Robot badawczy na uczelni – wsparcie dla naukowców i studentów
Uczelnie stale wykorzystujące innowacje w celu dostarczania jak najbardziej precyzyjnych obliczeń oraz możliwie jak największej automatyzacji procesów, są jednymi z głównych ośrodków, w których istnieje realne zapotrzebowanie na roboty badawcze. To duże ułatwienie dla naukowców, mogących prowadzić rzetelne badania i uczyć studentów, w jaki sposób efektywnie wykorzystywać nowe technologie. Jaki robot badawczy na uczelni sprawdzi się najlepiej?
W Edu4Industry stawiamy na poszerzanie wiedzy i dostarczanie innowacyjnych rozwiązań sektorowi edukacji. Dziś postaramy się zaznajomić czytelnika z zagadnieniami dotyczącymi robotów badawczych – również tych pracujących w terenie.
Spis treści:
- Badania naukowe w terenie – wyzwania
- Roboty badawcze na uczelnie i do ośrodków badawczych
- Robot badawczy do pracy w terenie od Husarion i Clearpath
- Zastosowanie robotów badawczych w praktyce
- Roboty badawcze w Edu4Industry
Badania naukowe w terenie – wyzwania
Naukowcy na całym świecie poszukują rozwiązań, które umożliwiłyby im możliwie jak największą precyzję w prowadzonych badaniach. Dużym wyzwaniem okazują się badania terenowe – zwłaszcza te na nieustrukturyzowanych terenach. Dlatego też coraz częściej preferowane jest użytkowanie robotów badawczych. Praca w terenie – nawet najbardziej wymagających lokalizacjach – może zapewniać efektywność oraz oczekiwane wyniki związane np. z precyzyjnym mapowaniem.
Jednym z wyzwań jest także dostępność komponentów do robotów badawczych, takich jak na przykład Lidar. Za ich pomocą niezależnie od terenu, na jakim robot ma wykonywać zaprogramowane zadania, możliwa byłaby jego niemal pełna automatyzacja. To z kolei zwiększa szanse na bezpieczną współpracę z człowiekiem.
Zainteresowanie robotami badawczymi terenowymi z pewnością będzie w najbliższym czasie jeszcze większe. W końcu uwzględniając je w swojej ofercie edukacyjnej, prestiż uczelni znacznie wzrasta.
Roboty badawcze na uczelnie i do ośrodków badawczych
Chcąc uzyskiwać precyzyjne pomiary, które mogą służyć za rzetelną podstawę sformułowań badawczych, należy używać sprzętów dostarczających szczegółowe informacje z precyzyjnych pomiarów. Nic więc dziwnego, że wciąż wzrasta zainteresowanie uczelni i ośrodków badawczych robotami. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to nieoceniona pomoc w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz zbieraniu danych analitycznych.
Edu4Industry ma świadomość rozwoju technologii oraz wiedzę na temat wyzwań stawianych przed robotyką. Wiemy, jak bardzo roboty badawcze terenowe ułatwiają pracę. Dzięki nim staje się ona ekonomiczna i przynosi lepsze efekty, co nie byłoby możliwe do uzyskania wyłącznie za pomocą rąk ludzkich. Poza tym urządzenie może wykonywać powtarzalne czynności w precyzyjny sposób, minimalizując ryzyko związane z czynnikiem ludzkim.
Każdy z robotów badawczych zwiększa bezpieczeństwo studentów i naukowców. Ponadto może pracować w niesprzyjającym środowisku na nieznanym terenie, gromadząc i przetwarzając potrzebne informacje w krótkim czasie.
Robot badawczy do pracy w terenie od Husarion i Clearpath
Marka Clearpath dostarcza nowoczesne rozwiązania do celów edukacyjnych. Dlatego też urządzenia takie jak mobilny robot badawczy stały się częścią naszej oferty.
Zaletą sprzętów Clearpath jest ich konstrukcja. Lekkie terenowe roboty badawcze są wytrzymałe, a ich czujniki pozwalają na pracę w wymagającym środowisku. Urządzenie jest dostarczane z programem startowym, co umożliwia jego użytkowanie tuż po dostarczeniu. Platforma jest zintegrowana z systemem ROS i Gazebo, co ułatwia tworzenie algorytmów sterujących. Na platformach mobilnych można zamontować dodatkowe urządzenia i moduły, które umożliwią robotowi wykonywanie dodatkowych zadań w terenie, takich jak: zbieranie upraw, rozbrajanie bomb i inne.
