Sterownik PLC do nauki. Dlaczego warto wybrać zestaw edukacyjny PLC od firmy Siemens?

Przemysł 4.0 stał się nową rzeczywistością, która wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji – również w obszarze sterowników PLC.

Zestaw edukacyjny od firmy Siemens może pomóc we wprowadzeniu nowoczesnych metod kształcenia w szkołach średnich oraz na uczelniach. Dlaczego warto wprowadzić sterownik PLC do nauki? Odpowiadamy.

Spis treści:

 

Nowoczesne metody kształcenia umiejętności zawodowych – PLC zestaw edukacyjny dla uczelni i szkół

Nie ma nic pewniejszego niż zmiana, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z technologiami. Wystarczy spojrzeć na ostatnie 40 lat. W 1981 roku pojawiły się pierwsze komputery osobiste IBM PC. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na taki zakup. W 2020 roku aż 90.4% gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu. Niemal w każdym domu znajduje się komputer.

Teraz wyobraźmy sobie, jak dynamiczne zachodzą zmiany w sektorach rynku, których podstawą jest innowacja i nowoczesne technologie. Automatyka przemysłowa należy do tej grupy, a rozwój umiejętności zawodowych wśród specjalistów w tej branży okazuje się kluczowe. Aktualnie każda maszyna na hali produkcji posiada system sterowania, którego podstawą jest sterownik PLC.

Należy jednak podkreślić, że technologia ta jest obecna również w transporcie, przemyśle chemicznym, energetyce czy automatyce budynkowej. Każdy z tych sektorów wykazuje zapotrzebowanie na programistów PLC i specjalistów ds. specjalistów PLC. Zestaw edukacyjny na przygotowanie studentów oraz uczniów do realnych warunków pracy i wymagań rynkowych.

Era przemysłu 4.0 wpłynęła na konieczność dostosowania wdrażanych rozwiązań do przesyłania dużej ilości danych. Z kolei to wymaga tworzenia systemów zapewniających wysokiej jakości komunikację oraz stopień interoperacyjności.  W ramach odpowiedzi na te potrzeby rynku stosuje się zaawansowane sterowniki PLC.  Zestaw edukacyjny do nauki sterowania jest więc niezbędny w przypadku edukacji w zakresie automatyki.


Sterownik PLC do nauki a przyszłe wyzwania inżynierskie

Podnoszenie kwalifikacji powinno być priorytetem w obliczu dynamicznych zmian na rynku automatyki przemysłowej. Poszerzanie swoich kompetencji w różnych obszarach podnosi naszą wartość w oczach potencjalnego pracodawcy. Prognozy wskazują jasno na rozwój rozwiązań z zakresu automatyzacji magazynów oraz dążenia do zwiększenia wydajności łańcuchów dostaw.

Zgodnie z opinią ekspertów, wartość rynku automatyki przemysłowej wzrośnie do 2025 roku do prawie 17 mld dolarów. Aby wykorzystać w pełni ten potencjał, nie można rezygnować z rozwoju umiejętności oraz podnoszenia kwalifikacji. Dlatego sterownik PLC do nauki na uczelniach wyższych i w szkołach średnich jest w tym przypadku kluczowym wyposażeniem.

Obecnie na każdej hali produkcyjnej znajdują się maszyny wyposażone w systemy automatyki PLC. Zestaw edukacyjny pozwoli przygotować się przyszłym inżynierom do stawienia czoła nowym wyzwaniom. Nie ulega wątpliwości, że przemysł 4.0 zaowocował wzmożonym zapotrzebowaniem na specjalistów w tym obszarze. Z kolei rolą uczelni jest przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych inżynierów, którzy będą w stanie odnaleźć się w aktualnych realiach rynku automatyki przemysłowej.

 

Od czego zacząć naukę programowania sterowników PLC? Zestaw edukacyjny na start

Odpowiednie podstawy pozwolą na dalszy rozwój w wybranym kierunku oraz realizację specjalizacji. Aby zdobyć bazową wiedzę i umiejętności w zakresie sterowników PLC, zestaw edukacyjny okazuje się niezbędny. Programowanie sterowników w praktyce można poznać poprzez zajęcia na oprogramowaniu z możliwością symulacji. 

Takim środowiskiem jest między innymi: Factory I/O, które służy do symulacji rzeczywistych systemów automatyki przemysłowej. Bogata biblioteka komponentów oraz scenariuszy pozwala w łatwy sposób budować nawet złożone zespoły urządzeń, a następnie je programować i weryfikować poprawność ich działania.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ofercie: Factory I/O.

Factory I_O

Oprogramowanie Factory I/O: https://edu4industry.com/produkt/factory-i-o/

 

Dobrym rozwiązaniem okazuje się również Siemens SIMATIC STEP 7. Jest to najnowsza wersja środowiska programistycznego firmy Siemens. Dzięki niemu otrzymujesz możliwość pracy na sterownikach z rodziny S7. Dostępne języki programowania to: LAD, FBD, STL oraz GRAPH. W naszej ofercie znajdziesz pięć wersji środowiska obejmujących: 

 

 • 1 licencją do użytku edukacyjnego, 
 • 6 licencji do użytku edukacyjnego oraz 20 licencji studenckich,
 • Aktualizacja na starszej wersji – 6 licencji do użytku edukacyjnego i 20 licencji studenckich,
 • 20 licencji studenckich,
 • 100 licencji studenckich.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: Siemens STEP 7 Professional.

