QLabs Virtual Experiments: nauka w wirtualnej rzeczywistości

Nauka w wirtualnej rzeczywistości była od lat niedoceniana, mimo że na rynku pojawiał się sprzęt umożliwiający skuteczne przekazywanie wiedzy i umiejętności online. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 okazała się jednak bodźcem do zmian. Jak stworzyć odpowiednie warunki nauki teorii sterowania w wirtualnej rzeczywistości? Rozwiązaniem okazuje się QLabs Virtual Experiments. Sprawdź, jak przeprowadzać wirtualne eksperymenty Quanser!

 

Spis treści:

 

Qlabs Virtual Experiments

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest Qlabs Virtual Experiments i jakie możliwości zapewnia. Qlabs Virtual Experiments to sprzęt, który umożliwia przeprowadzanie wiernych, wiarygodnych doświadczeń laboratoryjnych “na odległość”. Każdy student ma szansę przeprowadzić eksperymenty niezależnie od tego, czy uczęszcza na kurs stacjonarny czy online. 

Qlabs Virtual Experiments opiera się na fizycznych systemach Quanser, które umożliwiają przeprowadzanie eksperymentów na komputerach stacjonarnych czy laptopach. Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość integracji z systemami Windows macOS, iOS oraz Android. 

W zestawie otrzymujesz także kompletny zestaw materiałów edukacyjnych, raporty laboratoryjne i dokumentację pozwalającą na monitorowanie postępów studentów. Ponadto Quanser oferuje swoim klientom specjalny podręcznik mobilny, który jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych materiałów.

Quanser Virtual Experiments jest dostępny w formie 12-miesięcznej subskrypcji. Istnieje możliwość połączenia wielu stanowisk, a korzystnie z tej platformy nie wymaga zaplecza w postaci skomplikowanej infrastruktury informatycznej. Studenci nie muszą mieć również dostępu do fizycznych obiektów, by móc korzystać z Quanser Virtual Experiments.

Quanser QLabs Controls

 

Sprawdź więcej informacji na temat platformy: Quanser QLabs Controls!

 

Gdzie można zastosować wirtualne eksperymenty Quanser?

Wirtualne eksperymenty Quanser mają niezwykły potencjał oraz szerokie zastosowanie na uczelniach. Dzięki swojej elastyczności zdobyły uznanie zarówno wśród studentów, jak i prowadzących zajęcia. Duży wybór eksperymentów umożliwia zgłębianie zagadnień z różnych dziedzin i obszarów. Przykładem może być Quanser Eksperyment z Połączonymi Zbiornikami, który sprawdzi się przy omawianiu zagadnień kontroli procesów oraz inżynierii chemicznej. 

Zwróć uwagę, że wirtualne eksperymenty Quanser umożliwiają wprowadzenie zajęć praktycznych na sprzęcie edukacyjnym bez ryzyka uszkodzeń. Możliwość rekonfiguracji sprawia, że doświadczenie z Połączonymi Zbiornikami ułatwia zrozumienie zasad dynamiki oraz pokazuje kompletne zastosowanie sterowania przemysłowego.

 

Quanser Eksperyment z połączonymi zbiornikami

 

Sprawdź więcej informacji: Eksperyment z Połączonymi Zbiornikami

 

Wirtualne eksperymenty Quanser, czyli cyfrowe bliźniaki

Zajęcia zdalne utrudniają dostęp do sprzętu laboratoryjnego, który umożliwia zaangażowanie studentów oraz ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Wirtualne eksperymenty Quanser opierają się na wdrożeniu digital twin, czyli cyfrowych bliźniaków odwzorowujących wiernie obiekty fizyczne. 

Dzięki nim studenci pozostający w domu mogą nie tylko obserwować doświadczenie przeprowadzane przez prowadzącego, ale również:

  • brać aktywny udział w rozproszonych eksperymentach,
  • porównywać reakcje obiektów fizycznych oraz digital twin,
  • możliwość zaawansowanej analizy predykcyjnej i łączenia danych z różnych źródeł,
  • wizualizować wprowadzane zmiany i przeprowadzać symulację,
  • wykonywać zaplanowane prace na wirtualnych bliźniakach.

 

Więcej informacji na temat zalet korzystania z nowoczesnych technologii na uczelni znajdziesz w naszym webinarze: Teoria sterowania – jak uczyć, żeby nauczyć?

 

Qlabs Virtual Experiments – eksperymenty bez ograniczeń

Wirtualne eksperymenty Quanser dzięki QLabs Virtual Experiments pozwalają na realizację programu nauczania zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Każdy student może mieć w swoim domu kompletne laboratorium kontroli. Z kolei materiały edukacyjne i ćwiczenia laboratoryjne dostarczają studentom niezbędną bazę wiedzy teoretycznej. Dodatkowo takie zaplecze usprawnia samodzielne przeprowadzanie doświadczeń bez ograniczeń.

Qlabs Virtual Experiments to przede wszystkim więcej możliwości rozwoju dla każdego. Studenci otrzymują dostęp do zasobów, które wcześniej ze względu na poziom akademickiego rygoru były przeznaczone wyłącznie dla badaczy, inżynierów czy studentów studiów podyplomowych. Qlabs Virtual Experiments pozwalają na redukcję kosztów związanych z ewentualnymi awariami. 

Wirtualne bliźniaki można przywrócić w dowolnym momencie do pierwotnej wersji, przez co ogranicza się ryzyko uszkodzenia sprzętu. Każdy student zyskuje możliwość eksperymentowania bez obaw o kondycję urządzeń. Wirtualne eksperymenty Quanser pozwalają również na ograniczenie możliwości powstawania nieodwracalnych błędów w środowisku MATLAB/Simulink. Ponadto każdy student ma możliwość budowania złożonych systemów sterowania od podstaw.

 

Sprawdź również artykuł: Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak 

 

Nowoczesne podejście do eksperymentów

Wirtualne eksperymenty Quanser są pierwszym krokiem do wdrożenia nowoczesnego podejścia do nauki na uczelniach i w szkołach średnich. Dzięki nim uczelnie mogą prowadzić zajęcia dla większej liczby studentów ze względu na brak ograniczeń przestrzennych. Grupy mogą współpracować ze sobą, nie znajdując się nawet w jednym pomieszczeniu. Każdy może wchodzić w interakcję z cyfrowym bliźniakiem. 

Jesteś zainteresowany QLabs Virtual Experiments? Sprawdź, jakie wirtualne eksperymenty naukowe możesz wykonać w programie. Poniżej znajdziesz produkty pojawiające się w naszej ofercie:

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu! Odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.