Sterownik PLC Siemens na uczelni

Automatyka to kluczowy aspekt rozwoju wielu przedsiębiorstw na całym świecie. Automatyzacja produkcji i procesów przemysłowych pozwala na zwiększenie dokładności oraz szybkości wykonywanych działań i produktów. Aby wciąż dostarczać nowoczesne i dobrze przygotowane rozwiązania do przedsiębiorstw, niezbędne jest zwrócenie uwagi na praktyczną naukę używanych przez inżynierów narzędzi na każdym etapie edukacji, zarówno w szkołach średnich, jak i na uczelniach.

Dlatego w naszej ofercie znalazło się miejsce również na główny element systemów automatyki, czyli sterownik PLC. Firma Siemens, jeden z największych graczy na rynku, oferuje wydajne i niezawodne produkty używane w przemyśle na całym świecie. Szeroki zakres rozwiązań dla edukacji pozwala na zdobywanie niezbędnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności już od początku nauki. Jak nasze produkty pomogą w prowadzeniu laboratoriów? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Jakie sterowniki PLC Siemens wybrać na uczelnie?

Podstawowym kontrolerem automatyki firmy Siemens jest seria przekaźników programowalnych LOGO! 8. Są to urządzenia przeznaczone do podstawowych zastosowań, niewymagających dużej mocy obliczeniowej oraz znacznej ilości wejść/wyjść. Dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu LOGO! Soft Comfort (języki LAD i FBD) i prostej konfiguracji urządzenia, seria LOGO! 8 jest bardzo dobrym wyborem na pierwszy krok w nauce programowania automatyki. W oprogramowaniu projektowym dostępny jest także dopracowany symulator, który daje ogromne możliwości testowania i analizy napisanej logiki. Mimo stosunkowo prostej obsługi przekaźnik może obsłużyć wiele różnych aplikacji, takich jak np. sterowanie systemami parkingowymi, oświetleniem biurowca lub niewielkimi przepompowniami wody.

Dobrym zastosowaniem dla tych kontrolerów są również aplikacje zastępujące klasyczne systemy przekaźnikowo-stycznikowe. Taki przekaźnik programowalny pozwala na dowolną konfigurację i zmianę logiki działania systemu w każdej chwili, dodatkowo zaoszczędzając miejsce w szafie sterującej. Jest to sterownik modułowy, co oznacza, że możliwe jest rozbudowanie go o dodatkowe moduły rozszerzające i komunikacyjne. Dzięki temu LOGO może być wyposażone w:

 • do 24 wejść cyfrowych, 20 wyjść cyfrowych,
 • do 8 wejść i 8 wyjść analogowych o różnej konfiguracji: napięciowe 0-10V, prądowe 4-20mA, lub temperaturowe na czujniki PT100/PT1000,
 • wyświetlacz na jednostce CPU,
 • komunikację Ethernet, GPRS, SMS, GPS,
 • panel dodatkowego wyświetlacza.

 

Taka charakterystyka i możliwości konfiguracji sprawiają, że przekaźnik programowalny LOGO! 8 jest znakomitą propozycją do laboratoriów i stanowisk skupiających się na początkowym etapie nauki programowania sterowników PLC.

 

Sterowniki PLC – seria Siemens SIMATIC

Kontrolery automatyki firmy Siemens do średnich i zaawansowanych rozwiązań to seria SIMATIC. Do tej rodziny należą produkty Basic, Advanced oraz Distributed. Każde z nich wyróżniają się elastycznością oraz wieloma zintegrowanymi funkcjonalnościami.

 

Seria Basic – sterowniki PLC Simatic S7-1200

Produkty typu Basic to rodzina sterowników PLC Siemens S7-1200 – urządzenia kompaktowe, modułowe, pozwalające na realizację już stosunkowo dużych i rozbudowanych projektów automatyki przemysłowej i budynkowej. Obsługa i programowanie odbywają się za pomocą zintegrowanego oprogramowania dla urządzeń automatyki Siemens, czyli platformy TIA Portal.

Seria S7-1200 to najczęściej stosowane w przemyśle sterowniki – dobry stosunek ceny do wydajności, różne sposoby konfiguracji, duże możliwości rozbudowy oraz integracji z innymi urządzeniami – to powoduje bardzo dużą popularność tego rozwiązania. Cechy sterowników S7-1200:

 • modułowa budowa, do 8 dodaktowych modułów wejść/wyjść cyfrowych lub analogowych, moduły komunikacyjne, płytka sygnałowa
 • interfejs Profinet, do 16 połączeń ethernetowych
 • możliwe moduły komunikacyjne: Profibus, RS485, RS232, AS-i, LTE, GPRS, Ethernet
 • szybkie wejścia/wyjścia o maksymalnych częstotliwościach 100kHz/30kHz
 • wbudowane bloki technologiczne do obsługi napędów, regulatory PID, web server
 • duża ilość pamięci roboczej, możliwość rozszerzenia za pomocą karty pamięci
 • możliwe wersje sterowników typu Safety

 

Pakiety edukacyjne sterowników S7-1200 dają dostęp do realnych, obecnych w wielu fabrykach na całym świecie technologii – jest to najlepszy sposób na pokazanie uczniom i studentom obecnie używanych podstawowych rozwiązań i naukę ich projektowania, programowania i wdrożenia.