Modele Jackal, Husky i Warthog są flagowymi sprzętami marki dostępnymi na naszej stronie internetowej. Każdy z nich jest lekki i dostosowany do celów badawczych – nawet tych, które wymagają szczególnej precyzji i ostrożności w pomiarach.
Husarion Panter to polski robot badawczy o otwartej architekturze, która umożliwia zmianę algorytmów sterowania i programowania. Duże koła oraz mocna obudowa pozwala pokonywać różne przeszkody. Dodatkowo istnieje możliwość montażu czujników, a także ramion robotów. Pozwala to na dostosowanie robota badawczego do wymagań projektów związanych z autonomicznością czy działań cyklicznych, na przykład inwentaryzacją lub zbiorami.
Zastosowanie robotów badawczych w praktyce
Dobrym przykładem zastosowania robotów badawczych terenowych jest możliwość wykorzystania urządzeń w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli zostaną one wyposażone w dodatkowe komponenty takie jak lidary oraz kamery, pozwolą nie tylko na dotarcie do takich lokalizacji, ale również ich monitorowanie oraz nawigowanie.
Roboty badawcze sprawdzą się nie tylko w lokalizacjach trudno dostępnych, ale również obarczonych ryzykiem czy niebezpiecznych ze względu na warunki fizyczne i atmosferyczne. Ponadto będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku monotonnych działań wymagających powtarzalności.
Dzięki temu roboty badawcze umożliwiają przyspieszenie postępów badań naukowych ze względu na prędkość wykonywania cyklicznych czynności. Co ważne, platformy mobilne mogą przyspieszyć także prace badawcze ze względu na możliwość ich zastosowania jako bazy do specjalistycznego urządzenia pomiarowego – wystarczy zamontować dodatkowe komponenty.
Ponadto mobilne roboty badawcze sprawdzą się także w przypadku badań nad autonomicznością, jeżeli zostaną wzbogacone o lidary.
Jeżeli uczelnia planuje prace diagnostyczne przykładowo instalacji monitorującej erozję, platformy mobilne mogą okazać się niezastąpionym wsparciem. Miejsce badań znajduje się w trudno dostępnej lokalizacji, a pomiary wymagają powtarzalności oraz precyzji. Robot badawczy do pracy w terenie umożliwi dostanie się do wąskich szczelin, a odpowiednio dostosowana zwrotność ułatwi poruszanie. Dodatkowo możliwość zamontowania dodatkowych komponentów zwiększa precyzję.
Takie zadanie to jedno z wielu, które można powierzyć sprzętom marki Clearpath. Powyższy przykład wskazuje na udogodnienie, z jakim wiąże się korzystanie z tego typu rozwiązań.
Roboty badawcze w Edu4Industry
Dysponujemy szeroką ofertą rozwiązań dla edukacji i przemysłu. W naszej ofercie znajdują się między innymi robot badawczy marki Clearpath.
Clearpath Jackal
Clearpath Husky
Clearpath Warthog
Clearpath Moose
Clearpath Dingo
Clearpath Ridgeback
Clearpath Boxer
Na szczególną uwagę zasługują modele Jackal, Husky, Warthog oraz Moose – sprawdzają się one doskonale w przypadku badań naukowych, które wymagają urządzeń o lepszych parametrach technicznych.
Roboty pracują ok. 2 – 3 godziny, nawet w przypadku poruszania się w wyjątkowo ciasnej lub wymagającej omijania licznych przeszkód przestrzeni. Dzięki precyzyjnym czujnikom potencjalna awaryjność została ograniczona niemal do zera.
Wśród robotów badawczych, które sprawdzą się w terenie, warto zwrócić uwagę także na:
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą Edu4Industry. Polecamy zapoznawać się na bieżąco z nowościami w ofercie – stale ją poszerzamy, by sprostać oczekiwaniom środowisk badawczych i akademickich.
Skontaktuj się z nami
„>