większa ilość uczniów chce studiować, mogąc niemal od razu wykorzystać teorię w praktyce.

Te i wiele innych czynników sprawiło, że roboty współpracujące znalazły się w ofercie Edu4Industry. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wspieranie uczelni podczas wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, by każda z nich była wyposażona w najwyższej jakości, trwały i stabilny sprzęt.

Roboty współpracujące na uczelni mogą pomóc w uświadomieniu uczniom, jak istotna jest współpraca człowieka z maszyną. Chodzi nie tylko o poprawę efektywności, ale również bezpieczeństwa człowieka.

 

Oferta Universal Robots

Roboty Universal Robots charakteryzują się wysoką precyzją, łatwością programowania i personalizacji. Dzięki temu są one idealnym narzędziem do wykonywania różnego rodzaju prac praktycznych oraz eksperymentów. Dodatkowo, roboty Universal Robots są kompatybilne z platformą ROS, co umożliwia studentom naukę programowania w tym środowisku.

 

Oferta Kinova

Kinova dostarcza wysoce zaawansowane roboty współpracujące, które pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych i skomplikowanych zadań w różnych dziedzinach nauki. Otwarta architektura robota umożliwia pełną modyfikację sprzętu oraz dostosowanie go pod konkretny projekt badawczy. Ramiona Kinova są w stanie dokładnie odwzorować ruchy człowieka, co czyni je idealnym narzędziem do prowadzenia badań naukowych i eksperymentów na uczelni.

 

Quanser QArm

Ramię robota QArm zostało zaprojektowane z myślą o elastyczności w projektowaniu systemów i dydaktyce. Dzięki otwartej architekturze Quanser QArm można wykorzystać do przeprowadzania różnych eksperymentów i badań, w tym do testowania algorytmów, rozwiązywania problemów związanych z manipulacją oraz poruszaniem się przedmiotów. Ramie programuje się za pomocą oprogramowania QUARC, które jest dodatkiem do środowiska MATLAB/Simulink.

 

Sprawdź więcej informacji na: https://edu4industry.com/produkt/quanser-qarm/

 

W Edu4Industry wspieramy naukę i chcemy, by jak największa ilość osób postrzegała postęp podobnie jak my – jako szansę na poprawę efektywności procesów produkcyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa człowieka w nawet ekstremalnym środowisku pracy.

 

Skontaktuj się z nami