 

Siemens STEP 7 Professional

Siemens STEP 7 Professional: https://edu4industry.com/produkt/siemens-step-7-professional/ 

 

Warto jednak wprowadzić również fizyczne obiekty, czyli sterownik PLC do nauki programowania. Zdarza się, że pewne problemy pojawiają się dopiero po uruchomieniu rzeczywistej maszyny. Jeżeli chcesz wprowadzić na wyższy poziom naukę PLC, zestaw edukacyjny najprostszych sterowników Siemens LOGO! okaże się doskonałym wyborem na start. System ten jest stosowany w prostych aplikacjach. Możesz również połączyć go z innymi elementami naszej oferty.

 

Dowiedz się więcej, zapoznając się z ofertą: Zestaw edukacyjny Siemens LOGO!

 

Sterownik PLC do nauki w Edu4Industry

Jeżeli interesuje Cię sterownik PLC do nauki, w naszej ofercie znajdziesz szereg rozwiązań ułatwiających naukę oraz zrozumienie, jak odnieść teorię do problemów pojawiających się w praktyce. Chcemy, by standardy laboratoriów na uczelniach wyższych i szkołach średnich odpowiadały aktualnym potrzebom rynku. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz wszystko, co niezbędne do zgłębiania zagadnień programowania PLC w praktyce.

Nasze zestawy edukacyjne odpowiadają różnym poziomom zaawansowania. Dzięki temu możesz kompleksowo wyposażyć laboratorium tak, by sprawdziło się na każdym etapie nauki programowania PLC. Zestaw edukacyjny pomoże Ci przygotować studentów i uczniów do pracy w nowym wymiarze automatyki przemysłowej. Co znajdziesz w naszej ofercie? Jaki sterownik PLC do nauki sprawdzi się w Twoim przypadku?

 

Jaki sprzęt przyda się do nauki programowania sterowników PLC? Zestaw edukacyjny na uczelnie wyższe

Oprócz wspomnianego wyżej zestawu edukacyjnego oraz oprogramowania Factory I/O oferujemy również bardziej zaawansowane sprzęty. Wśród nich pojawiają się:

 • Zestaw edukacyjny Siemens S7-1200, który cieszy się największą popularnością. Te sterowniki są szeroko stosowane w przemyśle, dzięki czemu studenci zdobędą wiedzę oraz umiejętności przydatne w codziennej pracy na wielu halach produkcyjnych. Polecamy również montaż tych elementów na Podstawowym Stanowisku Szkoleniowym PLC.

  Dowiedz się więcej: Zestaw edukacyjny Siemens S7-1200

 • Zestaw edukacyjny Siemens S7-1516(F) PN/DP wyróżnia się wydajnością. Tego typu sterowniki znajdują również szerokie zastosowanie w przemyśle. W naszej ofercie znajdziesz aż 4 wersje tego produktu. Zwróć uwagę na szczegółową specyfikację, by mieć pewność, że wybrany zestaw i sterownik PLC do nauki spełni Twoje oczekiwania.

  Dowiedz się więcej: Zestaw Edukacyjny Siemens S7-1516(F) PN/DP

 • Zestaw edukacyjny Paneli Siemens KTP400 Basic zawiera najmniejszy panel operatorski wyposażony w kolorowy ekran dotykowy. Dzięki temu uczniowie mogą łatwo implementować proste interfejsy użytkownika dla aplikacji na sterownikach PLC.

  Dowiedz się więcej: Zestaw edukacyjny Paneli Siemens KTP400 Basic

 • Natomiast zestaw edukacyjny Paneli Siemens KTP700 Basic zawiera jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które opiera się na ekranie dotykowym firmy Siemens. Tak samo jak powyższe rozwiązanie umożliwia łatwą implementację prostych interfejsów użytkownika.

  Dowiedz się więcej: Zestaw edukacyjny Paneli Siemens KTP700 Basic

 • Ostatnią z dostępnych rozwiązań jest zestaw edukacyjny Paneli Siemens TP700 Comfort, który składa się z panelu operatorskiego, 6-metrowego kabla Ethernetowego oraz licencji na oprogramowanie do konfiguracji WinCC Advanced.

  Dowiedz się więcej: Siemens TP700 Comfort

 

Promocja SITRAIN – cyfrowa platforma edukacyjna od Siemens

Jeżeli zdecydujesz się na dowolny zestaw edukacyjny SIMATIC PLC lub HMI, otrzymasz dostęp do cyfrowej platformy edukacyjnej w promocyjnej cenie 49 EUR. Z tej oferty możesz skorzystać do 30 września 2022 roku. Wśród przykładowych zestawów edukacyjnych, które pojawiają się w naszej ofercie, znajdziesz:

 • Zestaw LOGO! składający się z 9 modułów oraz oprogramowania
 • SIMATIC S7-1200 składający się z 6 CPU1215C – S7-1200, przewodu ethernet oraz oprogramowania TIA Portal Step7 Basic
 • SIMATIC HMI składający się z 6 paneli HMI KTP400 Basic, switcha oraz oprogramowania WinCC Basic