Oprogramowanie do programowania sterowników PLC na uczelni. Jakie możliwości zapewnia?

Nauka przez praktykę przynosi większe efekty niż przyswajanie wyłącznie zagadnień teoretycznych. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia wiedza jest podstawą podczas laboratoriów. Jednak to jej odpowiednie zastosowanie w praktyce okazuje się najistotniejsze podczas poszukiwania zatrudnienia. Oprogramowanie do programowania sterowników PLC to jedno z narzędzi, które pomoże Ci przygotować studentów do pracy w realnym środowisku. Jakie możliwości zapewnia? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Oprogramowanie do sterowników PLC

Oprogramowanie do sterowników PLC jest narzędziem do programowania i konfigurowania systemów sterowania. Intuicyjny interfejs okazuje się przede wszystkim dużą pomocą podczas pisania programu, ale także usprawnia obsługę, przeglądanie oraz jego weryfikację. Dzięki temu użytkownik może stworzyć nawet skomplikowany projekt i szybko odnaleźć w nim konkretny fragment kodu. Oprogramowanie do programowania sterowników PLC umożliwia również wprowadzanie komentarzy, które można umieścić przy konkretnych elementach, sekcjach lub fragmentach kodu. Taka funkcja sprawdza się przede wszystkim na uczelniach, kiedy nad projektem czuwa prowadzący. W ten sposób student może w łatwy sposób wprowadzić zmiany.

 

Jak dobrać oprogramowanie PLC na uczelnie?

Jeżeli chcesz wprowadzić oprogramowanie PLC na uczelnie, powinieneś zadbać przede wszystkim o jego funkcjonalność i dostosowanie do potrzeb edukacyjnych. Intuicyjny interfejs to tylko jedna z podstawowych cech, którą powinno charakteryzować się oprogramowanie PLC na uczelnie. Musisz zwrócić uwagę również na takie elementy jak:

  • możliwości konfiguracji
  • dostępne języki programowania i środowisko,
  • wektorowa prezentacja obrazów,
  • funkcje umożliwiające automatyzację działań cyklicznych,
  • możliwość testowania za pomocą zintegrowanego symulatora,
  • rozdzielczość ekranu.

 

Oprogramowanie do programowania sterowników PLC na uczelnie umożliwia naukę automatyki poprzez eksperymenty, przybliżając studenta do pracy w realnych warunkach.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą oprogramowanie do programowania sterowników PLC na uczelni?

Oprogramowanie do programowania sterowników PLC zapewnia przede wszystkim możliwość napisania oraz zweryfikowania własnego programu. Dzięki temu każdy może w wirtualnym środowisku wdrożyć różne scenariusze testowe bez obaw o bezpieczeństwo urządzenia. W tym przypadku nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu. Student zyskuje możliwość stworzenia prostego cyfrowego bliźniaka maszyny czy też linii produkcyjnej. Oprogramowanie do programowania sterowników PLC na uczelni daje pełną swobodę oraz duży zakres symulacji.

 

Oprogramowanie do sterowników PLC – sposoby programowania sterowników

Przed wyborem odpowiedniego narzędzia do swojego laboratorium zwróć uwagę na sposoby programowania sterowników, jakie zapewnia konkretny produkt. Niektóre z dostępnych rozwiązań umożliwiają pisanie kodu w kilku językach. Upewnij się jednak, że wśród nich znajdują się te, które interesują Cię najbardziej. Wśród wariantów pojawiają się między innymi:

  • LAD (język schematów drabinkowych),
  • FBD (język schematów bloków funkcyjnych),
  • STL (język strukturalny),
  • GRAPH (sekwencyjny język graficzny).

 

Program do programowania sterowników PLC – prosta integracja, uruchomienie i eksploatacja

Jak wspomnieliśmy, program do programowania sterowników PLC to narzędzie, które przede wszystkim ułatwia pracę na własnym kodzie. Odpowiednio dobrany produkt zapewnia możliwość intuicyjnego uruchomienia i pisania programu. Zazwyczaj opierają się na otwartym, stabilnym i bezpiecznym systemie operacyjnym, który działa w rzeczywistości.

Ponadto program do programowania sterowników PLC zapewnia prostą integrację aplikacji oraz ułatwia dostęp do wszystkich danych. Z kolei języki skryptowe ułatwia integrację aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych napisanych w różnych językach.

 

Oprogramowanie do sterowników PLC w ofercie Edu4Industry

Jeżeli interesuje Cię oprogramowanie do sterowników PLC, optymalne rozwiązania znajdziesz w Edu4Industry. Dzięki nim Twoi studenci zyskują doświadczenie w projektowaniu własnych schematów i tworzenia programów dla sterowników PLC. Wśród produktów dla uczelni pojawiają się:

 

  • PLC-Lab umożliwiające stworzenie prostego cyfrowego bliźniaka, naukę PLC lub analizy błędów w stworzonym programie. Zyskujesz szerokie możliwości konfiguracji, a tym samym symulacji.
    Sprawdź oprogramowanie PLC-Lab
  • Siemens SIMATIC STEP 7, czyli najnowsza wersja środowiska programistycznego pozwalająca na programowanie sterowników S7 – 300/400/1200/1500 ze sterownikami symulowanymi oraz panelami HMI. Dostępne języki programowania: LAD, FBB, STL, GRAPH.
    Sprawdź oprogramowanie Siemens SIMATIC STEP 7

  • Grafcet-Studio, czyli nowoczesne narzędzie programowe zgodne z normą Grafcet DIN EN 60848. Usprawnia rysowanie wykresu Grafcet oraz umożliwia kopiowanie, wklejanie, a także automatyczne uzupełnianie. Dodatkowo możesz przetestować schemat za pomocą zintegrowanego symulatora.
    Sprawdź Grafcet-Studio


  • Factory I/O, czyli elastyczne środowisko do symulacji rzeczywistych systemów automatyki przemysłowej. Obejmuje bogatą bibliotekę komponentów i scenariuszy. Umożliwia połączenie symulacji z rzeczywistymi sterownikami.
    Sprawdź Factory I/O