Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym

Roboty mobilne to urządzenia zdolne do zmiany położenia, co znalazło swoje zastosowanie w nowoczesnym przemyśle. Są często wykorzystywane w halach produkcyjnych oraz w firmach logistycznych. Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym dodatkowo zwiększa jego możliwości. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy lidarowe i wizyjne.

Warto rozważyć również wprowadzenie robotów do wyposażenia laboratoriów. Pomogą one nie tylko uatrakcyjnić zajęcia, ale również przygotują studentów na wyzwania przemysłu 4.0. Dodatkowo połączenie robotów mobilnych z wirtualnym laboratorium pozwala na wygodną i bezpieczną naukę w każdym miejscu.

 

Spis treści:

 

Roboty mobilne stają się standardem

Według definicji roboty mobilne to autonomiczne lub zdalnie sterowane urządzenia, zdolne do poruszania się i wykonywania określonych zadań bez konieczności stałego nadzoru człowieka. Roboty mobilne wykorzystuje się zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w logistyce, farmaceutyce, rolnictwie, zastosowaniach rozrywkowych czy militarnych.

Roboty można także wykorzystać w celach edukacyjnych jako narzędzie do poznawania zagadnień z zakresu robotyki i automatyki. Mogę one pomóc w nauce programowania oraz teorii sterowania.

 

Co sprawia, że możliwe jest sterowanie robotem w czasie rzeczywistym?

Dzięki najnowszej technologii możliwe jest sterowanie robotem w czasie rzeczywistym. Ta funkcjonalność daje użytkownikom możliwość większej kontroli nad urządzeniem i wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji. Roboty zawdzięczają te funkcje lidarom, systemom wizyjnym i specjalnie zaprojektowanym komponentom.

Lidary wykorzystują promienie laserowe do nawigacji w przestrzeni oraz kontroli ruchów robota. Zaawansowane lidary 3D pozwalają na śledzenie przedmiotów w czasie rzeczywistym, co z kolei prowadzi do unikania kolizji i eliminowania zwarć spowodowanych niewłaściwą trajektorią ruchu. Technologia ta sprawia, że roboty są wydajniejsze i mogą wykrywać najmniejsze obiekty w swoim otoczeniu.

 

Jakie urządzenia warto wybrać?

Przykładem urządzenia, które można zastosować w robotyce jest kamera Ouster OSDome, której pole widzenia to 180 stopni. Jej największą zaletą jest maksymalna jakość odczytu obrazu, mimo niewielkich rozmiarów. Ten lidar sprawdzi się podczas prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych projektów badawczych.

Innym, godnym polecania produktem jest kamera Ouster OS0 o szerokim kącie widzenia. Poza typową chmurą punktów czujnik tworzy obraz otoczenia 2D. Takie działanie ułatwia tworzenie i weryfikację algorytmów. Dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom może pracować nawet w warunkach terenowych.

Rekomendujemy także Ouster OS2 – lidar 3D, 360 o dużym zasięgu. Produkt jest w stanie skanować otoczenie z częstotliwością do 20 Hz. W tym modelu możliwe są trzy opcje konfiguracji wiązki, czyli równomierna, laserowa i poniżej horyzontu.

 

Jakie możliwości zapewniają dodatkowo Lidary?

Technologie takie jak na przykład lidary Ouster udoskonalają systemy bezpieczeństwa. Są one wykorzystywane do monitorowania obszarów oraz skanowania i mapowania terenów.  Możemy znaleźć je między innymi w nowoczesnych samochodach, w których wspomagają systemy nawigacji, wykrywają zmęczenie kierowcy czy określają odległość przeszkód od pojazdu podczas parkowania. Nowoczesna technologia ma szerokie zastosowanie i jest używana wszędzie tam, gdzie potrzeba szybkiego skanowania przestrzeni w 360 stopniach.

Do celów edukacyjnych polecamy lidary marki Ouster, które są dokładne w pomiarach odległości. Dodatkowo łatwo można zintegrować je z robotami mobilnymi lub laboratoriami cyfrowymi. Jak widać, rola lidarów Ouster w robotyce jest nie do przecenienia.

 

Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym a bezpieczeństwo

Kontrola nad urządzeniem jest niezwykle istotna. Z tego względu sterowanie robotem w czasie rzeczywistym zostało dopracowane w najmniejszych detalach. Dzięki temu jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Bezprzewodowe połączenia umożliwiają bieżącą wymianę danych między robotem a systemem sterowania, co pozwala na natychmiastowe reagowanie na zmiany w otoczeniu.

Poza tym roboty współpracujące zostały wyposażone w takie systemy jak detekcja kolizji, czy mechanizmy wykrywające awarie i zagrożenia. Dodatkowo nowoczesne roboty współpracujące są w stanie adaptować się do nowych warunków, dzięki algorytmom opartym na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu. Wszystkie te elementy sprawiają, że roboty mobilne są bezpieczne oraz elastyczne, a co za tym idzie można wykorzystać je w wielu branżach, po integracji z innymi elementami infrastruktury.

 

Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym a wirtualne laboratoria

Sterowanie robotem w czasie rzeczywistym daje studentom możliwość wykorzystania wiedzy w praktyce. Dla uzyskania lepszych efektów dydaktycznych warto wprowadzić także wirtualne laboratoria, dzięki którym wszystkie operacje odbywają się w przestrzeni cyfrowej. Takie rozwiązanie jest wygodne i daje dostęp do platformy edukacyjnej wszystkim uczniom, bez względu na ich lokalizację. Wirtualne laboratoria działają na podstawie technologii digital twin. Cyfrowy bliźniak to nic innego jak przeniesienie fizycznego urządzenia do środowiska wirtualnego, po wcześniejszym odwzorowaniu go w najmniejszych detalach.

Wprowadzenie cyfrowego bliźniaka to duże ułatwienie zarówno z perspektywy edukacji, jak i realizacji zaawansowanych badań naukowych. Największą zaletą digital twin jest bezpieczeństwo, które wynika z przeprowadzania testów wyłącznie w świecie cyfrowym. Takie działanie ogranicza ewentualne straty materialne i eliminuje ryzyko awarii sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat digital twin oraz naszych platform edukacyjnych, czekamy na kontakt. Nasi specjaliści pomogą dobrać sprzęt do potrzeb. 

 

Skontaktuj się z nami!