 

Seria Advanced – sterowniki PLC Simatic S7-1500

Advanced to najbardziej zaawansowane rozwiązania Siemensa – sterowniki S7-1500. To obecnie najbardziej wydajne, dające największe możliwości sterowniki programowalne do przemysłu i specjalistycznych, wymagających aplikacji sterowniczych, w których ważną rolę odgrywa również komunikacja, elastyczność oraz funkcje technologiczne. Jest to prawdopodobnie najszybszy obecnie sterownik PLC na świecie – interfejs Profinet, magistrala backplane, szybki CPU, krótkie czasy odpowiedzi i czas przetwarzania do 1 ns pozwalają na niezawodną obsługę praktycznie każdego procesu przemysłowego.

To wszystko powoduje, że sterowniki SIMATIC S7-1500 używane są w obecnie najbardziej zaawansowanych technologicznie operacjach i procesach.

Co ważne, są one również ściśle zintegrowane ze środowiskiem projektowym serii SIMATIC – TIA Portal. Właśnie ta uniwersalność platformy daje łatwość zmiany konfiguracji i przejścia na inny model sterownika.

Cechy charakterystyczne serii sterowników Siemens S7-1500:

 • budowa modułowa o zmiennej funkcjonalności, możliwość rozbudowy o jednostki zasilające, moduły wejść/wyjść, moduły technologiczne i komunikacyjne, moduły Safety, do 32 modułów
 • wyświetlacz na jednostce CPU ułatwiający uruchomienie i diagnostykę,
 • Profinet IRT V2.2 z dodatkowym interfejsem ethernetowym, web server,
 • pamięć danych wystarczająca dla każdej galęzi przemysłu,
 • moduły ułatwiające zarządzanie i archiwizację danych,
 • wsparcie dla 64-bitowych typów danych we wszystkich językach
 • zintegrowane funkcje i bloki technologiczne: PID, sterowanie ruchem, PROFIdrive, PLCopen, Trace.

 

Pakiety edukacyjne sterowników S7-1500 pozwalają na zbudowanie najnowocześniejszych laboratoriów, wyposażonych w obiekty Przemysłu 4.0 i dostęp do najwydajniejszych rozwiązań z zakresu automatyki oraz informatyki przemysłowej. Jeśli chcesz, żeby studenci pracowali z obecnie najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie automatyki, z wykorzystaniem najnowszych technologii i metod programowania – jest to najlepszy wybór.

 

Programowanie i obsługa sterowników PLC Siemens – TIA Portal

Programowanie sterowników PLC Siemens serii SIMATIC odbywa się za pomocą zintegrowanego środowiska projektowego TIA Portal – Step 7. Dostępnych jest kilka języków programowania: LAD, FBD, SCL, SFC (S7-1500), Graph (S7-1500). Możliwe jest pełne symulowanie sterownika i testowanie programu przed wgraniem do fizycznego urządzenia, śledzenie logiki czy ustawianie wartości wejść, wyjść oraz zmiennych w czasie rzeczywistym, a także wiele innych funkcjonalności. Oprogramowanie pozwala na łatwe dodawanie i integrowanie do projektu wszelkich urządzeń automatyki Siemens (i nie tylko), konfigurację ich właściwości oraz połączeń sieciowych. Dostępne bloki i funkcje technologiczne umożliwiają sprawne zarządzanie i konfigurację regulatorów, napędów, zliczanie, dokonywanie pomiarów czy pozycjonowanie.

Warto zwrócić uwagę także na funkcje diagnostyczne, które pozwalają na optymalizację czasu uruchomienia, możliwość łatwego sygnalizowania i diagnozowania awarii czy udostępniania alarmów na zewnętrznych wyświetlaczach lub panelach.

Ponadto każdy sterownik PLC Siemens zapewnia zabezpieczenia przed kopiowaniem oraz manipulacją danymi. Funkcjonalność Security Integrated umożliwia również ochronę systemu przed dostępem nieupoważnionym.

 

Więcej informacji na ten temat zestawów edukacyjnych Siemens znajdziesz w artykule: Sterownik PLC do nauki. Dlaczego warto wybrać zestaw edukacyjny PLC od firmy Siemens?
Sprawdź również ofertę promocyjną na stronie: Promocja SITRAIN – Siemens

 

Sterowniki Siemens w ofercie Edu4Industry

W naszej ofercie sterowniki PLC dostępne są w specjalnych zestawach edukacyjnych. Dzięki nim możesz realizować laboratoria na uczelni zarówno dla osób początkujących jak i już zaawansowanych.

W Edu4Industry zapewniamy między innymi:
 

Dodatkowo w ofercie jest najnowsza wersja środowiska programistycznego Siemens TIA Portal, do programowania oraz obsługi sterowników i urządzeń automatyki Siemens.

 

Sprawdź środowisko TIA Portal Siemens TIA Portal – SIMATIC STEP 7