Jakie możliwości zapewnia robotyczne ramię?

Automatyzacja procesów zachodzących w firmach staje się powoli standardem. W tym celu wdrożone może zostać robotyczne ramię, pojazd autonomiczny lub robot czworonożny. Część z nich sprawdza się między innymi na linii produkcyjnej lub magazynach. W czym może pomóc ramię robotyczne i jakie możliwości zapewnia? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Robotyczne ramię — optymalizacja wydajności

Wiele czynności, które są wykonywane w fabrykach, zostało poddane procesom automatyzacji. Roboty zajmują się codziennymi czynnościami, takimi jak pobieranie produktów z magazynu lub montaż na liniach produkcyjnych, które wcześniej były wykonywane przez pracowników.

Zdarzają się także czynności wymagające dużej precyzji czy uważności np. wycinanie, czy precyzyjne spawanie metalowych elementów. W niektórych przypadkach, jeszcze do niedawna, maszyny produkcyjne miały problem z wykonywaniem wielu zadań, co wymagało pomocy ze strony pracownika. Rozwijająca się technologia umożliwia odciążenie pracowników, usprawnienie procesów w firmie, optymalizację wydajności, a tym samym czasu i kosztów.

Odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku jest możliwość montażu robotycznych ramion na platformach mobilnych – kołowych lub kroczących. Takie rozwiązania umożliwiają zautomatyzowanie jeszcze większej ilości procesów w przemyśle.

 

Więcej informacji na temat połączenie ramion robotów z platformami mobilnymi znajdziesz w artykule: Manipulator mobilny

 

Współpracujące ramiona robotyczne — zgrany zespół z człowiekiem

Ramiona robotyczne umożliwiają optymalizację wydajności oraz nierzadko podniesienie jakości wykonywanych czynności. Wśród dostępnych produktów pojawiają się coboty (np. Universal Robots) stworzone po to, by zapewnić możliwość bezpiecznej współpracy na linii robot – człowiek. Dodatkowo, wyposażenie ramion robotycznych w wybrane akcesoria umożliwia im pracę w wielu aplikacjach, które mogą usprawnić procesy w wielu firmach niemal z każdej branży, a szczególnie przemysłowej.

Co ważne, robotyczne ramię umożliwia łatwe programowanie oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Urządzenie sprawdzą się w przypadku wykonywania monotonnych, powtarzających się, trudnych lub niebezpiecznych czynności. Przekazanie tych zadań robotowi pozwoli nie tylko na optymalizację kosztów i czasu, a przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.

 

Nowość od Unitree – ramię robotyczne Z1

Roboty firmy Universal Robots zostały stworzone do bezpośredniej współpracy z ludźmi, dzięki czemu mogą być wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji. Ramiona robotyczne znajdą wiele zastosowań w branży przemysłowej, ale nie tylko. Można je dostosować i programować tak, by zapewnić przejęcie wielu powtarzalnych czynności od pracowników, które wymagają niezwykłej precyzji. 

Mówiąc wprost: robotyczne ramię pozwala zoptymalizować prawie każdą czynność i sprawić, że zostanie solidnie wykonana. Co więcej, sieć dystrybutorów Universal Robots ma bogate doświadczenie w zakresie niestandardowych rozwiązań, które otwierają nowe możliwości dla wielu firm. Ramiona robotyczne Universal Robots można wykorzystać między innymi do naklejania etykiet na produkty, montowania elementów, a także do przenoszenia i wykonywania kontroli jakości. 

Robotyczne ramię może zostać zamontowane na robota kroczącego, takiego jak Unitree Aliengo, Unitree B1, a nawet wielu innych. Oznacza to zdecydowanie więcej możliwości zarówno dla studentów, naukowców, jak i przedsiębiorców. Wśród ramion robotów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, pojawiają się produkty Kinova. To najlepsze rozwiązanie pod kątem możliwości montażu na platformie mobilnej, które znajdziesz w ofercie Edu4Industry.

Kinova jest producentem ultralekkich ramion robotów stosowanych przez wiodące uczelnie i instytuty badawcze na całym świecie. To robotyczne ramię możesz wykorzystać między innymi w badaniach nad mobilnymi manipulatorami, zaawansowanym sterowaniem czy współpracą z człowiekiem.

Warto zwrócić także uwagę na Quanser QArm, czyli ramię robotyczne zaprojektowane z myślą o dydaktyce oraz badaniach naukowych. Algorytmy dostępne w robocie można modyfikować dowolnie, a także implementować własne algorytmy sterowania.

Ramię robotyczne Z1 to nowość od producenta robotów kroczących Unitree. Ma sześć stopni swobody oraz wbudowany system wykrywania kolizji. Możliwe jest także wykorzystywanie rozmaitych narzędzi montowanych na kiść robota, dzięki czemu robotyczne ramię może wykonywać szereg czynności. Wśród nich znajdują się między innymi dwupalczasty lub trójpalczasty chwytak, przyssawka i wkrętarka. Robot jeszcze jest niedostępny do zamawiania, ale wkrótce pojawi się w naszej ofercie.

 

Ramiona robotyczne w dydaktyce i badaniach naukowych

Ramię robotyczne jest coraz częściej wykorzystywane w miejscach pracy dla specjalistów z obszaru robotyki oraz automatyki. Pozwala on na zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa.  Ponadto umożliwia usprawnienie procesów produkcji. Z tego względu coraz więcej uczelni wprowadza te urządzenia do swoich laboratoriów. 

Ramiona robotyczne do celów naukowych mają otwartą architekturę, która umożliwia studentom modyfikację oraz implementację nowych algorytmów. Takie funkcje zapewnia między innymi Quanser QArm. Dzięki temu użytkownicy zyskują dostęp do sygnałów wewnętrznych, co ułatwia także przetwarzanie danych. Ramię programujemy w środowisku MATLAB Simulink lub w ROSie.

Co ważne, Quanser QArm jest dostępny w wersji digital twin, czyli cyfrowego bliźniaka. Umożliwia on nawet naukę i pracę także w warunkach domowych. Dzięki temu studenci mogą zgłębiać zagadnienia z obszaru robotyki także podczas zajęć zdalnych.  

Robotyczne ramie Kinova również posiada otwartą architekturę, możemy je programować w ROSie i innych środowiskach programistycznych. Dzięki temu student może przygotować się do wyzwań, które przygotował dla nich dynamicznie zmieniający się rynek. Dzięki kompaktowej konstrukcji ramienia (szafa sterownicza wbudowana w podstawę robota), oraz niskiej wadze urządzenia z łatwością zamontujemy je na platformie mobilnej.  

 

Nauka programowania i badania z robotami Edu4Industry

W naszej ofercie znajdziesz ramiona robotów przeznaczone do badań oraz dydaktyki, które charakteryzują się otwartą architekturą. Dzięki niej zyskujesz możliwość szybkiego prototypowania oraz tworzenia niszowych rozwiązań. Co ważne, robotyczne ramiona można łatwo rozbudować o własne akcesoria. Więcej informacji na temat ich zastosowania znajdziesz w naszych webinarach:

https://www.youtube.com/watch?v=16RIuxA6SR0

https://www.youtube.com/watch?v=tPl3F4tpdR4 

 
Poniżej prezentujemy ofertę ramion robotów, które doskonale sprawdzają się w dydaktyce oraz prostych projektach badawczych:

 

Warto zwrócić uwagę także na ramiona stosowane w przemyśle, które wyróżniają się dużą dokładnością oraz niezawodnością.
 

Jeżeli jesteś zainteresowany jednym z tych produktów, zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami