Nowa kamera Optitrack Primex 120 – wyższa wytrzymałość, precyzja i większy zasięg

OptiTrack Primex to seria kamer wykorzystywanych w robotyce, automatyce i nie tylko. Kamery o wysokiej rozdzielczości radzą sobie doskonale z przechwytywaniem ruchu, dzięki czemu sprawdzą się przy przeprowadzeniu zaawansowanych badań. Z tego względu warto wprowadzić je do pracowni i laboratoriów. Pora przyjrzeć się nowemu modelowi kamery Optitrack Primex 120. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

 

Spis treści:

 

Kamera OptiTrack Primex 120

Kamery Prime są produkowane i projektowane w Oregonie, w siedzibie firmy OptiTrack. To właśnie tam powstają obiektywy z niskim poziomem zniekształceń i czujniki przetwarzające obraz w 10-bitowej skali szarości. Kamery z serii Primex redukują szumy, co umożliwia poprawę precyzji. Skutkuje to wyraźniejszymi detalami, lepszymi centroidami i większą dokładnością w rejestrowaniu obrazu w trójwymiarze.

OptiTrack Primex 120 to precyzyjna kamera o wysokich parametrach. Produkt wprowadzony przez markę OptiTrack to innowacyjny sprzęt o rozdzielczości 4096×3072. Jego zasięg wynosi 91 m, a maksymalna prędkość to 3,13 ms przy 300 fps. Kamera Primex 120 o najwyższej rozdzielczości, umożliwia użytkownikom śledzenie mniejszych znaczników, które są ustawione zarówno bliżej siebie, jak i dalej od obiektywu.

Warto również zwrócić uwagę, że najnowsze kamery OptiTrack Prime są dostępne w dwóch wersjach – OptriTrack Primex 120 oraz OptiTrack Primex 120W. Wyróżniają się większą precyzją nagrywania i trybem szerokokątnym. Co ważne, są dostępne wersji z IP66. Wykazują więc wysoką odporność – nawet w przypadku mocnych opadów deszczu i pyłków. Dzięki temu mogą pracować na zewnątrz, nawet w trudnych warunkach.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/optitrack-prime/

 

Czym różni się Primex 120 od poprzednich modeli Optitrack?

Kamera OptiTrack Primex 120 znacząco różni się od poprzednich modeli. Jej cechą charakterystyczną jest duży zasięg dla znaczników aktywnych i pasywnych. Model Primex 120 może rejestrować obraz z odległości do 91 metrów. Jest to dokładnie dwa razy więcej niż w przypadku kamery Primex 41. Większy jest także zasięg znaczników pasywnych. W kamerze Primex 120 wynosi od 40 m, a w kamerze Primex 41 to 30 m.

Poza tym kamera Primex 120 oferuje najwyższą rozdzielczość. Obiektyw wyposażony w matrycę 12 MP jest w stanie nagrać film o rozdzielczości 4096×3072. Dla porównania kamera Primex 41 nagrywa materiał w rozdzielczości 2048×2048. Zestawiając te dwa modele, w wersji 120 opóźnienie wynosi 3,33 ms, a w wersji 41 już 5,5 ms.

Kamera OptiTrack Primex 120 to także najwyższa jakość pomiaru 3D. Urządzenie jest w stanie rejestrować ruch obiektów w przestrzeni z dokładnością do 0,1 mm. Nagrywanie obrazu z nakładką 3D pozwala uzyskać materiał referencyjny w pełnej rozdzielczości, na którym widać znaczniki, szkielety ciał, czy sylwetki osób znajdujących się na filmie.

