Budowanie robota: Kontroler robota
Roboty z założenia mają wspomagać pracę człowieka. Dlatego też tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na ich wykorzystanie w codziennej pracy. Działające w zakładach przemysłowych roboty wykonują zwykle wymagające dużej precyzji zadania. Istotnym komponentem jest zatem kontroler robota, sterujący działaniem całego systemu sterującego i wykonawczego robota. Dlatego też w tym przypadku nie warto kierować się jedynie ceną komponentu, a raczej jego funkcjonalnością.
Spis treści:
- Kontroler robota — dlaczego jest kluczowy?
- Za co odpowiada kontroler robota?
- Kontroler robota SyncBotic i jego możliwości
- W jakich przypadkach sprawdzi się kontroler robota SyncBotic?
Kontroler robota — dlaczego jest kluczowy?
Przemysł 4.0 wymaga nie tylko odpowiednio wykwalifikowanej kadry, ale również wysokiej jakości sprzętu. To właśnie na nim przyszli specjaliści mogą się szkolić, tworzyć nowe, innowacyjne rozwiązania, a także pracować nad usprawnianiem tych obecnych. Dzięki dostarczaniu odpowiednich produktów na uczelnie mamy realny wpływ na rozwój przemysłu 4.0.
W naszej ofercie dostępne są gotowe roboty mobilne oraz ramiona robotów. Takie rozwiązanie pozwala ma możliwie najszybsze wdrożenie i rozpoczęcie pracy z urządzeniem – dostarczane jest kompletne rozwiązanie.
Część inżynierów decyduje się także na budowę własnych prototypów. Właściwe komponenty są tutaj kluczowe. Należy dobrać odpowiedni kontroler, przekładnie, silniki, siłowniki. W poniższym artykule omówimy właśnie kontrolery robota. Czy są ważne i jaką rolę odgrywają? Odpowiadają eksperci Edu4Industry.
Można z całą pewnością stwierdzić, że kontroler robota ma decydującą rolę dla wydajności i funkcjonalności całego robota. W zależności od modelu i typu danego urządzenia, kontrolery mogą mieć różną wydajność procesora, liczbę i typy dostępnych portów wejścia/wyjścia oraz obsługiwanych protokołów komunikacyjnych. Mnogość dostępnych opcji skutkuje możliwością doboru idealnego rozwiązania dla swojej aplikacji.
Kontroler robota ma między innymi wpływ na:
- precyzję i prędkość wykonywanych przez niego ruchów,
- liczbę i rodzaj obsługiwanych urządzeń zewnętrznych,
- możliwe do wykonania na robocie aplikacje obliczeniowe/AI,
- synchronizację z urządzeniami peryferyjnymi i systemami komunikacyjnymi.
Jeśli zależy nam na zbudowaniu robota, który pracuje wydajnie, kontroler powinien być maksymalnie dopasowany do typu zadań wykonywanych przez urządzenie. W tym artykule znajdziesz dane dotyczące kontrolerów SyncBotic i dowiesz się, dlaczego są to jedne z najlepszych urządzeń spośród wszystkich dostępnych na rynku.
Sprawdź więcej informacji o produkcie: Kontroler SyncBotic
Za co odpowiada kontroler robota?
Kontroler robota jest jednym z krytycznych elementów tego złożonego urządzenia. Jest swego rodzaju mózgiem, odpowiadającym za sterowanie jego ruchami, ich kierunkiem, precyzją i tempem. Ma za zadanie komunikować się i kontrolować inne układy występujące w robocie, np. kontrolery silników, a także współdziałać oraz przetwarzać dane z urządzeń zewnętrznych i czujników.
Ważnym zadaniem kontrolera jest także analizowanie pracy maszyny i ewentualne niwelowanie awarii lub zatrzymywanie robota w razie jej wystąpienia. Odpowiada on również za utrzymanie ciągłości jego prawidłowego działania.
Kontroler robota ma zatem zastępować człowieka na stanowisku operatora, a zarazem w razie potrzeby wykonać samodzielnie naprawę prostej usterki. Ważna jest również kontrola i możliwość zapobiegania awariom oraz tworzenie bezpiecznego dla ludzi i pozostałych urządzeń środowiska pracy.
Kontroler robota SyncBotic i jego możliwości
Jeśli potrzebujesz kontrolera, który doskonale sprawdzi się w środowisku inżynieryjnym, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązanie — kontroler robota SyncBotic. Jest on w stanie obsłużyć dużą ilość czujników i innych urządzeń, jednocześnie zachowując dużą moc obliczeniową i responsywność.
Urządzenie oparte jest na szybkim układzie FPGA. 4- kanałowe wyjście danych PPS i danych czasowych poprawia zdolność łączenia poszczególnych czujników oraz pomaga w synchronizacji czasu na zewnątrz i w pomieszczeniu. Z kolei skrypt SLAM umożliwia szybkie uruchomienie robota z podstawowym algorytmem lokalizacji i mapowania.
Każdy z wymienionych aspektów jest niezwykle istotny zarówno w pracy robotów przemysłowych, jak i tych, które muszą w mniej dynamicznych środowiskach wykonywać skomplikowane operacje i współdziałać z urządzeniami zewnętrznymi. Mogą to być roboty edukacyjne oraz te wykorzystywane przez inżynierów — amatorów.
W jakich przypadkach sprawdzi się kontroler robota SyncBotic?
W Edu4Industry staramy się odpowiadać na potrzeby środowisk akademickich i inżynierów chcących konstruować własne rozwiązania. Dlatego też dostępne w naszym sklepie komponenty robotów są sprzętami dla wyjątkowo wymagających konstruktorów.
Jesteśmy jedynym dystrybutorem sprzętu marki SyncBotic w Polsce, która oferuje wysokiej jakości kontroler robota. Sprawdzi się on w przypadku osób zgłębiających tajniki robotyki, a także tym, którzy konstruują maszyny na własny użytek.
Kontrolery SyncBotic sprawdzą się także w środowisku przemysłowym — mogą pracować niemal w każdych warunkach pogodowych. Dynamiczne środowisko nie stanowi tu żadnego problemu, co stanowi duży atut rozwiązania.
SyncBotic tworzy również moduły do robotów edukacyjnych, które są w stanie sprostać wyzwaniom przemysłu 4.0.
Sprawdź również inne produkty z oferty: Silniki i kontrolery
Twórcy biorą pod uwagę innowacje i sami starają się na bieżąco wyznaczać nowe trendy w robotyce. Naszym zadaniem jest z kolei wspieranie rozwoju studentów oraz pracowników akademickich. Dostarczamy innowacyjny sprzęt i wyposażenie laboratoriów robotyki.
Skontaktuj się z nami!