Symulator fabryki – w odpowiedzi na wyzwania Smart Factory
Świat wokół nas rozwija się dynamicznie. Jesteśmy świadkami kluczowych zmian, które pozwoliły na rozwiązanie problemów wielu przedsiębiorstw. Wśród rewolucyjnych trendów pojawiła się fabryka przyszłości korzystająca z nowoczesnych technologii. Czym jest Smart Factory? Dlaczego warto wprowadzić symulator fabryki na uczelnie? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Smart Factory, czyli fabryka przyszłości
- Cyfrowa fabryka i nowe wyzwania dla inżynierów automatyki. Czy da się na to przygotować?
- Jak działa symulator fabryki?
- Dlaczego warto wprowadzić symulator fabryki na uczelnie i do szkół?
- Symulator fabryki w Edu4Industry
- Roboty przemysłowe Universal Robots i MiR
Smart Factory, czyli fabryka przyszłości
Nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania nie czekają na to, aż człowiek będzie przygotowany na ich nadejście. Wkraczają do naszego świata i zadamawiają się na dobre, dopóki nie zostaną wyparte przez kolejne odkrycia naukowców. Zastosowanie szeregu inteligentnych systemów pozwoliło na stworzenie Smart Factory. Fabryka przyszłości nie powstałaby bez technologii AI. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie miałaby szans na poprawne funkcjonowanie bez człowieka.
Smart Factory, czyli fabryka przyszłości, opiera się na cyfryzacji oraz integracji procesu sprzedaży z łańcuchem dostaw. Dzięki nim można wdrożyć rozwiązania poprawiające elastyczność i umożliwiające reagowanie na wciąż zmieniającą się sytuację na rynku. Celem Smart Factory jest między innymi poprawa komunikacji, automatyzacja procesów o charakterze cyklicznym.
Dodatkowo fabryka przyszłości skupia się na poprawie wydajności wykonywania codziennych zadań. Jaką rolę odgrywa w tej nowej rzeczywistości człowiek?
Cyfrowa fabryka i nowe wyzwania dla inżynierów automatyki. Czy da się na to przygotować?
Cyfrowa fabryka stawia przed inżynierami automatyki kolejne wyzwania, które wymagają ciągłego rozwoju oraz podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli nie odpowiesz w porę na potrzeby rynku, może zabraknąć w nim miejsca dla Ciebie. Oczywiście, jest to czarny scenariusz, którego unikniesz dzięki stosownemu przygotowaniu.
Fundamentem cyfrowej fabryki są ludzie, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w obszarze standaryzacji i automatyzacji procesów. Obecni pracownicy muszą zadbać o odpowiednie szkolenia. Z kolei uczelnie mogą zapewnić swoim studentom sprzęt umożliwiający przygotowanie do pracy w nowych warunkach.
Sprawdź również artykuły:
Wyposażymy laboratorium automatyki na uczelni wyższej
Rewolucja technologiczna 4.0 stawia nowe wyzwania przed edukacją. Innowacyjna uczelnia 4.0
Cyfrowa fabryka opiera się na systemach cyberfizycznych. Potrzebni są inżynierowie, którzy dostosują je do procesów zachodzących w biznesie, a także urządzeń i maszyn obecnych na linii produkcyjnej. Dlatego tak ważne są umiejętności z zakresu programowania, a także integracji technicznej, komunikacji oraz zarządzania procesami produkcyjnymi.
Dlatego jednym z urządzeń, które warto wprowadzić do laboratoriów na uczelniach, jest symulator fabryki. Jak działa takie urządzeń oraz co mogą dzięki niemu zyskać studenci i pracownicy naukowi?
Jak działa symulator fabryki?
Kontakt ze środowiskiem produkcyjnym okazuje się kluczowy podczas przygotowań inżynierów automatyki do pracy w rzeczywistych warunkach. Taką możliwość zyskasz, wprowadzając symulator fabryki do laboratorium na uczelni. Dzięki niemu odtworzysz linię produkcyjną oraz połączysz ją z dodatkowymi elementami takimi jak sterownik PLC. Tak przygotowany symulator fabryki umożliwia programowanie maszyn obecnych na halach produkcyjnych.
Środowisko symulacyjne pomoże Ci w nauce programowania PLC oraz dostosowania maszyn do indywidualnych potrzeb hali produkcyjnej. W zależności od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, możesz:
- otrzymać dostęp do gotowych scenariuszy,
- tworzyć własne sceny,
- dodawać kolejne elementy fabryki,
- modyfikować ich parametry i położenie.
