Symulator sterownika PLC: Siemens wspiera naukę automatyki dla początkujących

Zdarza się, że liczba studentów na zajęciach nie pozwala każdemu na styczność z rzeczywistym sprzętem ze względu na ograniczony czas. Ogromnym wyzwaniem okazują się także zajęcia w formie zdalnej oraz hybrydowej. Jak umożliwić uczestnikom laboratoriów naukę nie tylko teorii, ale również jej praktyczne zastosowanie? Odpowiedzią na te potrzeby jest symulator sterownika PLC. Siemens to jeden z liderów na rynku oferujących sprzęt do laboratoriów automatyki.

 

Spis treści:

 

Symulator sterownika PLC – czy to dobre rozwiązanie dla początkujących?

Nauka programowania za pomocą stymulatora sterownika PLC na pierwszy rzut oka wydaje się dość jałowa. Pojawia się wiele głosów, że bezpośredni kontakt ze sterownikiem daje zupełnie inne możliwości niż jego wirtualna wersja. Jeżeli jednak do symulatora sterownika PLC dodamy wizualizację na panelu HMI, to nauka staje się o wiele bardziej praktyczna. Taką możliwość zapewniają liderzy na rynku tacy jak Siemens.

Symulator sterownika PLC to doskonała opcja szczególnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w programowaniu. Dzięki temu mogą sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w praktyce. Co więcej, wiedza w zakresie sterowników PLC jest niezbędna nie tylko na uczelni, ale również podczas przyszłej kariery. Te kwestie przemawiają za wdrożeniem symulatora sterownika PLC na uczelnie.

Sprawdź ofertę Edu4Industry: Sterowniki PLC i panele operatorskie

 

Cyfrowy bliźniak w systemach automatyki przemysłowej

Cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) jest połączeniem dwóch światów: wirtualnego i rzeczywistego. Ostatecznie sprowadza się wirtualnej reprezentacji procesów, rozwiązań oraz systemów produkcyjnych, tworzonych w celu odwzorowania ich przyszłych rzeczywistych odpowiedników na potrzeby symulacji w systemach automatyki przemysłowej.

Tradycyjne podejście do testowania nowych rozwiązań wiąże się nie tylko nakładem pracy, ale także dużymi kosztami. Nowe podejście zakłada przeniesienie znacznych części standardowych procesów do strefy wirtualnej. Działanie wszystkich elementów maszyny opisane jest modelami matematycznymi, które w kooperacji z algorytmem sterowania i modelem 3D tworzą wierną kopię rzeczywistego urządzenia. Co więcej, symulator sterownika PLC ułatwia określenie potencjalnych problemów, które mogłyby się pojawić podczas realnego uruchomienia, a dzięki temu zaoszczędzić koszty operacyjne z tym związane. 

Cyfrowe bliźniaki wykorzystywane są w wielu branżach między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budynkowym, medycznym. Oto kilka projektów, które wyróżniają się innowacyjnością z użyciem digital twin:

  • pomysł, który ma pomóc na przejście w zerową emisję dwutlenku węgla z Las Vegas,
  • pomysł uczelni Texas A&M University w celu zbadania odporności na zagrożenia naturalne,
  • wykorzystanie wirtualnego bliźniaka do opracowania wirtualnych organów, dzięki czemu naukowcy mogą poznać między innymi ryzyko związane z podawaniem konkretnych leków.

Stworzenie wirtualnego projektu przy pomocy symulatora sterownika PLC w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów projektowych, co może skutkować stratami finansowymi, a w skrajnym przypadkach – negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Za sprawą cyfrowego bliźniaka i symulatora sterownika PLC, producent może dokładnie sprawdzić produkt przed wprowadzeniem na rynek.

Sprawdź również artykuł: Digital twin – cyfrowy bliźniak

 

Symulator sterownika PLC Siemens a dostępne biblioteki

Uruchomienie wirtualnego bliźniaka jest możliwe także przy użyciu symulatora sterownika PLC Siemens i jego oprogramowania. Należą do nich: NX MCD, SIMIT, PLCSIM Advanced oraz TIA Portal. Sygnały poprzednio przygotowane w złożeniu 3D, podobnie jak konfiguracja sterowników w TIA Portal są odczytywane w programie SIMT.

Po stworzeniu odpowiedniej logiki zostaje w nim uruchomiona symulacja, która zarządza SIMIT. Tworzy on nową instalację wirtualnego sterownika w PLCSIM Advanced, który rozpoczyna sterowanie symulacją wyświetlaną w programie NX MCD.

W symulatorach PLC Simens przygotował szereg złożonych bibliotek, które ułatwią wykonanie nawet najbardziej złożonych aplikacji.

Mogą Cię zainteresować również:

 

TIA Portal Cloud, czyli oprogramowanie symulacyjne w chmurze

Nowe opcje związane ze symulatorem sterownika PLC przynoszą korzyści integratorom systemów i konstruktorom maszyn, a także operatorom instalacji, co czyni TIA Portal Cloud idealną przepustką do procesów automatyzacji w przedsiębiorstwie.

TIA Portal Cloud to oprogramowanie symulacyjne w chmurze posiadające szeroką gamę zastosowań w obszarach konfiguracji: paneli HMI, sterowników PLC, napędów, urządzeń sieciowych. Tworzenie algorytmu dla TIA Portal Cloud niczym nie różni się od programu tworzonego do rzeczywistej maszyny. Należy dokładnie określić typu urządzeń, które będą wykorzystywane w projekcie np. napędy, następnie stworzyć docelowy program zarządzający pracą maszyny.

Sprawdź również artykuł: Siemens TIA Portal
 

Edu4Industry wspiera naukę automatyki przemysłowej

Edu4Industry aktywnie wspiera naukę automatyki przemysłowej za pomocą symulatora sterownika PLC Siemens. Dla nas najważniejszy jest rozwój.

Wnaszej ofercie znajdziesz nowoczesne symulatory sterowników oraz niezbędne oprogramowania:
 
Zestawy edukacyjne:

 

Skontaktuj się z nami