Laboratorium Pojazdów Autonomicznych Quanser na Politechnice Śląskiej

Współczesna edukacja musi odpowiadać na wyzwania edukacji Przemysłu 4.0. To właśnie uczelnie odpowiadają za wykształcenie nowych specjalistów, którzy w przyszłości będą mieli na co dzień styczność z nowoczesnymi technologiami, automatyką i robotyką. Kluczowe okazuje się w tym przypadku odpowiednio wyposażone laboratorium umożliwiające doskonalenie umiejętności na sprzęcie rzeczywistym.

Jedną z uczelni, która umożliwia swoim studentom rozwój dzięki nowoczesnemu wyposażeniu laboratorium, jest Politechnika Śląska. Naszym wspólnym celem było wprowadzenie edukacji na wyższy poziom i wdrożenie technologii pozwalających na kontakt ze sprzętem rzeczywistym. Osiągnęliśmy go poprzez dostarczenie Laboratorium Pojazdów Autonomicznych firmy Quanser.

 

Laboratorium Pojazdów Autonomicznych Quanser

Laboratorium Pojazdów Autonomicznych Quanser to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, które w kompleksowy sposób dostarcza naukowcom narzędzia do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki. Stanowisko dydaktyczne składa się między innymi ze stacjonarnego systemu lokalizacji dronów w przestrzeni roboczej NaturalPoint OptiTrack Flex 13 (liczba kamer zależna od wielkości laboratorium), stacji bazowej, która obejmuje wysokowydajny komputer z trzema monitorami, klawiaturą, myszą, joystickiem, routerem Wi-Fi, oprogramowaniem QUARC.

Najważniejszym elementem stanowiska są roboty mobilne kołowe oraz latające (drony), ich liczbę i rodzaj można dowolnie dostosować w zależności od potrzeb. Dostarczając Laboratorium Pojazdów Autonomicznych, wyposażamy również stanowisko w drobne akcesoria ułatwiające obsługę systemu, takie jak ładowarki do akumulatorów dronów i robotów kołowych, piankowa mata podłogowa zabezpieczająca obszar roboczy, sieci pionowe zabezpieczające przestrzeń roboczą z uchwytami montażowymi.

Po dostawie przeprowadzamy wspólnie z producentem szkolenie, które pozwoli klientom natychmiastowe wykorzystanie laboratorium w codziennej pracy na uczelni.

Sprawdź więcej informacji o produkcie: Laboratorium Pojazdów Autonomicznych Quanser

 

Wyzwanie uczelni: praca na rzeczywistych obiektach autonomicznych

Drony są obecne na co dzień w naszym życiu i znajdują powszechne zastosowanie. Coraz częściej na rynku pracy pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze. Uczelnie starają się zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju ekspertów, które będą w stanie sprostać oczekiwaniom wobec pracowników.

Wykonujemy różnego rodzaju prace badawcze oraz uczymy studentów. Prowadzimy taki przedmiot jak Bezzałogowe Obiekty Autonomiczne i mamy koło naukowe skupiające pasjonatów. – Roman Czyba doktor habilitowany inżynier, Profesor Politechniki Śląskiej

Wprowadzenie nowych kierunków nie wystarczy. Niezbędne jest również dopasowanie wyposażenia laboratorium do nowych realiów i wymagań rynku. Właśnie w takich przypadkach przychodzimy z pomocą, zapewniając sprzęt laboratoryjny wprowadzający studentów w świat Przemysłu 4.0. 

 

Laboratorium Pojazdów Autonomicznych na Politechnice Śląskiej

 

Rozwiązanie: Inkubator dobrych pomysłów i nowy kierunek rozwoju

Nasze stanowisko z zakresu robotów współpracujących dostarczyliśmy na Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej.

Podstawą systemu jest zestaw robotów oraz stacja bazowa. Laboratorium składa się z robotów mobilnych kołowych oraz robotów latających, czyli dronów. Jednak to nie wszystko, ponieważ zapewniamy wszystkie niezbędne komponenty, dzięki którym dostarczamy kompleksowe rozwiązanie laboratoryjne, gotowe do prowadzenia zajęć i badań naukowych.

Dostarczając taki system, staramy się, aby jak najbardziej uprościć ten proces dla uczelni, a także dostarczyć rozwiązanie, które będzie mogło być od razu wykorzystane przez naukowców. Po pierwsze: dostarczamy wszystkie potrzebne komponenty – od tych najważniejszych, czyli robotów czy stacji bazowej po najmniejsze szczegóły i najdrobniejsze akcesoria, które mogą okazać się przydatne. Przeprowadzamy także szkolenie wstępne oraz zapewniamy ciągłe wsparcie techniczne naukowców tak, by mogli szybko rozwiązywać problemy, jakie mogą się pojawić. – Maciej Antonik Edu4Industry

Praca na rzeczywistych obiektach ułatwia studentom rozwijanie swoich kompetencji oraz realizację własnych pomysłów. W ten sposób powstają nowe, nieszablonowe rozwiązania.

Można powiedzieć, że to laboratorium jest inkubatorem, kuźnią podstawowych pomysłów naszych studentów, które następnie rozwijamy w kierunku bardzo zaawansowanych technologicznie rozwiązań. – Roman Czyba doktor habilitowany inżynier, Profesor Politechniki Śląskiej

 

Efekt: doskonałe warunki rozwoju – od studenta do eksperta

Wprowadzenie nowoczesnego sprzętu na uczelnie wpływa nie tylko na jakość zajęć na uczelni, ale również na rozwój przyszłych specjalistów. Nowoczesne wyposażenie laboratoryjne zwiększa możliwości studentów pod względem zawodowym. Nabyta wiedza umożliwia samodzielny rozwój technologii podczas kariery. Nowoczesne wyposażenie wpływa również na atrakcyjność uczelni w oczach studentów.

Prowadzę swoją pracę magisterską w laboratorium Quansera. Prawdę mówiąc, byłem zaskoczony, że na Politechnice mogę mieć dostęp do laboratorium wyposażonego w ten sposób. Jest to naprawdę miłe zaskoczenie, że mogę prowadzić swoją pracę magisterską w takim środowisku – podkreśla Michał, student V roku Automatyki i Robotyki na Politechnice Śląskiej.

Chcesz wyposażyć swoje laboratorium w nowoczesny sprzęt i podnieść jakość kształcenia?

Skontaktuj się z nami