Przykładem takiego urządzenia jest Model Inteligentnej Fabryki Przemysłu 4.0.
Dzięki niemu możesz przeprowadzić zajęcia praktyczne ze studentami. Jeżeli chcesz symulować bardziej rozbudowane procesy, zestaw ten symulator z innymi stanowiskami. Dzięki niemu możesz sterować silnikami, wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem: automatycznej wiertarki czy bramy automatycznej.
Więcej informacji znajdziesz w poniższym filmie:
Dlaczego warto wprowadzić symulator fabryki na uczelnie i do szkół?
Fabryka przyszłości stawia przed inżynierami wyzwania, a odnalezienie się w nowej rzeczywistości wymaga odpowiedniego przygotowania. Środowisko symulacyjne umożliwia efektywną naukę programowania metodą prób i błędów. Wprowadzenie wirtualnego zamiennika pozwoli na zredukowanie kosztów. Każdy błąd możesz zredukować, a pojawiające się problemy nie niosą ze sobą ryzyka uszkodzenia rzeczywistej maszyny.
Dzięki prostej konfiguracji możesz wzbogacić symulator fabryki o dowolne komponenty. Ponadto możliwość wprowadzenia własnych algorytmów zapewnia elastyczność i swobodę w modyfikowaniu zastanego środowiska.
Sprawdź również inne produkty dostępne w ofercie: Automatyka przemysłowa dla uczelni.
Symulator fabryki w Edu4Industry
Naszym celem jest przede wszystkim dążenie do podniesienia standardów nauczania oraz dostarczanie wysokiej jakości wyposażenia laboratoryjnego. Jednym z produktów, które znajdziesz w ofercie Edu4Industry, jest Factory I/O. To elastyczne środowisko służy do symulacji rzeczywistych systemów automatyki przemysłowej. Dzięki niemu studenci zyskują możliwość łatwej budowy zespołów urządzeń. Dowolnie przygotowane środowisko mogą następnie programować i weryfikować.
Factory I/O umożliwia połączenie środowiska ze sterownikami. Studenci zyskują więc szansę na naukę programowania PLC w warunkach zbliżonych do obecnych w realnej fabryce.
Więcej informacji na temat tego produktu znajdziesz na stronie: Factory I/O.
Roboty przemysłowe Universal Robots i MiR
Zwróć uwagę również na urządzenia Universal Robots. Wśród nich znajdziesz roboty wykorzystywane na co dzień w przemyśle 4.0. Dzięki nim można wprowadzić proces automatyzacji w fabryce przyszłości bez konieczności budowania nowej linii produkcyjnej. Są to mobilne urządzenia zajmujące niewiele miejsca. Dlatego coraz więcej fabryk wprowadza takie rozwiązania oraz poszukuje wykwalifikowanych pracowników.
Coboty Universal Robots są w stanie wykonywać szeroki zakres zadań, które należy wcześniej odpowiednio zaprogramować. Urządzenia możesz bez problemu skonfigurować i zintegrować do pracy w chmurze. Dzięki temu możesz monitorować oraz nadzorować pracę linii produkcyjnej nawet za pomocą urządzenia mobilnego.
Sprawdź więcej informacji na temat różnych wariantów robota Universal Robots:
- Największe ramię robota – UR16e,
- Najmniejsze ramię robota w ofercie – UR3/3e,
- Średnie ramię z możliwością wyposażenia w dodatkowe akcesoria –UR5/5e,
- Ramię robota z dużym zasięgiem i nośnością – UR10/10e.
W Edu4Industry oferujemy również roboty mobilne MiR, które są stosowane w fabrykach przyszłości jako autonomiczne pojazdy. Inżynierowie mogą je zoptymalizować zgodnie z indywidualnymi potrzebami firmy. Dlatego warto wykorzystać te urządzenia podczas zajęć i nauczyć studentów, jak dostosować je między innymi do procesów logistycznych w fabryce.
Dowiedz się więcej na temat dostępnych rozwiązań:
- Najmniejszy robot sprawdzający się przy przenoszeniu niewielkich ładunków w małych pomieszczeniach MiR 100,
- Średni robot, który może być wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym lub podobnych MiR 250,
- Duży robot sprawdzający się przy przenoszeniu ciężkich palet z możliwością rozbudowy o ramiona robotów, MiR 600,
- Największy z dostępnych robotów, który pozwala na przenoszenie ciężkich ładunków z możliwością rozbudowy MiR 1350.