 

Większe możliwości dzięki obiektywom w OptiTrack Primex 120

Sprzęt z serii OptiTrack Primex to wysoka jakość obrazu, za którą odpowiadają obiektywy. Wyróżnikiem kamery Primex 120 jest obiektyw z tzw. szybkiego szkła, czyli tworzywa, które charakteryzuje się niskim poziomem zniekształceń. Dzięki niemu możliwe jest optymalne śledzenie znaczników. Do tego standardowy obiektyw 18 mm aparatu Primex 120 jest pokryty szerokopasmową powłoką antyrefleksyjną, która radykalnie zwiększa transmisję światła do kamery.

Model Primex 120 oferuje szerokie pole widzenia (FOV) 51° x 39°. Za pomocą kamery można więc śledzić duży obszar, tak, aby nie umknął w nim żaden obiekt. Dla bardziej wymagających użytkowników producent przygotował wersję urządzenia o jeszcze większej dokładności. Kamera Primex 120W została zaopatrzona w obiektyw szerokokątny 65° x 51° 18 mm. Większe pole widzenia oznacza, że użytkownik będzie potrzebował mniejszej liczby kamer do rejestrowania ruchu na dużym obszarze.

Co więcej, kamery Primex mogą informować użytkowników o trybie pracy na bieżąco, dzięki definiowalnym kolorowym pierścieniom wskaźników LED, które otaczają obiektyw. Dzięki nim już z daleka widać, czy kamera nagrywa film lub robi zdjęcia. Dodatkowo oświetlenie można zmieniać przez system sterowania kamerą.

Sprawdź również inne artykuły dotyczące produktów OptiTrack:

 

Kompatybilne z innymi kamerami OptiTrack

Warto wiedzieć, że kamery OptiTrack można ze sobą łączyć. System pozwala sparować kamery Primex 120 z innymi kamerami Primex lub Prime Color. Taka kombinacja pozwoli stworzyć optymalną konfigurację podczerwieni. Otoczenie się zestawem kamer to sprawdzony sposób na realizację najbardziej zaawansowanych projektów naukowych.

Technologia zapewnia najwyższą dokładność śledzenia obiektów w trójwymiarze, bez względu na to, w jakim pojawiają się one środowisku. Kamery Primex współpracują z oprogramowaniem do przechwytywania ruchu Motive 3D firmy OptiTrack. Obejmuje on śledzenie zestawu znaczników, ciągłą kalibrację, wizualizacje szkieletowe i wiele więcej.

Połączenie wielu kamer OptiTrack Primex w jeden zestaw to zupełnie nowe możliwości. Różne konfiguracje sprzętu pozwalają dobrać modele do wielkości monitorowanego obszaru oraz wymagań dotyczących jego pola widzenia.

 

Zastosowanie kamer OptiTrack Primex 120

Firma OptiTrack opracowała do tej pory ponad 30 000 systemów śledzenia obiektów w różnej skali. Doświadczenie i precyzja wykonania zaowocowały stworzeniem kamer wizyjnych, które można wykorzystać na wiele sposobów. Użytkownicy mogą przechwytywać ruch w technologii Motive 3D, aby tworzyć filmy lub wykonywać zaawansowane badania nad ruchem.

Kamery OptiTrack Primex 120 są wykorzystywane do użytku w robotyce autonomicznej, badaniach naukowych, czy do tworzenia efektów specjalnych do filmów i gier. Poza tym kamery można wykorzystać w celach militarnych, ze względu na dużą precyzję śledzenia obrazu.

Nowoczesne czujniki i kamery ze znacznikami warto wykorzystać do prowadzenia zajęć na uczelni, aby stworzyć ciekawe scenariusze zajęć dla studentów robotyki i automatyki.

Sprawdź pełną ofertę na stronie: https://edu4industry.com/produkty/robotyka/czujniki-i-kamery/

 

Urządzenia to świetny pomysł na wyposażenie sal wykładowych i laboratoriów. Kamery OptiTrack Primex 120 i inne urządzenia tego typu znajdziesz w naszym sklepie. Chętnie pomożemy Ci dobrać sprzęt do konkretnych zastosowań, uwzględniając budżet. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Skontaktuj się z nami!