Budowanie robota: Czujniki dla robotów mobilnych i ramion
Chcąc sprawić, by robot pracował w płynny sposób, a jego poruszanie się nie było obarczone niepotrzebnym ryzykiem, na etapie budowy montowane są w nim m.in. czujniki siły nacisku, ruchu i inne. Z tego artykułu dowiesz się, jak istotne w konstruowaniu robota jest zapewnienie mu w pełni bezpiecznego ruchu.
Spis treści:
- Czujniki dla robotów mobilnych i ramion robotów, czyli inteligencja i zmysły robotów
- Roboty sterowane za pomocą czujników
- Czujniki dla robotów mobilnych a przetwarzanie obrazu
- Technologia SLAM i czujniki dla robotów mobilnych, czyli oczy robota
- Czujniki siły w ramionach robotów — kontrola nacisku
- Czujniki dla robotów w Edu4Industry
Czujniki dla robotów mobilnych i ramion robotów, czyli inteligencja i zmysły robotów
Wyobraź sobie, że przychodzi moment, w którym Twoja orientacja przestrzenna i zmysł równowagi ulegają uszkodzeniu. Z pewnością byłoby Ci trudno poruszać się w miarę bezkolizyjnie. Niszczyłbyś sprzęty wokół siebie, a przy tym uszkadzał swoje ciało. W takich warunkach trudno pracować. Podobnie jak ludzie, roboty mobilne potrzebują czegoś, co zapewni im dobrą orientację w terenie, a także wykonywanie precyzyjnych ruchów.
Dzięki czujnikom dla robotów mogą one wykonywać zaprogramowane czynności i poruszają się w przestrzeni, bez stanowienia zagrożenia dla ludzi i urządzeń w pobliżu. Jak działają tego typu sensory i dlaczego są jednymi z najważniejszych części robota?
Roboty sterowane za pomocą czujników
Każdy z sensorów obniża ryzyko uszkodzenia ramienia lub pozostałych elementów, a co za tym idzie — obniża koszty ewentualnych konserwacji sprzętu. Czujniki dla robotów są niewielkimi urządzeniami, które umożliwiają kalibrowanie ruchomych części, a także monitorowanie ewentualnych kolizji czy usterek. Dzięki możliwości rejestrowania sygnałów mogą one działać bardziej efektywnie niż ludzie.
Wiele czujników dla robotów daje możliwość natychmiastowego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. To pozwala na efektywne działanie. Istotnymi zaletami sensorów są również: kontrolowanie temperatury, rejestrowanie bezczynności (histereza, strefa nieczułości), monitorowanie otoczenia.
Skoro znasz już zalety czujników dla robotów, pora dowiedzieć się, jak wpływają one na przetwarzanie obrazu.
Sprawdź również nasze inne artykuły z serii o budowaniu robotów:
Budowanie robota: Kontroler robota
Budowanie robota: silniki i przekładnie – kluczowe komponenty robota
Czujniki dla robotów mobilnych a przetwarzanie obrazu
Urządzenie mobilne oprócz monitorowania obszaru, wokół którego się znajduje, powinno także móc “myśleć” i analizować to, co “widzi”. Dlatego też montowane są czujniki dla robotów pomagające im przetwarzać obraz 2D. Wiązki równomierne, gradientowe, a także poniżej horyzontu, pomagają w efektywnym przemieszczaniu się nie tylko w przestrzeni przemysłowej, ale także w terenie.
W czujnikach wizyjnych istotna jest intuicyjna obsługa — zwłaszcza w urządzeniach służących celom naukowym. Obecność lidarów istotna jest przede wszystkim w robotach mobilnych. W przemyśle jest to duże wsparcie dla procesów logistyczno-magazynowych, ale również przy produkcji.
Technologia SLAM i czujniki dla robotów mobilnych, czyli oczy robota
Technologia SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) umożliwia nie tylko monitorowanie urządzeń wokół robota, ale także mapowanie terenu. To „oczy” urządzenia, dzięki którym staje się ono autonomiczną jednostką. Coraz więcej zakładów stosuje tego typu czujniki. Dla robotów montażowych to możliwość zastępowania człowieka przy precyzyjnych pracach oraz przenoszeniu przedmiotów z miejsca na miejsce, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu.
W przeciągu najbliższych 5 lat roboty wyposażone w technologię SLAM mogą odpowiadać za 80% produkcji w zakładach różnych branż. Warto wspomnieć także o możliwościach wykorzystania takich robotów w magazynach. Tworzenie mapy otoczenia oraz określenia swojej pozycji to kluczowe „umiejętności” autonomicznych robotów. To kolejny znak przemysłu 4.0, który coraz mniej zaskakuje swoją złożonością.
Sprawdź również artykuły o podobnej tematyce:
Co to jest SLAM i jaką funkcję pełni w aplikacji?
Rola lidarów Ouster w robotyce — szybkość, precyzja i lokalizacja
Czujniki siły w ramionach robotów — kontrola nacisku
Wśród czujników dla robotów ważne miejsce zajmują sensory odpowiadające za siły rozciągające i ściskające. Dzięki nim możliwe jest nie tylko montowanie komponentów z odpowiednim naciskiem, ale także współpraca z człowiekiem. Jak się okazuje, czujniki siły nacisku są bardzo ważne, nie tylko biorąc pod uwagę produkcję lub przemieszczanie ładunków, ale także bezpieczeństwo obsługującego je pracownika.
Stosowanie czujników siły nacisku zwłaszcza w cobotach, czyli robotach współpracujących, pozwala na bezpieczną współpracę człowieka z robotem oraz ręczne sterowanie ramieniem. Oprócz tego ważne jest także wykrywanie kolizji i przeszkód na drodze pracy robota. Warto zauważyć, że czujniki siły nacisku nie mogą być precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi.
Czujniki w ofercie Edu4Industry
Oprócz przekazywania rzetelnej wiedzy dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta skierowana do szkół i uczelni była stale aktualizowana i dostarczała najważniejszych komponentów dla robotów. Dysponujemy najnowocześniejszymi lidarami, które pozwalają na mapowanie terenu i precyzyjne określanie położenia urządzenia.
Dostępne w ofercie modele: Ouster OSDome, Ouster OS0, Ouster OS1 i Ouster OS2 są czujnikami dla robotów mobilnych, dzięki którym mogą one autonomicznie poruszać się po terenie i omijać przeszkody na swojej drodze.
Natomiast przykładem robotów, które wykorzystują czujniki siły, będą roboty Kinova oraz Universal Robots, które znajdziecie w naszej ofercie.
Kinova Gen3 Lite
Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 6 Stopniach Swobody
Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 7 Stopniach Swobody
Universal Robots UR3/3e
Universal Robots UR5/5e
Universal Robots UR10/10e
Universal Robots UR16e
Dzięki tym sensorom roboty mogą w bezpieczny sposób pracować z człowiekiem bez konieczności zastosowania dodatkowych wygrodzeń.
Zapraszamy do śledzenia stale poszerzającego się asortymentu!
Skontaktuj się z nami!