DobotLab – mobilne laboratoria dydaktyczne i więcej możliwości

Naukę programowania, robotyki i automatyki ułatwiają platformy edukacyjne. Mobilne laboratoria dydaktyczne to źródło kompleksowej wiedzy, która jest dostępna w każdym miejscu na świecie. Ułatwia uczniom oraz studentom znalezienie potrzebnych informacji, kursów, a następnie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Laboratoria dydaktyczne online to rzetelne źródło informacji, które wspomaga prowadzenie zajęć z wykorzystaniem robotów współpracujących. Mobilne laboratoria to istotny krok w stronę rozwoju uczniów i studentów kierunków technicznych.

 

Spis treści:

 

Mobilne laboratoria dydaktyczne, czyli nowe standardy nauki

Zmiana standardów nauczania spowodowała przejście na naukę zdalną i wykorzystanie środowiska cyfrowego w edukacji. Taki krok zapewnia dużą elastyczność. Laboratoria dydaktyczne online są dopasowane do wymagań systemu edukacji, dając uczniom i studentom kompetencje, które będą wartościowe na rynku pracy.

Do zalet tej pomocy dydaktycznej należy uporządkowanie informacji i łatwy dostęp do praktycznej wiedzy dotyczącej programowania, robotyki czy automatyki. Z zaawansowaną platformą do nauki online, oprogramowanie nie będzie stanowiło problemu, podobnie jak obsługa robotów i wykorzystanie ich zaawansowanych funkcji.

Sprawdź więcej informacji na temat dostępnych systemów w Edu4Industry: https://edu4industry.com/produkty/automatyka-przemyslowa/oprogramowanie/

 

Dobotlab – platforma online do nauki zagadnień AI i robotyki

Jedną z mobilnych platform do edukacji jest platforma DobotLab. Składa się z trzech modułów, takich jak nauczanie, eksperymentowanie i zarządzanie klasą. DobotLab obsługuje takie urządzenie jak Magician Lite, Magic Box czy Magician Go. Znajdziemy tutaj kompleksowe rozwiązania dla potrzeb nauczania i programowania. Moduły mają za zadanie przygotować studentów do obsługi robotów, demonstrując aplikacje pisania i rysowania, grawerowania laserowego, druku 3D czy nauczania.

Użytkownicy mogą wykorzystać DobotLab do nauki programowania w języku Python. Wiele możliwości zapewnia również laboratorium symulacyjne do testów i obsługiwanie funkcji integracji AI. Wszystkie stworzone projekty można zapisywać w sekcji “Prace osobiste”. 

 

Sprawdź więcej informacji na temat produktów Dobot w naszej ofercie:
 

Dlaczego warto wprowadzać rozwiązania z obszaru laboratoriów dydaktycznych online?

Mobilne laboratoria dydaktyczne niosą za sobą wiele korzyści zarówno dla uczniów i studentów, jak i nauczycieli oraz wykładowców. Sprawdzą się podczas nauki online oraz stacjonarnej. Laboratoria online umożliwiają dostęp do eksperymentów i zajęć praktycznych z dowolnego miejsca, o każdej porze. Dzięki temu studentów nie ogranicza konieczność obecności w laboratorium.

Kolejną zaletą jest oszczędność czasu – uczestnicy zajęć nie muszą tracić czasu na dojazdy do fizycznych laboratoriów. To pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz koncentrację na rozwoju umiejętności lub pogłębianiu teoretycznych zagadnień. Ponadto praca w laboratorium online umożliwia dopasowanie poziomu zajęć do indywidualnych umiejętności użytkownika.

Ilość materiałów naukowych sprzyja zróżnicowanej i ciekawej formie nauki. Innym atutem laboratoriów dydaktycznych online jest łatwa aktualizacja oraz modyfikacja scenariuszy zajęć. Prowadzący mogą dostosować treści do bieżących potrzeb edukacyjnych oraz wprowadzać eksperymenty zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi.

Co więcej, platformy online umożliwiają śledzenie postępów studentów, łatwiejszą weryfikację ich osiągnięć oraz dostarczanie szybkiej informacji zwrotnej uczestnikom laboratoriów.

 

Mobilne laboratoria dydaktyczne typu Dobotlab a symulacje

Dzięki mobilnym platformom typu DobotLab użytkownicy przeprowadzają symulacje bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Każdy uczeń może łatwo przetestować rozwiązanie problemu i zbadać jego skuteczność, co nie zawsze jest możliwe w przypadku korzystania z fizycznej wersji sprzętu.

Mobilne laboratoria dydaktyczne zapewniają elastyczność pod kątem wykorzystania konkretnych technologii w danym projekcie. Dodatkowo takie działanie zwiększa atrakcyjność zajęć i podnosi skuteczność przekazywania informacji uczniom.

Zaawansowane symulacje w dziedzinie robotyki przypominają pracę w technologii digital twin. Cyfrowy bliźniak to nic innego jak wirtualna replika fizycznych obiektów, procesów i systemów. Model digital twin może pracować dzięki przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym, a także stałej aktualizacji stanu obiektów i procesu.

Cyfrowa symulacja jest wykorzystywana w przemyśle 4.0. Z jej pomocą można testować prototypy produktów, wizualizować dane procesowe, analizować wszelkie błędy i niezgodności, przeprowadzać szkolenia z obsługi, zanim urządzenie zostanie zainstalowane w fabryce.

Sprawdź więcej informacji w artykule: Digital twin – cyfrowy bliźniak

 

Inne platformy do nauki online w Edu4Industry

Warto zwrócić uwagę również na inne rozwiązania, które ułatwiają naukę online. W naszej ofercie znajdziesz stanowiska dydaktyczne marki Quanser, które rozwijają wiedzę i umiejętności praktyczne.

Jednym z polecanych przez nas rozwiązań jest Quanser Qlabs QArm. System opiera się na cyfrowym bliźniaku, który odwzorowuje zachowanie ramienia QArm, co pozwala przeprowadzać eksperymenty i symulacje bez obaw o stan fizycznego modelu. Razem z platformą, producent dołącza do produktu kilka scenariuszy testowych oraz materiały dydaktyczne. Dzięki tym pomocom rozpoczęcie zajęć jest szybkie i łatwe.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/quanser-qlabs-qarm/

 

Narzędziem, które umożliwia przeprowadzanie symulacji eksperymentów Quanser, jest Quanser QLabs Controls. Cyfrowymi modelami obiektów można sterować ze środowiska Matlab/Simulink.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/quanser-qlabs-controls/

 

Narzędziem, które może pomóc w nauce stosowania teoretycznych zagadnień, jest oprogramowanie Experience Controls od Quanser. Sprawdza się między innymi podczas zajęć na kierunkach ścisłych. System zapewnia zasoby umożliwiające prowadzenie kursów, slajdy wykładowe, wykonywanie symulacji oraz komunikację z fizycznymi obiektami.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/oprogramowanie-experience-controls-quanser/

 

Jeżeli zainteresowało Cię jedno z prezentowanych rozwiązań, zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!