MATLAB Day na Politechnice Poznańskiej

W piątek, 22 marca 2024 roku, na terenie Politechniki Poznańskiej odbędzie się cykl wykładów i warsztatów zorganizowany w ramach wydarzenia MATLAB Day. Wspólnie z firmą ONT i Politechniką Poznańską zaplanowaliśmy przegląd tematów dotyczących różnorodnych aspektów wykorzystania oprogramowania MATLAB i Simulink, a także informacji na temat ogólnouczelnianej licencji.

Spis treści:

 

Wykłady

Wykłady będą skupiały się na dwóch głównych dziedzinach zastosowania produktów firmy MathWorks: edukacji i badań naukowych. Zachęcamy do udziału wykładowców oraz studentów, którzy już korzystają z tego oprogramowania lub planują jego wykorzystanie. Dodatkowo, planowane są warsztaty, które odbędą się w godzinach 12:15-16:15, poszerzając omawiane tematy. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Tematy wykładów:

  • Nauczanie z wykorzystaniem MATLAB Campus-Wide License  Maurycy Menke, ONT
  • MATLAB i Simulink – zastosowanie w robotyce  Konrad Kolski, ONT
  • Jak zbliżyć symulację do rzeczywistości w nauczaniu teorii sterowania i robotyki?  Maciej Antonik, Edu4Industry

Warsztat naszego CEO  skupiony będzie na najnowszych kierunkach w nauczaniu zaawansowanych zaganień technicznych na uczelniach wyższych. Przedstawimy wykorzystanie oprogramowania MATLAB/Simulink we współpracy z narzędziami firmy Quanser.

 

Warszaty

W przypadku warsztatów obowiązuje rejestracja. Zachęcamy do zapisów już dziś, bo tematy robią wrażenie: 

  • Budowa wielodomenowego modelu pojazdu w Simscape – warsztaty poprowadzi dr Jakub Szyman, ONT
  • Projektowanie algorytmu sterowania ramieniem robota z użyciem kinematyki odwrotnej w MATLABie i Simulinku – warsztaty poprowadzi Konrad Kolski, ONT
  • Projektowanie i weryfikacja algorytmów sterowania z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka – warsztaty Edu4Industry w partnerstwie z firmą Quanser poprowadzi Paweł Lewandowski

Nasz inżynier sprzedaży przeprowadzi uczestników przez cały proces projektowania algorytmów sterowania na rzeczywistym obiekcie, którym będzie odwrócone wahadło rotacyjne. Rozpoczniemy od stworzenia modelu obiektu w Simulinku oraz sprawdzenia jego poprawności. Następnie przystąpimy do projektowania algorytmu sterowania i przetestujemy jego działanie na cyfrowej symulacji. Ostatnim etapem będzie weryfikacja działania algorytmu na rzeczywistym, fizycznym obiekcie.

W ramach warsztatu wykorzystamy następujące narzędzia:

  • MATLAB i Simulink
  • Quanser QUARC (dodatek do Simulinka pozwalający na łatwą implementację algorytmów sterujących na sprzęcie)
  • Quanser QLabs (cyfrowe bliźniaki obiektów do sterowania)
  • Quanser Qube – fizyczny model odwróconego wahadła

Cały sprzęt i oprogramowanie będzie zapewnione przez organizatorów warsztatów.

Oczekiwane są podstawowe umiejętności obsługi MATLABa i Simulinka oraz podstawy teorii sterowania.

 

Szczegółowe informacje i zapisy:

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Do zobaczenia w Poznaniu już 22 marca.