Psy roboty nie znają granic. Jakie funkcje posiada robopies?

Psy roboty cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki posiadanym funkcjom znajdują zastosowanie zarówno komercyjne, jak i w edukacji. Jakie możliwości daje robopies? Dlaczego warto skorzystać z tej oferty? Odpowiadamy. 

Spis treści:


Psy roboty – niepozorne urządzenia, które kryją wiele możliwości

Psy roboty należą do grupy robotów kroczących, których wzorcami ruchu są zwierzęta – w tym przypadku ssaki. Ich nogi zostały umieszczone pod korpusem w układzie równoległym. Psy roboty możesz w łatwy sposób zaprogramować i dostosować do potrzeb realizowanego projektu. Dzięki temu te urządzenia znajdują zastosowanie w wielu sektorach rynku, a także w edukacji. Dlatego też możemy śmiało powiedzieć, że psy roboty są niepozorne, ale kryją wiele możliwości.

Roboty czteronożne to grupa urządzeń, która umożliwia poruszanie się chodem dynamicznie stabilnym (galop) oraz stabilnym statycznie (jedna noga na raz). Dodatkowo można wyposażyć te urządzenia w dodatkowe funkcje umożliwiające między innymi: poruszanie się i monitorowanie niebezpiecznych rejonów, mierzenie temperatury w czasach pandemii. To jeszcze nie wszystko, co umożliwiają psy roboty. Jakie funkcje posiada robopies? Przeanalizujmy na podstawie urządzeń Unitree Robotics.

 

Sprawdź ofertę Edu4Industry: roboty mobilne!


Kim są psy roboty od Unitree Robotics?

Psy roboty od Unitree Robotics to czteronożne platformy kroczące, które umożliwiają przede wszystkim zastosowanie urządzeń w miejscach niedostępnych dla klasycznych rozwiązań. Wyróżniają się szybkością, zwinnością oraz możliwościami rozbudowy. Unitree Robotics dostarcza psy roboty wyposażone w proste aplikacje na iOS oraz Android, co umożliwia łatwe sterowanie oraz uruchamianie zaawansowanych funkcji. Dodatkowo możesz wprowadzić własne algorytmy poprzez dostępne API oraz integrację z systemem ROS.

W ofercie producenta pojawia się robopies Unitree Aliengo, który można zamówić w wersji z dodatkowymi czujnikami. Lidarami 2D lub 3D. Pierwsze umożliwiają mapowanie przestrzeni, nawigację, omijanie przeszkód oraz lokalizację. Z kolei lidary 3D pozwalają na mapowanie przestrzeni 3D.

unitree aliengo

Unitree Aliengo: https://edu4industry.com/produkt/unitree-aliengo/

 

Druga wersja to robopies Unitree A1, która jest dostępna w dwóch wariantach. Wersja standard sprawdza się w przypadku startujących projektów oraz na etapie edukacji i poznawania zagadnień z obszaru robotyki. Wersja Explorer jest wyposażona w dodatkowy czujnik Lidar, a także silniejszy układ przetwarzania obrazów. Dzięki temu robopies Unitree A1 może być wyposażony w dodatkowe aplikacje, na przykład SLAM lub funkcje umożliwiające omijanie przeszkód.

 

unitree a1

Unitree A1: https://edu4industry.com/produkt/unitree-a1/

 

Roboty psy rewolucjonizują badania naukowe

Roboty psy rewolucjonizują świat edukacji. Możliwość aktualizacji oprogramowania w dowolny sposób pozwala na wprowadzenie wybranej sekwencji ruchów oraz funkcji, jakie mają realizować urządzenia. Robopies sprawdzi się doskonale w przypadku badań przeprowadzanych w środowisku niedostępnym dla człowieka. Utrudnienia takie jak nierówny teren nie będą problemem dla urządzeń Unitree Robotics A1, ponieważ posiadają zaawansowany algorytm umożliwiający szybki powrót do stabilnej pozycji w przypadku uderzenia czy upadku.

