Stanowisko dydaktyczne: praktyczna nauka logistyki

Organizacja: Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

MWSLiT od lat skutecznie przygotowuje swoich studentów do realiów rynku pracy, o czym świadczą czołowe miejsca w rankingach oraz imponujący wskaźnik zatrudnienia absolwentów — aż 95% z nich znajduje pracę na specjalistycznych stanowiskach. Takie wyniki nie są przypadkowe. Uczelnia kładzie duży nacisk na włączanie w proces nauczania najnowszych technologii i innowacyjnych stanowisk dydaktycznych.

Projekt zrealizowaliśmy dla Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu (MWSLiT) w ramach partnerstwa z Branżowym Centrum Umiejętności (BCU) — integrującym edukację, biznes i nowoczesne technologie w branży logistycznej.

Jakie potrzeby miała MWSLiT?

Celem dydaktyków było stworzenie takiego stanowiska edukacyjnego, które pomogłoby zapoznać studentów z współczesną infrastrukturą magazynową oraz nowymi technologiami.  Należało znaleźć sposób na to, by pokazać jak projektować efektywny proces logistyczny przez łączenie odpowiednich elementów infrastruktury magazynowej.

Rozwiązanie: stanowisko dydaktyczne do nauki projektowania przepływu materiałów w zautomatyzowanym środowisku

 Firma E4i dostarczyła zbudowane na zamówienie stanowisko dydaktyczne składające się z pięciu modułów, reprezentujących różne technologie magazynowe:

  1. Magazyn wysokiego składowania z systemem AS/RS (Automated Storage and Retrieval System) – zapewnia efektywne przechowywanie i szybki dostęp do towarów.
  2. Magazyn płaski obsługiwany przez manipulator kartezjański – umożliwia precyzyjne manipulowanie składowanymi towarami.
  3. Magazyny opadowe – służą do efektywnego zarządzania zapasami oraz ich rozładunku.
  4. Cobot – robot współpracujący, który wspomaga procesy intralogistyczne, pracując ramię w ramię z uczestnikami zajęć.
  5. Robot mobilny typu AMR, pozwalający na autonomiczne przewożenie materiału.

Wszystkie urządzenia są połączone za pomocą przenośników taśmowych i sterowane przy użyciu sterowników PLC Siemens, co pozwala studentom na zrozumienie kompleksowych procesów zarządzania magazynem oraz logistyki wewnętrznej. Zastosowanie czujników, a także technologii RFID (Radio-Frequency Identification), pozwalającej na bezdotykowe odczytywanie i rejestrowanie danych, uczyniło platformę doskonałą do nauki systemów automatycznej identyfikacji – tak kluczowej dla dalszej automatyzacji procesów.

Rezultat: efektywne stanowisko edukacyjne i elastyczne scenariusze nauki

MWSLiT zyskała stanowisko, które oprócz prezentacji procesów, umożliwia ich przeprogramowanie – dzięki sterownikom PLC. Studenci mają okazję wdrożyć swoje pomysły i sprawdzić ich efekt w praktyce.

Zaprogramowane wcześniej scenariusze pozwalają dostosować poziom nauczania do grupy docelowej – niezależnie czy słuchacze mają już doświadczenie z logistyką czy nowymi technologiami, na pewno dowiedzą się czegoś nowego.

„Zajęcia przy użyciu naszego stanowiska to doskonała okazja do zdobycia wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności, które są niezwykle cenne w dynamicznie rozwijającym się świecie logistyki. Wspólnie rozwijajmy kompetencje, które przyniosą korzyści nie tylko naszym słuchaczom, ale także całemu sektorowi logistycznemu.”

mgr Patrycja Bill-Józefiak – nauczyciel akademicki MWSLiT