Rola lidarów Ouster w robotyce — szybkość, precyzja i lokalizacja

Czujniki są tymi elementami sprzętów, dzięki którym nie tylko mogą one precyzyjnie wykonywać swoją pracę, ale także reagować na bieżąco na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Dlatego też lidary Ouster cieszą się tak dużą popularnością wśród producentów różnego rodzaju robotów.

Automatyzacja jest wyznacznikiem przemysłu 4.0. Roboty znajdują zastosowanie w większości zakładów produkcyjnych, dlatego też należy zadbać o bezwzględne bezpieczeństwo ich stosowania. W tym przypadku jednym z najbardziej istotnych komponentów są czujniki odległości.

 

Spis treści:

 

Cyfrowe lidary Ouster dla robotyki

Marka Ouster zasłynęła w świecie technologii swoimi innowacyjnymi czujnikami odległości. Modele OS0, OS1 i OS2 są odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnej robotyki. Sprzęty mają być wydajne, a zarazem w pełni bezpieczne.

Czujnik OS0 zapewnia szeroki kąt „widzenia” dla maszyny, OS1 jest niezwykle wydajny, a OS2 pozwala na szacowanie potencjalnych przeszkód dla stosunkowo dużych odległości. W zależności od planowanego ruchu danego robota oraz rodzaju zadania, jakie ma on wykonywać, każdy z wyżej wymienionych czujników zapewnia mu bezpieczne poruszanie się w przestrzeni.

Każdy z lidarów Ouster został wykonany z 75 konfiguracji wiązek, dlatego też marka może pochwalić się wyjątkowo wrażliwymi czujnikami do zastosowania w wielu rodzajach robotów.

Sprawdź naszą ofertę: Czujniki w robotyce

 

Wizja 3D o wysokiej rozdzielczości a możliwości robotów

Czujniki 3D pozwalają na śledzenie aktywności przedmiotów w czasie rzeczywistym. To pozwala uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw związanych ze zderzeniami lub zwarciami z powodu niewłaściwej trajektorii ruchu. Roboty lub nieco mniejsze maszyny, towarzyszące im tzw. coboty, wykonują monotonną pracę znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie niż człowiek, dlatego tak ważne jest ich bezkolizyjne poruszanie się w przestrzeni.

Można stwierdzić, że wizja 3D znacznie zwiększa możliwości robotów, dzięki czemu pracują one znacznie wydajniej, wykrywając nawet najmniej regularne kształty w swoim otoczeniu.

 

Dlaczego lidary Ouster to doskonały wybór komponentów?

Rozpatrując wybór lidarów Ouster, należy zwrócić uwagę na jakość tworzyw, z jakich zostały one wykonane. Ich wytrzymałość i niezawodność są powszechnie znane w świecie robotyki i sprzętów zautomatyzowanych. Szeroki zasięg (nawet do 200 metrów) i blisko 100 000 godzin ciągłej pracy to czynniki, które zdecydowanie przemawiają za wyborem właśnie tych komponentów.

Czujniki Ouster działają w każdych warunkach, nawet przy dużej wilgotności i zapyleniu. To bardzo ważne, zwłaszcza w perspektywie pracy w niesprzyjających elektronice warunkach związanych z gwałtowną zmianą temperatur.

Bardzo ważna jest jakość danych monitorowanych przez czujniki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet najbardziej nieregularne kształty są rejestrowane zgodnie z rzeczywistym stanem.

Ogromną zaletą lidarów Ouster jest stałe aktualizowanie ich oprogramowania oraz możliwość korzystania ze wsparcia technicznego, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w przypadku robotów, które muszą pracować z dużą wydajnością.

 

Wydajne dostawy z robotami wyposażonymi w lidary Ouster

Automatyzacja procesów logistycznych jest niezwykle istotna. Czujniki w robotach pracujących w magazynach i halach produkcyjnych pomagają precyzyjnie określić lokalizację danego towaru, a także odpowiednio szybko go dostarczyć. Pozwalają one także na przekazywanie danych odnośnie do stanów magazynowych.

Również czujniki umieszczane w środkach transportu pomagają w określaniu optymalnej trasy, a także czasu, w jakim dany towar ma przebyć drogę z punktu nadania do punktu odbioru. Jak się okazuje, również tak złożone procesy można stale monitorować.

 

Mapowanie a rola lidarów 3D

Dzięki lidarom 3D mapowanie przestrzeni staje się precyzyjne jak nigdy wcześniej.  Wskazówki dotyczące głębokości dostarczane przez czujniki mogą być precyzyjnie wykorzystane do szacowania odległości pomiędzy przedmiotami, a także planowania ich rozmieszczenia w przestrzeni użytkownika.

Mapowanie staje się szybkim procesem, który nie niesie za sobą ryzyka odchyleń. Poza tym warto zwrócić uwagę na kalibrację lidarów, która w przypadku marki Ouster ma miejsce tylko raz, bez konieczności powtarzania całego procesu.

 

Lidary wspierają pracę robotów w terenie

Powoli przestaje być problemem przemieszczanie się robotów, nawet w zagospodarowanej przestrzeni. Lidary skanujące teren pozwalają im przemieszczać się, omijając nawet bardzo liczne przeszkody, poza tym wspomagają precyzyjne umieszczanie przedmiotów w wyznaczonych miejscach.

 

Lidary Ouster w Edu4Industry

W Edu4Industry przykładamy wagę do jakości oferowanych szkołom i uczelniom sprzętów, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z marką Ouster. Dzięki innowacyjnym czujnikom możliwości sterowania robotami znacznie się zwiększyły, a co za tym idzie, postępująca automatyzacja niweluje ryzyko w trakcie badań naukowych oraz dydaktyki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pozostałą ofertą — sprawdź, co jeszcze możemy zaproponować, by wznieść nabywanie umiejętności technologicznych na wyższy poziom.

 

Sprawdź lidary Ouster dostępne w naszej ofercie: