Wirtualne roboty na uczelni – jak pomogą wejść na wyższy poziom nauczania?

Rzeczywistość pandemiczna zmusiła wiele uczelni do zmiany dotychczasowego sposobu nauczania. Standardem stały się już wirtualne środowiska do symulacji pracy robotów ułatwiające edukację na szczeblu wyższym. Dzięki nim możesz nie tylko uczyć zagadnień teoretycznych, ale również prezentować ich zastosowanie w praktyce bez względu na miejsce, w którym znajdują się studenci. Jak wirtualne roboty na uczelni mogą pomóc Tobie i Twoim studentom? Podpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Nauka robotyki poza uczelnią – czy to nadal wyzwanie?

Do niedawna nauka robotyki poza uczelnią była ogromnym wyzwaniem. Wielu prowadzących zadawało sobie pytanie, jak prowadzić laboratoria, kiedy studenci nie mogą pojawić się na uczelni fizycznie. Co zmieniło się od tego momentu? W jaki sposób międzynarodowi liderzy w produkcji robotów do edukacji pomogły uczelniom wyższym? Jednym z przykładów mogą być rozwiązania firmy Quanser. Wprowadza ona na rynek nowoczesny sprzęt oraz technologie zmieniające rzeczywistość na uczelni i umożliwiające wprowadzenie nauczania zdalnego lub hybrydowego.

Nauka robotyki poza uczelnią wydawała się wyzwaniem, ale ostatecznie okazała się ogromną szansą. Jednym z rozwiązań, które wprowadziła firma Quanser, była specjalna platforma Quanser Interactive Labs, czyli QLabs Controls. Dzięki niej nauka robotyki poza uczelnią przestała sprawiać problemy. Ten produkt umożliwił prowadzenie zajęć z zakresu systemów sterowania poprzez nauczanie na odległość lub mieszane. Pomoże Ci w zgłębianiu wiedzy na temat robotyki mobilnej oraz manipulatorów robotycznych.

 

Sprawdź również artykuł: Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak rewolucjonizuje świat robotyki

 

Wirtualne roboty na uczelni – pomoc w realizacji zajęć zdalnie lub hybrydowo

Jednym z rozwiązań, które całkowicie zmieniło rzeczywistość, okazało się wirtualne środowisko do symulacji pracy robota. Ten produkt został stworzony z myślą o prowadzeniu kursów robotyki poza gmachem uczelni oraz symulację pracy w laboratorium przy jednym fizycznym urządzeniu. Każdy produkt Quanser posiada otwartą architekturę, która umożliwia dowolną modyfikację zaimplementowanych już algorytmów lub wprowadzenie nowych. Wirtualne roboty na uczelni, które są odzwierciedleniem robotów mobilnych oraz manipulatorów, umożliwiają pełną konfigurację systemu.

Studenci zyskują więc dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwość poznawania i doświadczania świata współczesnej robotyki. Każdy z nich może wprowadzić swoje rozwiązania nie tylko w laboratoriach, ale również salach wykładowych ze standardowym wyposażeniem czy też w domowym zaciszu. Program, który studenci stworzyli w środowisku wirtualnym, może zostać zaimplementowany i przetestowanym na rzeczywistym urządzeniu w laboratorium. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób wykorzystać te rozwiązania w praktyce, poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

 

Eksperymenty z robotami mobilnymi poza laboratorium

Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, są wirtualne wersje robotów mobilnych. Dzięki nim student ma takie samo doświadczenie tworzenia algorytmów jak w przypadku wersji fizycznej. Przykładem może być platforma QBot 2e. Dostarcza on w pełni interaktywnego robota wirtualnego, który odzwierciedla możliwości obiektu fizycznego. Zarówno prowadzący, jak i studenci zyskują możliwość wdrażania własnych algorytmów do nauki oraz badań. W efekcie istnieje możliwość prowadzenia zaawansowanych projektów w dziedzinie robotyki bez obaw o uszkodzenia obiektu fizycznego oraz generowania kosztów.

Wirtualny QBot 2e zapewnia rzeczywiste wrażenia w zakresie pomiaru symulowanych czujników, obrazu wideo, danych o głębokości, a także interakcji ze środowiskami wirtualnymi. Co ważne, korzystanie z każdej z tych możliwości nie wymaga zmian w istniejącym kodzie stworzonym dla rzeczywistej, “prawdziwej” wersji robota.

 

Jak wykorzystać manipulatory robotyczne podczas zajęć zdalnych i hybrydowych?

Firma Quanser oferuje nie tylko wirtualne roboty mobilne, ale również manipulatory, czyli ramiona robotów. Nowoczesny produkt QArm pozwala na naukę sterowania, uczenia maszynowego, a nawet znajduje zastosowanie w Przemyśle 4.0. Wirtualne ramię robota wyróżnia się wszechstronnością oraz dynamicznością. Zwróć uwagę, że sprzęt został wyposażony w kamerę Intel RealSense RGBD umożliwiający wizualną obsługę serwo oraz identyfikację obiektów w MATLAB/Simulink.

Ponadto wirtualne ramię robota QArm pomoże Ci w prowadzeniu zajęć z zakresu podstaw kinematyki, kinematyki różnicowej oraz planowania ścieżek. Dzięki temu każdy prowadzący może realizować program nauczania i zajęcia laboratoryjne nie tylko na uczelni, ale również zdalnie.

 

Wirtualne roboty w Edu4Industry

W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania, które umożliwią Ci prowadzenie zaawansowanych laboratoriów nie tylko na uczelni, ale również w domu studentów. Dostęp do wirtualnych środowisk do programowania robotów otwiera przed uczniami nieograniczone możliwości prowadzenia innowacyjnych projektów badawczych.

 

Wśród dostępnych rozwiązań pojawiają się:

 

Zajrzyj również na naszego bloga po więcej niezbędnych informacji podczas wdrażania wirtualnych laboratoriów.
Warto zwrócić również uwagę na inne produkty umożliwiające wirtualną symulację pracy robotów: