Czy pojazdy autonomiczne zmienią naszą przyszłość?
Pojazdy autonomiczne okazały się zbawiennym rozwiązaniem dla wielu firm w obliczu problemów związanych z pandemią COVID-19. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że był to jeden z czynników determinujących rozwój tego sektora pod kątem komercyjnym. O pojazdach autonomicznych przestaliśmy mówić hipotetycznie. Zaczęliśmy postrzegać je jako szansę dla rozwoju wielu branż.
Dlatego tak ważny jest rozwój badań nad pojazdami autonomicznymi oraz podnoszenie kwalifikacji specjalistów, którzy w przyszłości zajmą stanowiska odpowiedzialne za programowanie oraz nadzorowanie pracy tych maszyn. Czy i jak pojazdy autonomiczne zmienią naszą przyszłość?
Spis treści:
- Jakie szanse dla branży transportowej zapewniają autonomiczne samochody i nie tylko?
- Jak te rewolucyjne pojazdy wpływają na inne sektory rynku?
- Przykłady zastosowania pojazdów autonomicznych
- Czy autonomiczne rozwiązania zmienią świat nauki?
- Autonomiczne samochody i systemy transportu autonomicznego potrzebują specjalistów
- Pojazdy autonomiczne – przykłady sprzętu do laboratorium
Jakie szanse dla branży transportowej zapewniają pojazdy autonomiczne?
Zacznijmy od analizy oczywistego sektora, czyli branży transportowej. Pojazdy autonomiczne zdobywają coraz większą popularność nie tylko z powodu zmian zachodzących pod wpływem pandemii COVID-19, ale również transformacji przemysłu motoryzacyjnego. Przewiduje się, że już do 2030 roku udział przebiegów wykonywanych przez autonomiczne pojazdy wzrośnie nawet do 40%.
Eksperci przyznają, że tych zmian nie da się już zatrzymać, a firmy na całym świecie będą musiały dostosować się do nowych standardów. Wśród szans, których upatruje się w popularyzacji pojazdów autonomicznych, pojawiają się przede wszystkim optymalizacja czasu realizacji zadań oraz kosztów. Maszyny te mogą poruszać się samodzielnie, a tym samym istnieje możliwość wyeliminowania ograniczeń związanych z ustawowym czasem pracy.
Brak kierowcy sprawia, że pojazd autonomiczny nie podlega obowiązkowym przerwom w pracy. Dzięki temu firmy transportowe mają szansę na zwiększenie swojej wydajności. Czy takie rozwiązania są odległą przyszłością? Należy mieć świadomość, że pierwsze rewolucyjne pojazdy pojawiają się już na drogach – choć na razie tylko w ramach eksperymentów.
W 2015 roku na drogach pojawiły się pierwsze ciężarówki autonomiczne, które pokonały trasę obejmującą aż 5 państw i nawet 2000 kilometrów. Wbrew pozorom cały ten proces wymaga jednak udziału człowieka. Eksperci szacują, że do funkcjonowania floty kilku pojazdów wystarczy jeden specjalista.
Jak autonomiczne pojazdy wpływają na inne sektory rynku?
Autonomiczne pojazdy mają ogromny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Dotyczy to nie tylko branży transportowej, ale również przemysłu. Automatyzacja procesów zachodzących na halach produkcyjnych wymaga nierzadko wprowadzenia maszyn takich jak: roboty mobilne, ramiona robotów czy właśnie wspomniane pojazdy autonomiczne.
Możliwość wprowadzenia systemów AGV prowadzi do wzrostu wydajności oraz rentowności zadań wykonywanych zarówno na halach produkcyjnych, jak i magazynach. Pomogą między innymi podczas przyjmowania, składowania oraz wydawania towarów. Autonomiczne pojazdy pozwalają również na zautomatyzowanie czynności cyklicznych takich jak: foliowanie i paletyzowanie.