Ponadto roboty psy Unitree wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz lekką konstrukcją, które ułatwiają przeprowadzanie badań naukowych w dowolnych warunkach. Wyposażenie urządzenia w dodatkowe kamery pozwalają na budowanie map. Warto zwrócić uwagę, że nogi są wodoodporne i pyłoszczelne, co zapewnia większą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo roboty psy umożliwiają pracę nad sztuczną inteligencją.

 

Jak pies cyborg pomaga w edukacji?

Pies cyborg z oferty firmy Unitree Robotics jest stworzony do tego, by służyć jako platforma badawcza. Możliwość zmian sekwencji ruchów pozwala na naukę programowania oraz eksperymentowania z własnymi algorytmami modyfikującymi pracę silników. Pies cyborg Unitree umożliwia również naukę mapowania, wykorzystywania technologii SLAM w praktyce. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kamer oraz czujników LIDAR. Warto zwrócić uwagę, że pies cyborg pomaga nie tylko w nauce robotyki, ale również elektroniki czy mechaniki. 

Student może analizować i modyfikować mechanizmy kierowane poszczególnymi częściami urządzenia. Pies cyborg umożliwia łatwą zmianę układu kończyn oraz modyfikowanie sekwencji sterujących ruchami. Dzięki temu pies robot może wykonywać dowolne ruchy i spełniać konkretne funkcje. Dodatkowo istnieje możliwość zaprogramowania konkretnych zachowań w odpowiedzi na konkretne zdarzenia.


Robot pies wojskowy w służbie bezpieczeństwu

Warto zwrócić uwagę na możliwość wprowadzenia robotów psów w szeregi służb bezpieczeństwa. Z takiego rozwiązania skorzystali już nowojorscy policjanci czy też Amerykański Departament Obrony. Robot pies wojskowy został wprowadzony do jednej z amerykańskich baz US Air Force. Sterowane zdalnie urządzenia mają być wykorzystywane do patroli obszarów niedostępnych dla człowieka. Ponadto można zastosować je jako dodatkowa para oczu i uszu w pojazdach armii amerykańskiej.

Robot pies wojskowy to jeden z obszarów, w których świetnie sprawdzają się te urządzenia. Są one również stosowane przez policjantów w miejscach niezweryfikowanych przez człowieka. Przykładem może być sprawdzenie, ile uzbrojonych napastników znajduje się na miejscu zdarzenia. Roboty psy będą również pomocą w przypadku akcji ratunkowej w miejscach takich jak kopalnie.

 

Psy roboty – zastosowanie komercyjne

Dodatkowo psy roboty mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem również dla przedsiębiorców oraz startupów. Te urządzenia sprawdzą się doskonale jako pomoc w branży logistycznej i spedycyjnej. Robot kroczący może być wyposażony w dodatkowe ramię, które pozwoli na podnoszenie i przenoszenie przedmiotów we wskazane miejsce. 

Psy roboty znajdują również zastosowanie w służbie zdrowia. W obliczu pandemii koronawirusa pomagają w przeprowadzaniu badań przesiewowych pacjentów, na przykład poprzez mierzenie temperatury. Pies robot służył również w Singapurze do kontroli dystansu społecznego.

 

Robot pies w ofercie Edu4Industry

W Edu4Industry wprowadzamy roboty mobilne, które sprawdzą się doskonale w obszarze edukacji oraz badań naukowych. Oferta platform kroczących w Edu4Industry obejmuje:

  • Unitree Aliengo wyróżnia się możliwością wyposażenia w czujnik lidar 2D oraz lidar 3D, co umożliwia mapowanie przestrzeni, nawigację, omijanie przeszkód. Dodatkowo jest uzupełniony o dodatkową aplikację na systemy iOS i Android umożliwiającą sterowanie.
  • Unitree A1 to czteronożna platforma krocząca dostępna w dwóch wersjach. Standard jest dobry dla startujących, początkujących projektów. Z kolei Explorer ma dodatkowy lidar i silniejszy układ przetwarzania obrazów, co jest niezwykle przydatne w przypadku mapowania oraz umiejętności omijania przeszkód.

 

Sprawdź roboty mobilne!