Robot z funkcją mapowania: rewolucja w nauce i nie tylko

Praca badawcza nad nowoczesnymi rozwiązaniami oraz przygotowanie studentów do pracy w realnych warunkach wymaga odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Jednym z rozwiązań, które może znacząco podnieść jakość wyników, usprawnić badania oraz ułatwić zdobywanie wiedzy uczestnikom kursów, jest robot z funkcją mapowania.

Bez wątpienia to rewolucyjne rozwiązanie sprawdzi się w laboratorium robotyki oraz ośrodkach badawczych. Jaki robot z mapowaniem będzie optymalnym wyborem? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Robot z funkcją mapowania

Pojawienie się autonomicznych pojazdów i robotów zaowocowało potrzebą wprowadzenia dodatkowego sprzętu do laboratorium robotyki oraz automatyki. Jednym z rozwiązań, które pomaga w pogłębianiu wiedzy w tym obszarze, jest robot z funkcją mapowania. Oznacza to, że urządzenie ma możliwość tworzenia wirtualnej mapy pomieszczenia. Dzięki temu z powodzeniem omija przeszkody, a nawet identyfikuje przedmioty również w nowym środowisku.

Robot z funkcją mapowania jest wyposażony w specjalną technologię umożliwiającą symultaniczną lokalizację oraz mapowanie. SLAM, bo o nim mowa, sprawia, że urządzenie zdobywa zdolność odzwierciedlającą tę posiadaną przez człowieka dzięki zmysłom. Robot z funkcją mapowania w technologii SLAM omija bez problemu przeszkody, co redukuje ryzyko wypadków. Jest to szczególnie ważne, gdy pojazd autonomiczny ma współpracować w jednym środowisku z człowiekiem.

 

Robot z mapowaniem i jego rola w świecie nauki

Wiemy już, co kryje się za urządzeniem nazywanym robotem z mapowaniem. Warto jednak podkreślić, jakie możliwości zapewnia on uczelniom, jak wzbogaca świat nauki. Technologia SLAM sprawia, że urządzenie potrafi rozpoznawać punkty orientacyjne, zapamiętywać charakterystykę terenu oraz zapisywać lokalizację różnych przedmiotów. Dzięki temu może bezpiecznie przebyć określoną trasę, a następnie ją powtórzyć. Kiedy na drodze pojawi się nowy obiekt, mapa zostanie zaktualizowana.

Powyższe funkcje robota z funkcją mapowania pomogą w przeprowadzeniu projektów badawczych, badaniach terenu czy też nauce autonomii. Warto zwrócić uwagę, że kluczową rolę odgrywa w tym przypadku lidar. System czujników odpowiada za precyzyjny pomiar dystansu. Następnie na tej podstawie dochodzi do mapowania dwuwymiarowego przez implementację algorytmu 2D lub trójwymiarowego – 3D SLAM.

Robot z mapowaniem umożliwia więc nie tylko zapoznanie się z zasadami pracy autonomicznych pojazdów, ale również tworzenie i implementację własnych algorytmów, konfiguracji systemu czujników Lidar. Jak widać, jest to rewolucyjne rozwiązanie, które pomaga studentom w wykorzystaniu zdobytej wiedzy w praktyce, a także naukowcom w udoskonaleniu prac badawczych.

 

Dlaczego warto wprowadzić robota z mapowaniem na uczelnie?

Robot z funkcją mapowania sprawdzi się na każdej uczelni, usprawniając zdobywanie wiedzy, a także realizację celów projektowych. Poniżej pojawiają się konkretne zastosowania zarówno tych urządzeń, jak i pozostałych omawianych technologii.

  • Czujnik Lidar umożliwia pracę nad tworzeniem własnych prototypów urządzeń takich jak pojazdy autonomiczne; usprawni również tworzenie skutecznych algorytmów, a następnie ich zweryfikowania,
  • Robot z mapowaniem sprawdza się także w przypadku testów terenowych; warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość zastosowania tej technologii w środowisku wielopoziomowym – dotyczy to zarówno wielopiętrowych budynków, jak i nierównego terenu,
  • Robot z funkcją mapowania pomaga również w zgłębianiu wiedzy na temat ruchu robotów mobilnych – na tej podstawie student ma możliwość zrozumienia, w jaki sposób jego działania matematyczne oraz algorytmu działają w praktyce,
  • Urządzenia umożliwiające mapowanie sprawdzają się doskonale także podczas projektów badawczych, które wymagają od robotów mobilnych poruszania się w nieznanym środowisku.
  • Robot z mapowaniem umożliwia dostosowanie technologii do dynamicznie zmieniającego się otoczenia.
  • Technologia pomoże Ci również w dostosowaniu pojazdów autonomicznych do pracy we wspólnym środowisku z człowiekiem; możesz zaprogramować urządzenie do wykonywania cyklicznych działań takich jak: przenoszenie przedmiotów z punktu A do punktu B na hali produkcyjnej czy w magazynie.

 

Robot z funkcją mapowania w laboratorium na uczelni

Jeżeli chcesz prowadzić badania na temat robotów z funkcją mapowania, powinieneś wprowadzić do laboratorium na uczelni kilka ważnych rozwiązań. Jednym z nich są czujniki lidar, które umożliwią wdrożenie symultanicznej lokalizacji, mapowanie środowiska poprzez skanowanie oraz zrozumienie pozycji w nieznanym środowisku.

 

W naszej ofercie pojawiają się takie rozwiązania jak:

 

Czujnik Lidar znajdziesz również w ofercie Laboratorium Samochodu Autonomicznego QCar.

 

Sam Lidar nie wystarczy jednak do realizacji projektów związanych z symultaniczną lokalizacją oraz mapowaniem. Dopiero po umieszczeniu czujnika na jednym z robotów mobilnych w naszej ofercie zyskasz możliwość przeprowadzenie kompleksowych badań. Wśród robotów mobilnych znajdziesz:

 

Roboty przemysłowe:
Najmniejszy MIR100 do przenoszenia niewielkich ładunków,
Średni robot MIR 250 do przenoszenia niewielkich ładunków,
Duży robot MIR 600 do przenoszenia ciężkich elementów,
MIR 1350, czyli największy robot do przenoszenia ciężkich palet i ładunków
 
Roboty do dydaktyki i badań naukowych:
Clearpath Husky
Robot Clearpath Warthog
Clearpath Jackal
 
Husarion Panther
Husarion ROSbot 2.0
 
Dowiedz się więcej:
Laboratorium pojazdów autonomicznych
Quanser Qlabs Qbot2e