Elastyczne rozwiązania typu AGV są również wprowadzane na linie produkcyjne. Dzięki nim można zautomatyzować czynności takie jak: dostarczanie palet czy kartonów do konkretnej lokalizacji w czasie wyznaczonym bezpośrednio w procesie produkcji. Taka możliwość wpływa na płynność, rytmiczność oraz zachowanie taktu linii produkcyjnej.
Pojazdy autonomiczne – przykłady zastosowania
Autonomiczne ciężarówki, które wkroczyły na drogi w 2015 roku, to nie jedyny przykład nowoczesnych pojazdów znajdujących realne zastosowanie. Warto również zwrócić uwagę na rozwiązanie opracowane przez Elona Muska. Zgodnie z jego założeniami, samochody przejęte od klientów, którym zakończył się leasing, mają być zamienione w taksówki bez kierowców, czyli pojazdy autonomiczne.
Przykłady zastosowania takich rozwiązań będą pojawiały się coraz częściej w otaczającej nas rzeczywistości. Pozostaje jedynie postawić sobie pytanie, czym jeszcze zaskoczy nas przyszłość i jak zmieni to podejście do nauki.
Czy pojazdy autonomiczne zmienią świat nauki?
Pojazdy autonomiczne wprowadziły przede wszystkim więcej możliwości zarówno w obszarze robotyki, jak i automatyki. Dzięki nim jednostki badawcze zyskały szansę na przeprowadzenie zaawansowanych eksperymentów oraz badań naukowych w miejscach niedostępnych dla człowieka. Dotyczy to między innymi mapowania przestrzeni czy nawigowania. Warto zwrócić uwagę, że wśród pojazdów autonomicznych pojawiają się nie tylko roboty jeżdżące, ale również latające.
Jak wspomnieliśmy, autonomiczne pojazdy wprowadziły konieczność wykształcenia nowej kadry specjalistów. To z kolei wpłynęło na zmianę zapotrzebowania sprzętowego jednostek naukowych i badawczych.
Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego potrzebują specjalistów
Jak wspomnieliśmy, pojazdy autonomiczne wymagają wsparcia specjalistów, którzy powinni posiadać kompleksową wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczną realizację projektów. Dotyczy to między innymi: technologii, modelowania, programowania oraz eksploatacji pojazdów, systemów i podsystemów autonomicznych. Specjaliści muszą również wiedzieć, w jaki sposób obsługiwać nowoczesne narzędzia projektowania oraz nadzorowania tych maszyn.
Aby zapewnić swoim studentom odpowiednie podstawy, warto wyposażyć swoje laboratoria w sprzęt niezbędny do wykształcenia nowej kadry specjalistów. W naszej ofercie znajdziesz niezbędne zaplecze obejmujące urządzenia do przeprowadzania eksperymentów i doskonalenia predyspozycji do objęcia nowych stanowisk w firmach transportowych czy jednostkach projektowych.
Sprawdź również artykuły:
Pojazdy autonomiczne – przykłady sprzętu do laboratorium
W naszej ofercie znajdziesz niezbędne wyposażenie laboratoryjne, które pozwoli na wyszkolenie nowych specjalistów oraz rozwój działalności badawczej. Wśród dostępnych urządzeń pojawiają się między innymi:
- Laboratorium Pojazdów Autonomicznych to kompletne stanowisko dydaktyczno-badawcze, które umożliwia przeprowadzanie eksperymentów z dziedziny robotów autonomicznych i współpracujących. W zestawie znajdują się roboty latające, jeżdżące, stacja kontrolno-monitorująca, system lokalizacji wizyjnej oraz wyposażenie zabezpieczające.
Dowiedz się więcej: Laboratorium QCar
- Laboratorium Samochodu Autonomicznego QCar, czyli stanowisko dydaktyczno-badawcze, które umożliwia przeprowadzenie eksperymentów oraz naukę systemów i podsystemów autonomicznych. Sprzęt jest objęty licencją na oprogramowanie QUARC i wyposażony w makiety do budowy scenariuszy testowych. Sercem tego stanowiska jest model samochodu w skli 1:10 QCar wyposażony w zestaw kamer oraz czujniki LIDAR.
Dowiedz się więcej: Laboratorium QCar