Manipulator mobilny – podwójna mobilność i automatyzacja

Staramy się maksymalnie uprościć swoją pracę. Zwykle pomagają nam w tym maszyny. Jest ich coraz więcej i są nam coraz bardziej pomocne. Jednym z przykładów trendu automatyzacji jest manipulator mobilny.

Hybryda manipulatora robotycznego i robota mobilnego to doskonały przykład wyzwań przemysłu 4.0. Maszyny tego typu można łatwo zaprogramować pod kątem ewentualnego przenoszenia przedmiotów lub podawania ich. Jakie inne zalety możemy odnaleźć dla tego typu rozwiązań?

 

Spis treści:

 

Manipulator mobilny – na czym polega to rozwiązanie?

Każdy manipulator mobilny to połączenie manipulatora robotycznego i robota mobilnego. Łącząc te dwie funkcje, możliwe jest stworzenie urządzenia, które dzięki możliwości przemieszczania się może nie tylko pomagać studentom w wykonywaniu różnego rodzaju projektów (lub być ich przedmiotem), ale także stanowić interesujący element wyposażenia nowoczesnego zakładu wytwórczego.

Niezależny staw, zapewniający ruchomość manipulatorowi, może poruszać się w sposób rotacyjny lub liniowy. Zakres ruchu jest zależny od ilości osi robota, które określają np. długość zasięgu ramienia. W skrócie: w zależności od budowy robota oraz jego zaprogramowania, będzie można w różny sposób zarządzać peryferiami, w celu wykonania określonego zadania.

 

Manipulatory mobilne, czyli podwójna mobilność

Już sam robot stacjonarny zapewnia dużą pomoc w laboratorium lub na hali produkcyjnej. Jeśli do tego dołączymy możliwość poruszania się w kilku kierunkach, zyskujemy niezawodnego, programowalnego pomocnika.

Montując ramię na robocie mobilnym, tworzymy precyzyjnego robota na kołowej podstawie. Zręczne ramię może wykonywać zaprogramowany zakres ruchu, a zintegrowane z nim technologie mogą współpracować, tworząc podzespoły, silniki i innego rodzaju urządzenia.

Dużą zaletą manipulatorów mobilnych jest ich dokładność. Nie możemy tu mówić o czynniku ludzkim – nawet ktoś dobrze przeszkolony, korzystając z dostępnych narzędzi i własnych zdolności, często nie jest w stanie wykonać z pełną precyzją ruchów wymaganych do wykonania zadania – dzieje się tak zwłaszcza w przypadku tworzenia mikroprocesorów lub innego rodzaju podzespołów precyzyjnych. Dokładność i powtarzalność ruchów robota są czynnikami, które sprawiają, że coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na takie rozwiązania jako alternatywę do zatrudniania i szkolenia kolejnych pracowników.

 

Manipulatory i roboty mobilne – niezawodne połączenie

Żmudne, powtarzalne prace to coś w sam raz dla robota. Tam, gdzie człowiekowi mogłoby grozić pewne niebezpieczeństwo ze względu na brak precyzji ludzkich rąk, sprzęt zaprogramowany w odpowiedni sposób poradzi sobie znakomicie.

W zależności od wielkości sprzętu i jego możliwości konstrukcyjnych korzystanie z tego typu rozwiązań np. w fabrykach staje się jednym z integralnych elementów codziennej pracy. Dobrym przykładem mogą być fabryki samochodów, silników, a także innych maszyn.

Zatem jeśli zadanie w danej sekcji ma polegać na powtarzalnym przenoszeniu elementów i ich montowaniu, konfiguracja manipulatora i robota mobilnego może okazać się idealnym rozwiązaniem.

 

Manipulator mobilny w Edu4Industry

W Edu4Industry stawiamy na innowacje. Udostępniamy rozwiązania dla szkół średnich i wyższych. Dzięki nim uczniowie oraz studenci mogą zdobywać cenne doświadczenie w dziedzinie robotyki przemysłowej i nie tylko. Proponowane przez nas sprzęty, takie jak modele Unitree Go1 czy Husarion Panther są doskonałym przykładem rozwoju nowoczesnych technologii i możliwości stałego wzbogacania już dostępnych rozwiązań.

W naszej ofercie pojawia się produkt, który składa się z robota mobilnego Husarion Panther, ramienia robota Kinova oraz lidaru Ouster. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji produktu z wersjami ramienia robota Kinova o różnych stopniach swobody. Produkt ten sprawdzi się do wdrożenia w celach edukacyjnych oraz badawczych.

Dzięki nam kształcenie przyszłych inżynierów i innych specjalistów staje się o wiele ciekawsze. Nasza oferta umożliwia już na poziomie akademickim zbierać cenne doświadczenia. Co ważne – nasze produkty stanowią nierzadko inspirację dla młodych ludzi, poszukujących pomysłu na własne projekty badawczy czy prototypy.

 

Sprawdź dostępne w naszej ofercie: