Robot współpracujący – jak działa cobot i co można dzięki niemu zyskać?
Robotyzacja i automatyzacja różnych gałęzi przemysłu to rewolucyjna zmiana, która umożliwia zoptymalizowanie czasu pracy oraz kosztów. Mit o zastąpieniu człowieka przez robota przeradza się w przekonanie, że podstawą w tej relacji jest współpraca. Potwierdzeniem tych słów jest jeden z produktów, który znajdziesz również w ofercie Edu4Industry, czyli robot współpracujący. Czy naprawdę potrafi pracować w zespole? Jakie funkcje posiada cobot?
Spis treści:
- Robot współpracujący – czy naprawdę potrafi pracować w zespole?
- Jakie funkcje może posiadać robot współpracujący?
- Gdzie wykorzystuje się roboty współpracujące?
- Cobot – dlaczego warto wprowadzić go na uczelnie?
- Robot współpracujący – czy kiedyś zastąpi człowieka?
Robot współpracujący – czy naprawdę potrafi pracować w zespole?
Robot współpracujący to maszyna, która pozwala na wyniesienie efektów pracy człowieka na wyższy poziom. Cobot posiada specjalny system bezpieczeństwa pozwalający na pracę w jednym środowisku razem z człowiekiem bez dodatkowej ochrony. W przypadku pozostałych robotów należy stosować zabezpieczenia w postaci klatek czy też krat. Robot współpracujący dostosowany do interakcji z człowiekiem to jedna z największych zalet. Kiedy spotka na swojej drodze człowieka, zatrzymuje się, co ogranicza ryzyko wypadku.
Część procesów zachodzących w firmach jest tak naprawdę niemożliwa do wykonania przez pracowników. Inne mogą zajmować im zbyt wiele czasu, co prowadzi do opóźnień. Robot współpracujący ma za zadanie uzupełnić braki człowieka i zrobić to, czego ten nie potrafi lub nie może. Taka współpraca rodzi wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i właścicieli firmy.
Cobot jest dowodem na to, że człowiek i nowoczesna maszyna potrafią, a nawet powinny, pracować ze sobą w zespole.
Czy robot współpracujący potrafi pracować w zespole? Tak. Jak wspomnieliśmy, cobot posiada specjalny system bezpieczeństwa, który polega na redukcji prędkości maksymalnej oraz dodatkowym czujniku siły. Dzięki temu robot współpracujący może wykonywać swoje zadania obok człowieka. Czujniki wyposażone w dodatkowe sensory dotykowe powodują automatyczne zatrzymanie po zetknięciu z przeszkodą lub człowiekiem.
Jakie funkcje może posiadać robot współpracujący?
Cobot sprawdza się doskonale podczas konserwacji maszyn, produkcji urządzeń wymagających złożenia wielu drobnych elementów. Robot współpracujący jest stosowany również w działach kontroli jakości oraz laboratoriach. Służy do analiz i testów.
Cobot może również nauczyć się ścieżki, którą musi podążać, by podnieść przedmiot z punktu A i przenieść go do punktu B. Ponadto są stosowane podczas różnych operacji wykonywanych w halach produktowych. Dlatego tak ważne jest, by studenci wiedzieli, jak obsługiwać takie urządzenia i potrafili odnaleźć się w roli programisty w nowoczesnej hali produkcyjnej.
Roboty współpracujące zostały stworzone po to, by zintegrować je z linią produkcyjną. Dzięki temu może stać się prawdziwą częścią zespołu. Kluczowe jest jednak odpowiednie zaprogramowanie robota. Oferta Edu4Industry pomoże Ci zapewnić uczniom dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych.
W naszej ofercie znajdziesz ramiona robotów Kinova, które sprawdzą się doskonale podczas badań naukowych. Dzięki otwartej architekturze robota studenci zyskują możliwość modyfikowania wewnętrznych sygnałów.
Oferujemy również roboty przemysłowe Universal Robots, które dzięki czytelnemu programatorowi z API producenta umożliwiają łatwą naukę programowania. Roboty te są często spotykane w zakładach produkcyjnych w Polsce, zatem studenci po zakończeniu nauki będą gotowi do praktycznych wyzwań w zawodowym życiu inżyniera.
Sprawdź ofertę: ramiona robotów.
Gdzie wykorzystuje się roboty współpracujące?
Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics – IFR) wskazuje jasno, że na całym świecie już w 2017 roku pojawiło się ponad 2 miliony zainstalowanych robotów. Już wtedy roboty współpracujące stanowiły mocny trend technologiczny. Aktualnie stały się w wielu miejscach standardem. Jedną z największych zalet stosowania jest proste oraz intuicyjne programowanie.
Robot współpracujący może realizować proste czynności magazynowe, które znajdują się poza zasięgiem człowieka. Wprowadzenie cobotów na zajęcia laboratoryjne dla studentów umożliwią studentów na przykład naukę programowania przenoszenia przedmiotów z punktu A do B.
Universal Robots UR3/3e: https://edu4industry.com/produkt/ur3e/
Cobot – dlaczego warto wprowadzić go na uczelnie?
Jeżeli chcesz, aby Twoi studenci mogli uczyć się programowania maszyn stosowanych aktualnie na rynku, cobot powinien znaleźć się w laboratorium Twojej uczelni. W Edu4Industry znajdziesz:
- Roboty Universal Robots, które umożliwiają realizację prac naukowych, symulacji pracy robotów na hali produkcji czy też nauki programowania. W zestawie znajduje się programator ułatwiający wprowadzanie sygnałów oraz proste programowanie cobota.
- Pozostałe roboty w ofercie – na przykład Kinova czy Quanser – dzięki otwartej architekturze umożliwiają dostęp do wewnętrznych sygnałów robota oraz programowanie w dowolnym środowisku (ROS, MATLAB). Dzięki temu świetnie nadają się do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych na przykład z zakresu sztucznej inteligencji.
Sprawdź dostępne w naszej ofercie coboty:
- Quanser QArm z otwartą architekturą
- Universal Robots UR3/3e z programatorem graficznym
- Kinova Gen3 Lite wykorzystywane w różnych aplikacjach, na przykład pomoc niepełnosprawnym.
Robot współpracujący – czy kiedyś zastąpi człowieka?
Jeżeli zastanawiasz się, czy robot współpracujący zastąpi w przyszłości człowieka, odpowiadamy: nie. Jest to nowoczesna maszyna stworzona do pracy w zespole. Potrzebuje wsparcia człowieka na poziomie programowania, kontroli i nadzoru. Ponadto cobot wykonuje konkretną operację, która składa się na cały proces w danej firmie. Dlatego też możemy powiedzieć, że robot współpracujący w najbliższej przyszłości nie zastąpi całkowicie człowieka. Pozwala jednak na zwiększenie jakości oraz wydajności pracy.
Coraz częstsze stosowanie robotów współpracujących rodzi dodatkowy wymóg dostosowania programu nauczania do obecnych potrzeb rynku. Nauka programowania cobotów okazuje się więc niezbędna!