ROSbot XL – robot mobilny do dydaktyki i badań naukowych

Przemysł 4.0 stawia przed wieloma dziedzinami nauk wyzwania, którym można sprostać, wykorzystując innowacje. Istotne jest tu także stawianie na urządzenia, maksymalizujące automatyzację – takie jak platformy produkowane przez polskiego producenta, firmę Husarion. Jednym z najnowszych produktów w ofercie jest platforma mobilna ROSbot XL.

 

Spis treści:

 

ROSbot XL od Husarion – autonomiczna platforma robota mobilnego

Omawiana platforma o nowoczesnej budowie oferuje bardzo wiele możliwości zarówno robotom usługowym, jak i tym wykorzystywanym w celach edukacyjnych. Bez wątpienia jej wielofunkcyjność jest jedną z największych zalet. Do najważniejszych usprawnień nowego modelu należy jednak napęd 4×4, który pozwala na zwiększenie efektywności urządzenia w bardziej wymagających warunkach. Dużą zaletą jest także LIDAR umożliwiający między innymi wdrożenie technologii SLAM.

Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu w artykule:

 

Nie bez znaczenia jest tu również atrakcyjna cena, która okazuje się szczególnie istotna dla szkół, uniwersytetów i innego rodzaju miejsc, w których aspirujący inżynierowie zdobywają pierwsze doświadczenia.

 

Platforma przeznaczona do prac badawczo–rozwojowych na uczelniach

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety ROSbot XL, możemy stwierdzić – podobnie jak wielu innych specjalistów dziedziny robotyki – że przedstawiana platforma jest idealnym rozwiązaniem wdrażanym podczas prac badawczo-rozwojowych na uczelniach. Można wykorzystać potencjał bazy między innymi do prototypowania.

Uniwersalna płyta montażowa sprawdzi się zarówno do montażu Lidaru, jak i innych elementów, na przykład ramienia robota, tworząc mobilny manipulator. To pozwala na tworzenie prototypów, które mogą wykonywać cykliczne zadania samodzielnie, a także współpracę z innymi urządzeniami. Można uznać, że to idealna platforma edukacyjna, umożliwiająca ćwiczenie różnych konfiguracji działań robotów mobilnych.

Zwrotność ROSbota XL zapewnia między innymi lekka, aluminiowa konstrukcja. Jest to ważna cecha, zwłaszcza przy konieczności szybkiego przemieszczania się w zabudowanym terenie. Początkujący inżynierowie z pewnością docenią tę cechę, zwłaszcza w przypadku działań wymagających precyzji z uwzględnieniem nie tylko samego robota mobilnego, ale również znajdujących się w pobliżu osób.

 

ROSbot XL z dostępem do oprogramowania na GitHub

Studenci za pomocą materiałów umieszczonych na platformie GitHub mogą swobodnie sterować robotem za pomocą przygotowanych w prosty sposób plików konfiguracyjnych. Dzięki temu studenci i naukowcy zyskują więcej możliwości w zakresie wykonywanych ćwiczeń.

Ze sterowaniem robotem poradzi sobie więc początkujący inżynier, ale także badacz od wielu lat analizujący i udoskonalający możliwości robotów autonomicznych.

 

ROSbot XL – parametry techniczne

Dzięki aluminiowej obudowie oraz napędowi 4×4 robot jest lekki i zwinny, co umożliwia jego poruszanie się z prędkością maksymalną 0,8m/s, a maksymalna prędkość obrotowa sięga 180 st./s.

Maksymalny udźwig platformy to 10 kilogramów – dzięki czemu możliwe jest zamontowanie lekkiego ramienia robota Kinova i zbudowanie mobilnego manipulatora.

Bateria litowo-jonowa 3S (11,1V 7800mAh 86Wh) zapewnia czas pracy od 2 do 6 godzin. Opcjonalnie robot dostępny jest w wersji z lidarem 2D i/lub kamerą RGBD.

Komunikacja wewnętrzna robota oparta jest na sieci Ethernet. Robot dostępny jest w wersji z komputerem wewnętrznym Raspberry Pi lub NVIDIA Jetson.

Robot dostarczany jest z dwoma zestawami kół w cenie – zwykłymi oraz mecanum – umożliwiającymi poruszanie się robota w dowolnym kierunku, a nawet jazdę bokiem.

 

Roboty Husarion w ofercie Edu4Industry

Dostępny w ofercie Edu4Industry model Husarion ROSbot XL to idealny element wyposażenia dydaktycznego uczelni, który pozwoli na rzetelne zdobywanie wiedzy i doświadczenia przez młodych programistów oraz adeptów robotyki.

Sprawdź więcej informacji o produkcie: Husarion ROSbot XL

 

Nasze doświadczenie pozwala na wyszukiwanie najatrakcyjniejszych pod względem parametrów opcji sprzętowych, które umożliwiają wzniesienie edukacji na wyższy poziom. Zgodnie z misją naszej firmy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wyposażenie pracowni dla początkujących inżynierów. Dlatego też regularnie poszerzamy naszą ofertę o nowe rozwiązania, które spełniają aktualne wymagania rynku.

Sprawdź również inne produkty Husarion: Husarion ROSbot 2 oraz Husarion Panther

 

Wśród naszych produktów znajdziesz nie tylko roboty, ale również komponenty do nich. Specjaliści w Edu4Industry doradzają w wyborze najlepszego rozwiązania spośród dostępnych, które spełni oczekiwania edukacyjne studentów oraz wymagania techniczne pracowników naukowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!