Zalety QArm w nauczaniu robotyki
Odpowiednie zaplecze sprzętowe umożliwia podniesienie zaangażowania studentów oraz naukę nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Laboratoria na uczelni wyposażone w odpowiedni sprzęt, umożliwią tworzenie symulacji oraz ich weryfikację na sprzęcie w czasie rzeczywistym. Jednym z rozwiązań, które umożliwia swobodne dopasowanie do potrzeb akademickich, jest QArm. Jakie są zalety wykorzystania QArm na uczelni? Odpowiadamy.
Spis treści:
- QArm gotowy do działania w laboratorium na uczelni
- Początek nauki na studiach inżynierskich z QArm
- Nauczanie zaawansowanych zagadnień na studiach inżynierskich
- Praca naukowa z pomocą QArm na studiach inżynierskich
- Zalety QArm – efektywna nauka za pomocą eksperymentów
QArm gotowy do działania w laboratorium na uczelni
Jeżeli chcesz zapewnić swoim studentom możliwość nauki na najwyższym poziomie oraz podążać za trendami badawczymi, doskonałym rozwiązaniem będzie robot QArm. Dzięki niemu rozwiniesz swój program nauczania oraz dopasujesz sprzęt laboratoryjny do aktualnych potrzeb dydaktycznych w zależności od poziomu zaawansowania studentów. Zanim jednak przejdziemy do omówienia, w jaki sposób QArm może pomóc Twojej uczelni, warto skupić się na ogólnych możliwościach tego produktu.
Sprawdź szczegóły naszej oferty: Quanser QArm
QArm jest nowoczesnym ramieniem robota dostosowanym w pełni do potrzeb dydaktycznych oraz badawczych z zakresu robotyki. Sprzęt został wyposażony w dwustopniowy chwytak z kamerą RGBD. Intuicyjny toolbox do środowiska MATLAB / Simulink ułatwia obsługę, tworzenie własnych symulacji oraz ich implementowanie. Jeżeli studenci posiadają zaawansowane umiejętności, doskonałym rozwiązaniem okaże się możliwość programowania w Pythonie oraz ROSie.
Co ważne, QArm zawiera materiały szkoleniowe, które znacznie ułatwiają prowadzenie zajęć oraz podejmowanie realnych wyzwań projektowych. Ten manipulator umożliwia między innymi opanowanie wiedzy z zakresu: projektowania systemów sterowania, kinematyki, planowania ścieżek, statyki oraz dynamiki. Poniżej znajdziesz informacje na temat szczegółowych możliwości sprzętu na kolejnych etapach nauczania.
Początek nauki na studiach inżynierskich z QArm
QArm to urządzenie pozwalające na demonstrację wielu aplikacji z zakresu robotyki. Dotyczą one przede wszystkim praktycznego, realnego zastosowania sprzętu we współczesnym świecie. Przykładem mogą być między innymi powtarzalne operacje takie jak: automatyczne sortowanie materiałów, paletyzacja czy obsługa maszyn
Już na pierwszych etapach nauki studenci mogą poznawać zaawansowane zagadnienia, takie jak systemy wieloagentowe. Jest to możliwe także w warunkach pracy zdalnej dzięki dostępności wirtualnych laboratoriów z cyfrowym bliźniakiem QArm
Sprawdź również artykuł: Digital Twin, czyli cyfrowy bliźniak
Nauczanie zaawansowanych zagadnień na studiach inżynierskich
Kolejne lata studiów obejmują już głębsze, bardziej zaawansowane zagadnienia z teorii z zakresu manipulatorów robotycznych. QArm został dostosowany do istniejących typowych kursów oraz umożliwia swobodną modyfikację do indywidualnych potrzeb programu nauczania. Wśród tematów, w których sprawdzi się ramię robota Quanser, pojawiają się między innymi: kinematyka prosta i odwrotna, kinematyka różnicowa, statyka czy dynamika.
Studenci mają również możliwość wglądu, jak ich symulacje odnoszą się do realnych zastosowań przemysłowych. Umożliwiają to ćwiczenia, które pozwalają na implementację algorytmów charakterystycznych dla różnych problemów, takich jak: równoważenie obciążenia, spawanie, paletyzacja, przenoszenie ładunku. Ponadto wszystkie działania wykonywane przez robota QArm są wizualizowane. Dzięki temu studenci mogą zobaczyć, jak realnie wygląda ścieżka prowadząca do efektu, jaki widać po zaimplementowaniu algorytmu.
Praca naukowa z pomocą QArm na studiach inżynierskich
QArm ułatwia również przeprowadzanie projektów badawczych, które mogą dotyczyć między innymi: odporności na błędy (z wykorzystanie cyfrowego bliźniaka), komunikacji wieloagentowej oraz inteligentnych systemów. Otwarta architektura umożliwia opracowanie i zbadanie własnych strategii sterowania. Dodatkowo QArm umożliwia podłączenie dodatkowych czujników oraz siłowników, które zapewniają więcej możliwości badaczom.
Zalety QArm, czyli efektywna nauka za pomocą eksperymentów
Bez wątpienia QArm to sprzęt, który doskonale sprawdza się w edukacji inżynierskiej. Dzięki niemu studenci mogą poznawać zagadnienia teoretyczne, a następnie zobaczyć ich zastosowanie w praktyce. Ponadto QArm jest w stanie zaspokoić nawet niestandardowe potrzeby badawcze, co umożliwia opcja implementacji własnych algorytmów. Dzięki temu zyskujesz również nieograniczoną liczbę zastosowań sprzętu.
Otwarta architektura umożliwia szybki rozwój projektów oraz wdrażanie aplikacji w uczeniu maszynowym, robotyce wspomagającej i robotyce współpracującej. Ramię robota QArm umożliwia dodatkowo zastosowanie niestandardowych schematów kontroli. Jeżeli zdecydujesz się na wersję cyfrową sprzętu, zminimalizujesz ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu, a jednocześnie zadbasz o szybką walidację algorytmów.