OptiTrack Motion Capture System, czyli system przechwytywania ruchu

Zaawansowane czujniki i kamery znacznie poszerzają możliwości sprzętu. Nie dziwi więc fakt, że są one wykorzystywane w robotyce autonomicznej, badaniach naukowych, tworzeniu efektów specjalnych, produkcji filmów oraz gier. Optitrack Motion Capture System to zaawansowane narzędzie, które pozwala na precyzyjne śledzenie ruchu robotów i wyciąganiu wniosków z badań. Innowacyjna technologia może być niezwykle pomocne w rozwoju badań naukowych wykorzystujących systemy wizyjne.

 

Spis treści:

 

OptiTrack Motion Capture System

Na czym polega unikalność tego rozwiązania? OptiTrack Motion Capture System to zaawansowany system śledzenia ruchu, który jest używany w przemyśle rozrywkowym, nauce, inżynierii, oraz edukacji. Technologia pozwala na precyzyjne rejestrowanie ruchu obiektów i/lub postaci, co umożliwia tworzenie realistycznych animacji komputerowych, analizowanie ruchu człowieka lub innych rejestrowanych obiektów.

System przechwytywania ruchu OptiTrack działa na zasadzie śledzenia markerów umieszczonych na przedmiotach. Kamery oraz inne sensory rejestrują położenie i orientację tych markerów w przestrzeni, co pozwala na dokładne odwzorowanie ich ruchu. System działa niezwykle precyzyjnie, dając badaczom duże pole do analizy ruchu w przestrzeni.

Oprócz markerów pasywnych, niektóre systemy Optitrack Motion Capture System wykorzystują również markery aktywne, które emitują sygnały radiowe lub świetlne, ułatwiając śledzenie w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu takie systemy znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, gdzie precyzja i dokładność śledzenia ruchu są kluczowe.

 

Zastosowanie systemu przechwytywania ruchu OptiTrack

Jeśli chodzi o system przechwytywania ruchu OptiTrack, najlepiej sprawdza się on do śledzenia robotów i elementów środowiska robotycznego. Zamontowanie markerów i kamer daje użytkownikom możliwość precyzyjnego sterowania robotem, unikanie przeszkód i pełną kontrolę nad jego ruchami. System OptiTrack jest wykorzystywany także do kalibracji robotów za pomocą śledzenia punktów odniesienia.

Ponadto technologia pomaga w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa za sprawą nawigacji autonomicznej, które pozwala uniknąć maszynom przeszkód. OptiTrack Motion Capture System został wykorzystany także do tworzenia zaawansowanych symulacji w środowisku wirtualnym. Dzięki nim możliwe jest testowanie algorytmów i planowanie ruchów bez ponoszenia zbędnego ryzyka.

Poza robotyką system przechwytywania ruchu OptiTrack przydaje się w wielu innych branżach. Można wykorzystać go do tworzenia zaawansowanych animacji, do budowania świata wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości czy do badań ruchów człowieka. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości zajęcia na uczelni będą opierały się na odtwarzaniu zaawansowanych symulacji naukowych, które znacznie przyspieszą proces zdobywania kwalifikacji.

System OptiTrack przyczyni się również do powstawania licznych kursów i szkoleń odbywających się w środowisku wirtualnym.

 

Sprawdź również inne artykuły dotyczące oferty OptiTrack:

 

Systemy śledzenia ruchu robotów, czyli OptiTrack Motion Capture System w robotyce

System przechwytywania ruchu OptiTrack to szansa na rozwój robotyki na wielu polach. OptiTrack umożliwia precyzyjne śledzenie położenia i orientacji robotów w przestrzeni. Dzięki temu roboty mogą poruszać się skuteczniej i bezpieczniej, unikając przeszkód i wykonując zadania w bardziej kontrolowany sposób. Z kolei roboty, które współpracują z ludźmi, będą w stanie rozpoznawać i reagować na ludzkie ruchy i gesty.

OptiTrack Motion Capture System może pomóc w śledzeniu ruchu ludzi, co umożliwia robotom bardziej naturalną interakcję z użytkownikami i zrozumienie ich intencji. Aby całkowicie wykorzystać potencjał technologii OptiTrack, warto wykorzystać wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR), które pozwalają na tworzenie skomplikowanych aplikacji i przeprowadzanie nowatorskich eksperymentów.

 

Wyjątkowa precyzja i dokładność z kamerami OptiTrack

Dlaczego warto skorzystać z OptiTrack Motion Capture System? Zaletami technologii jest duża precyzja i dokładność w przechwytywaniu obrazu. A przecież wysoka jakość materiału to wymóg w animacji komputerowej, medycynie, inżynierii, czy robotyce. Do innych zalet należy szybkość nagrywania i płynność ruchu, która pozwala na śledzenie obiektów z zachowaniem pełnej dynamiki. Poza tym system przechwytywania ruchu OptiTrack to także szerokie możliwości rejestrowania obiektów zarówno na niewielkiej przestrzeni, jak i na dużym obszarze. Co więcej system pozwala na śledzenie wielu markerów jednocześnie, co jest przydatne między innymi w biomechanice i tworzeniu animacji.

Jeśli interesują Cię rozwiązania wykorzystujące OptiTrack Motion Capture System, przejrzyj ofertę Edu4Industry. W naszym asortymencie znajdziesz:

  • NaturalPoint OptiTrack Prime to seria kamer, którą cechuje wysoka rozdzielczość, dzięki której idealnie nadają się one do przechwytywania ruchu. Kamera OptiTrack Prime nadaje się do użytku w robotyce, kinematografii czy w branży gier wideo. Ze względu na niewielki rozmiar kamery, nada się ona do realizacji projektów wymagających mobilności. Mimo małych gabarytów kamera zachowuje odpowiednie parametry czułości, śledzenia ruchu i rozdzielczości obrazu.
Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/optitrack-prime/ 
  • NaturalPoint OptiTrack Flex to rozwiązanie wizyjne, które warto wybrać ze względu na elastyczność, wysoką jakość i przystępną cenę. Kamery z serii Flex można łatwo dopasować do dowolnego środowiska pracy i oprogramowania. Kamera jest kompaktowa, co znacznie ułatwia jej montaż, bez względu na warunki pracy. Doskonale nadaje się do tworzenia efektów specjalnych i analizy ruchu sportowców.
Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/optitrack-flex/ 
  • NaturalPoint OptiTrack V120 to seria zaawansowanych kamer, które cechuje wysoka precyzja. Ten produkt jest wyposażone w dwie lub trzy połączone ze sobą kamery, które są dostosowane do śledzenia wielu punktów w przestrzeni. Ich zaletą jest łatwa integracja z aplikacjami zewnętrznymi i możliwość pracy w każdym obszarze.
Sprawdź więcej informacji na stronie: https://edu4industry.com/produkt/optitrack-v120/

 

Edu4Industry: OptiTrack na uczelni i w ośrodkach naukowo-badawczych

W dziedzinie badań i edukacji OptiTrack pozwala na dokładne analizowanie ruchu i eksperymentowanie z różnymi algorytmami sterowania robotami. Możliwości sprzętu mogą przyspieszyć rozwijanie nowych technologii i umożliwić studentom lepsze zrozumienie robotyki. Jeśli interesuje Cię poznanie urządzeń i ich zastosowania w nauczaniu, sprawdź naszą ofertę. Chętnie wyjaśnimy wszystkie szczegóły współpracy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 

Skontaktuj się z nami!