Roboty kołowe na uczelnie: fundamentalny kierunek nauki i badań naukowych

Intensywne prace naukowców nad innowacyjnymi technologiami zaowocowały wdrożeniem pojazdów autonomicznych. Pierwotną wersją pojazdy były jednak roboty mobilne, sterowane przez człowieka. Należą one do jednych z najbardziej rozpoznawalnych gałęzi robotyki. Doskonalenie algorytmów i ciągły rozwój robotyki zwiększa możliwości zastosowania urządzeń nie tylko na uczelniach, ale również w charakterze komercyjnym. Dlaczego nadal warto wprowadzać roboty kołowe do laboratoriów szkół wyższych? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Roboty kołowe – charakterystyka

Roboty mobilne są fundamentalnym kierunkiem nauki i badań naukowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że urządzenia te różnią się między innymi pod względem rodzaju podwozia. Ma to wpływ na sposób, w jaki się poruszają, a tym samym ich przeznaczenie. Jednym z dostępnych rozwiązań są roboty kołowe, które pozwalają nie tylko na rozwój badań naukowych, ale również automatyzację procesów logistycznych, mapowanie czy monitoring określonej przestrzeni.

Podwozie kołowe umożliwia robotom poruszanie się po płaskich powierzchniach. Na trudniejszych terenach sprawdzają się lepiej gąsienice. Dostępne roboty kołowe różnią się także pod względem liczby kół oraz rodzaju zastosowanego napędu. Poniżej prezentujemy charakterystykę dostępnych baz jezdnych.

  • Napęd różnicowy składa się z dwóch niezależnie napędzanych kół oraz jednego lub dwóch biernych. Charakteryzuje się brakiem mechanizmu skrętu kół.
  • Napęd synchroniczny obejmuje trzy koła napędzane w układzie trójkątnym zwróconych w tym samym kierunku z możliwością jego zmiany.
  • Napęd dookólny składa się z trzech kół, które działają niezależnie i każde koło może poruszać się w dowolnym kierunku.
  • Napęd Ackermana – czterokołowy robot – składa się z dwóch napędzanych kół jednej osi oraz dwóch biernych.

 

Jak roboty mobilne mogą usprawnić zajęcia?

Roboty kołowe usprawniają pracę w wielu sektorach rynku. Dzięki nim firmy mogą zautomatyzować wybrane procesy, poprawić efektywność oraz podnieść jakość swoich działań. Dlatego wprowadzenie tych inteligentnych urządzeń na uczelnie jest istotne z perspektywy przygotowania przyszłych inżynierów do wyzwań, które czekają ich w rzeczywistości. Wiedza to podstawa do realizacji planów wdrożeniowych oraz przygotowania robotów kołowych do pracy w konkretnych warunkach, jednak praktyka odpowiada za skuteczność działań.

Dlatego roboty kołowe na uczelni okazują się bezcennym wsparciem podczas prowadzenia zajęć. Pomagają przede wszystkim zrozumieć trudne zagadnienia teoretyczne dzięki zaprezentowaniu ich na konkretnych przykładach w praktyce. Dodatkowo studenci zyskują możliwość nie tylko przygotowania, ale również zweryfikowania algorytmów na rzeczywistym obiekcie. Warto zaznaczyć, że symulacje niosą ze sobą ogromną wartość, ale nie zawsze odzwierciedlają realne reakcje urządzenia.

Roboty kołowe umożliwią także prowadzącemu podnieść zaangażowanie uczestników laboratoriów. Dzięki fizycznym obiektom możesz przeprowadzać zaawansowane prezentacje wybranych zagadnień oraz pomóc studentom w realizacji zaawansowanych projektów z obszaru robotyki czy automatyki.

 

Roboty kołowe i ich rola w projektach badawczych

Roboty kołowe znajdują szerokie zastosowanie w świecie nauki nie tylko w obszarze robotyki, ale również innych dziedzinach. Czujniki zewnętrzne robota kołowego sprawiają, że urządzenie może nie tylko poruszać się po płaskich powierzchniach, ale również stać się wielofunkcyjnym wsparciem w projektach badawczych. Poniżej znajdziesz najważniejsze czujniki zewnętrzne znajdujące się w niektórych urządzeniach:

  • Czujniki Lidar odpowiadają za optyczny pomiar odległości w wielu kierunkach, co umożliwia między innymi lokalizowanie i identyfikowanie przeszkód;
  • Dodatkowa kamera, która pozwala na otrzymanie obrazu 2D i 3D;
  • GPS umożliwia ustalenie pozycji robota kołowego;
  • Radar odpowiada za pomiar odległości za pomocą fal radiowych;

 

Dodatkowo roboty kołowe mogą być wyposażone w jednopunktowe czujniki odległości ultradźwiękowe lub laserowe. Urządzenia przeznaczone do zastosowań dydaktycznych i badawczych mają również otwartą architekturę, która umożliwia wdrożenie i weryfikację własnych algorytmów oraz integrację akcesoriów.

 

Jak roboty kołowe rewolucjonizują świat?

Roboty kołowe mogą pełnić wiele różnych funkcji dzięki dodatkowym czujnikom zewnętrznym, a także możliwości integracji akcesoriów. Są wykorzystywane między innymi do:

  • Tworzenia map terenów o dużej powierzchni lub trudnodostępnych obszarów dla człowieka,
  • Sondy umożliwiające gromadzenie na przykład danych meteorologicznych lub dotyczących ukształtowania terenu,
  • Monitoringu dużych przestrzeni lub trudnodostępnych terenów,
  • Automatyzacji cyklicznych procesów logistycznych.

 

Roboty kołowe na uczelnie w Edu4Industry

W ofercie Edu4Industry znajdziesz roboty kołowe na uczelnie, które sprawdzą się podczas zajęć ze studentami, a także prowadzenia projektów badawczych.

Wśród nich pojawiają się: